Ozdoby na choinkę.doc

(28 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 15.12.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Ubieramy choinkę

Temat dnia: Ozdoby na choinkę

 

Cele operacyjne: dziecko:

- swobodnie wypowiada się na temat zbliżających się świąt,

- słucha piosenki z dziecięcego repertuaru,

- reaguje na zmiany wysokości dźwięku,

- rozpoznaje za pomocą dotyku przedmioty,

- rozróżnia podstawowe kolory,

- dekoruje papierową bombkę wykorzystując różnorodny materiał plastyczny.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, swobodna wypowiedź, słuchanie, naśladowanie ruchem, burza mózgów, ozdabianie.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, pokaz, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem prac plastycznych, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: nagranie „Powitanka”, „Wesoła choinka”, ilustracje lub prawdziwe ozdoby choinkowe dawne i obecne, worek, kilka zabawek z sali przedszkolnej, kolorowe szablony bombek, różnorodny materiał plastyczny (bibuła, plastelina, wycinanki), klej, nożyczki.

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa „Powitanka”

Dzieci idą po kole, trzymając się za ręce i śpiewając piosenkę. Osoba rozpoczynająca staje
w środku koła. Gdy wszyscy śpiewają refren, osoba w środku wykonuje wymyślone przez siebie gesty, a wszystkie dzieci starają się je powtórzyć.

 

Są już z nami wszystkie dzieci

No to zaczynamy.

Jedna ręka, druga ręka                             - dają ręce do boku

Wszystkich dziś witamy                            - szeroki, głęboki ukłon

Ref: Kto taką piosenkę zna

Niechaj zrobi tak jak ja (x2)

 

2. Rozmowa na temat zbliżających się świąt i ich symboli.

 

3. Zabawa inhibicyjno-incytacyjna „Idziemy do lasu”

Wczesnym rankiem rodzice zabrali swoje dzieci do lasu, aby pan leśniczy sprzedał im piękną choinkę. Przed rozpoczęciem zabawy rozdajemy dzieciom medaliony: mamy, taty oraz choinek. Choineczki tańczą do melodii znanej piosenki, gdy ta ucichnie wymyślają śmieszne figury, a rodzice wybierają dwie najładniejsze choinki i następuje zamiana miejsc.

 

4. Słuchanie piosenki „Wesoła choinka”

- dzieci wypowiadają się na temat piosenki, wymieniają co wisiało na jej gałązkach.

- rozmowa o dawnych i obecnych ozdobach choinkowych (pokaz: ilustracje lub wybrane ozdoby)

 

5. Zabawa przy piosence - dzieci tańczą jak pajace, potem jak kaczuszka.

6. Burza mózgów „W co można ubrać naszą choinkę?”

7. Zabawa ruchowa „Choinkowe gwiazdki”

Przygotowujemy akompaniament w wysokim i niskim rejestrze. Dzieci słysząc dźwięki wysokie naśladują zawieszanie gwiazdek na górnych gałązkach i czubku choinki. Słysząc dźwięki niskie zawieszają gwiazdki na niższych gałązkach.

 

8. Zabawa dydaktyczna „Co leży pod choinką?”

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przygotowuje worek, do którego wkłada wybrane zabawki. Dzieci muszą za pomocą dotyku odgadnąć nazwy prezentów.

W trakcie zabawy wypowiadają następujące słowa: choineczko mała, co w prezencie dałaś?

 

9. Zabawa „Kolorowe bombki”

W środku leżą przygotowane szablony bombek w różnych kolorach. Dzieci śpiewają piosenkę, a nauczyciel wskazując konkretną osobę wymienia kolor bombki, który musi ona wziąć: Kolorowe bombki mamy na choince je wieszamy. Święta, święta są tuż-tuż ....... (kolor) bombkę na choinkę włóż.

 

10. Ozdabianie według własnego pomysłu bombki.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin