Scenariusz. Co słychać, co tak pachnie i co tak smakuje. 6 latki.doc

(44 KB) Pobierz
Grupa: dzieci 6 – letnie

Grupa: dzieci 6 – letnie

Temat: „ Co słychać , co tak pachnie i co tak smakuje” – zabawa dydaktyczna połączona z zabawami na integrację i komunikację

Cele: Dzieci zaproszą do wspólnych zabaw swoich rodziców , rozpoznają różne odgłosy, określą gdzie one były nagrane. Poznają , że za pomocą węchu , bez udziału oczu można poznać niektóre rzeczy. Określą czy to co słyszą jest przyjemne czy nie , zaobserwują mimikę rodzica , kiedy będzie określał czy coś ma miły zapach , czy nie.

Przebieg sytuacji edukacyjnej:

Lp.

         Zadanie edukacyjne

    Zamierzone efekty działań

      Środki           dydaktyczne

1.

Lista obecności „ Śmieszny ludzik”- rodzic zapisze swoje imię obok imienia dziecka na pasku papieru i przyklei na głowie papierowego ludzika.

·        Dzieci zaproszą rodzica do planszy z kolorowym ludzikiem , asystują rodzicom podczas wpisywania imienia

Plansza- ludzik , paski papieru , mazaki , zszywacz

2.

Zabawa rytmiczna „ Powitanie” uczestnicy rytmicznie powtórzą za prowadzącym dodając odpowiedni gest:

Ta-ram- tam –tam / uderzenia o uda/ 2x

o- gili- gili gili / łaskotanie partnerów po obu stronach/

Ta- ram – tam- tam / jw./

O- jej! O- jej! / unoszenie rąk do góry/

O-gili-gili-gili / jw./

Ta- ram –tam-tam  / jw./

·        Dzieci odczują radosną atmosferę podczas wspólnej zabawy z rodzicami w obecności rówieśników , z radością będą powtarzały słowa i gesty zabawy

 

3.

Zabawa integracyjna „ Imię i upodobania”

·        Uczestnicy stojąc w kole podają swoje imię kończąc zdanie „ Mam na imię... i lubię...”

 

4.

Śpiew piosenki „ Podajmy sobie ręce” – podczas refrenu dzieci tworzą w tańcu , wspólnie z rodzicami duże koło, podczas śpiewu zwrotek tańczą w parze z rodzicem

·        Dzieci śpiewają piosenkę , ilustrują ją wskazanym ruchem

Magnetofon i kaseta z nagraniem piosenki

5.

Zabawa  „ Zapraszam do środka”

Uczestnicy siedzą na krzesłach tworzących koło. Jedna osoba jest w środku, dla niej brakuje krzesła. Osoba ta zaprasza do środka innych , a sama sprytnie siada na zwolnionym krześle.

·        Dzieci szybko zareagują na polecenie osoby w środku koła. Jeśli zostaną osobą bez krzesła dokończą zdanie : „ zapraszam do środka osoby które tak jak ja lubią...”

Krzesła , o jedno mniej niż jest uczestników zabawy

6.

Wykonanie przez uczestników emblematów – masek do oceny. Rodzice rysują na papierowym krążku : z jednej strony uśmiechniętą twarz a z drugiej smutną

 

·        Dzieci rysują na kwadratowych kartkach : tak jak rodzice

Papierowe krążki i kwadraty, mazaki

7.

Taniec integracyjny „ Deszczyk” / na siedząco/

·        Dzieci wspólnie z rodzicami ilustrują ruchem wiatr , deszcz, błyskawicę , grzmot i tęczę – stosownie do muzyki

Magnetofon , taśma z nagraniem tańca

8.

Zabawa „ Zaczarowany woreczek” poprzedzona rozmową na temat „ Czy po dotyku możemy określić czy coś jest miłe czy nie?”

·        Dzieci odpowiedzą na zadane pytanie, chętne dziecko określi czy rzecz umieszczona w worku jest miła w dotyku. Odgadnie zawartość worka: znajomy dzieciom pluszowy jeżyk Kuleczka

Woreczek z pluszakiem

9.

Zabawa „ Co tam słychać?” – odtwarzanie kasety „przyniesionej” przez Kuleczkę

Na kasecie odgłosy : płaczące dziecko, budzik , gong do drzwi , śpiew ptaków, szum wody , kapiąca woda , helikopter, krowy, świnie

·        Dzieci wysłuchają odgłosów nagranych na kasecie , określą czego to są odgłosy. Ocenią / wspólnie rodzicami / za pomocą emblematów, czy odgłos kojarzy się z czymś miłym i czy jest miły, czy nie.

Taśma z odgłosami , emblematy

10.

Taniec integracyjny „Carnevalito”

·        Dzieci poprawnie wystukają rytm tańca , wspólnie z rodzicami , podczas refrenu przedstawi radość improwizowanym ruchem

Taśma z nagranym tańcem

11.

Zabawa „ Co tak pachnie”

Rodzice zamykają oczy , a osoba prowadząca przedstawia dwa zestawy zapachowe : kawę i piernik oraz ocet i cebulę. Rodzic określa mimiką twarzy czy to co czuje podoba się jemu , czy nie.

·        Dzieci obserwują mimikę twarzy własnych rodziców i określają na jej podstawie czy to coś pachnie , czy nie.

Kawa , piernik , ocet , cebula

12.

Wykonanie orderów uśmiechu dla dzieci – rodzice dopisują na krążku z uśmiechniętą twarzą słowa : „Przedszkolny order uśmiechu” oraz mocują taśmą wstążeczkę. Gotowy order wręczy dziecku.

·        Dzieci odczuje radość z otrzymanego orderu , wykonanego przez rodzica

Wstążeczki , mazaki

13.

Relaksacja z recytacją wiersza:

Słonko mocno grzeje,

Kroczą silne słonie,

Biegną konie po betonie,

Chodzą panie na szpileczkach,

Płynie , kręta rzeczka

Pada drobny deszczyk,

Czujesz dreszczyk?

Rodzic wykonuje masaż pleców swojego dziecka

·        Dziecko podda się relaksacji

 

14.

Ewaluacja : rodzice kończą zdanie : „ Podobało mi się...” oraz „ Było dla mnie trudne...”

·        Dzieci przykleją / właściwą ze swoim odczuciem /  twarz ze swojego kwadratowego emblematu na arkuszu z napisem : „ Podczas tych zajęć czułem / am/ się...”

Karteczki z rozpoczętymi zdaniami , długopisy , klej.

 

Opracowała : mgr Katarzyna Bizoń , Przedszkole nr 68 w Bydgoszczy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin