SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 10.11.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Przygotowanie się zwierząt do zimy.
Temat dnia: Zapasy zimowe.
Cele operacyjne: dziecko:
- wykonuje proste polecenia proponowane w czasie ćwiczeń, zarówno obrazowane ruchem, jak i słowem,
- potrafi skoncentrować się na własnym ciele i wyczuć je,
- wypowiada się na dany temat,
- posługuje się w czasie zabaw liczebnikami od 1 do 6,
- potrafi przeliczyć oczka na kostce oraz materiał przyrodniczy,
- segreguje materiał przyrodniczy według kształtu,
- integruje się z innymi dziećmi w czasie zabawy w kole.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, ruch inscenizowany, słuchanie, swobodna wypowiedź, ćwiczenia ortofoniczne oraz oddechowe, rzut kostką, przeliczanie, segregowanie materiału przyrodniczego, rysowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, pokaz, instruktaż, śpiew, czytanie wiersza, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wiersz W. Grodzieńskiej „Zapasy na zimę”, orzechy, szyszki, kasztany, pudełko z wyciętymi kształtami, duża kostka, karty pracy „Przysmak wiewiórki”, kredki, książka A. Fronczyk, K. Krajewska Skarbiec nauczyciela terapeuty.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie pląsem „Witaj Kasiu”.
Witaj, Kasiu, witaj, Kasiu. - klepią swoje uda,
Jak się masz? Jak się masz? - klaszczą w swoje dłonie,
Wszyscy cię lubimy x2 - klaszczą w dłonie kolegi,
Bądź wśród nas x2 - wykonują zapraszający gest.
2. Zabawa wdrażająco-wyciszająca z piosenką (elem. metod twórczych).
Wspólnie śpiewamy piosenkę, dwa razy wykonując drobne ruchy (piosenka jest śpiewana coraz ciszej, łagodniej). Przenosimy się w czarodziejski sposób do jesiennego lasu.
Jesień przyszła późna – bujamy się lekko, stojąc w wygodnej dla siebie pozycji;
Wiatr i słota już – falujemy rękoma na boki i do dołu;
Liście też opadły – przenoszony ruch do dołu, lekko kucamy;
Bo nadchodzi mróz – pocieramy ramiona;
Idzie spać już jeżyk – układamy ręce, kołysząc jeżyka do snu;
Idzie też i miś – miś zakrywa głowę rękoma;
Wszyscy są cichutko – paluszek przy buzi;
By nie zbudzić ich – szeptem.
3. Słuchanie wiersza W. Grodzieńskiej „Zapasy na zimę”.
Zwierzęta szykują się już powoli do zimowego snu w swoich domach, zbierają zapasy, by przetrwać chłody nadchodzącej zimy, a my usiądziemy sobie wygodnie, złapiemy się za ręce, by było nam trochę cieplej, przekażemy sobie rozgrzewającą iskierkę i posłuchajmy wiersza „Zapasy na zimę”.
4. Rozmowa na temat wiersza.
- co robią pszczoły, myszy, wiewiórki przed zbliżającą się zimą?
- po co to robią?
5. Relaks poprzez doświadczenie swojego ciała.
Trochę się już rozgrzaliśmy iskierką, ale żeby było nam zupełnie dobrze, rozgrzejemy całe nasze ciało. Jest już późna jesień, ale jeszcze gdzieniegdzie może zabłąkała się mała pszczółka w poszukiwaniu miodu i tu do nas też przyleciała taka mała pszczółka.
„Do mojej dłoni pszczółka przyleciała
usiadła na niej i miodu szukała” – pszczółka spaceruje w poszukiwaniu miodu po wszystkich
paluszkach, następnie wędruje do ramion i z powrotem, dalej idzie po brzuszku do uda, do stopy i do drugiej nogi. Wraca tą samą drogą do dłoni, nie znalazła miodu i odleciała:
– pocieranie całych rąk, prawej i lewej (z góry na dół),
– pocieranie nóg,
– pocieranie stóp o podłoże,
– opukiwanie,
– na końcu znowu rozcieranie dłoni i żegnanie małej pszczółki.
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza z elem. ortofonicznymi „Myszki czy pszczoły?”
Dzieci naśladują ruchem sposób poruszania się myszki lub pszczoły. Na hasło nauczyciela zatrzymują się i naśladują dźwięki wydawane przez myszkę – pi, pi, pi i pszczoły – bzz, bzz.
7. Ćwiczenia oddechowe „Rozdmuchiwanie liści w poszukiwaniu jedzenia”.
Jest nam już całkiem ciepło, na dworze można znaleźć jeszcze drobne przysmaki, zapasy na zimę. Ze swoich nor wychodzą jeże, niedźwiedzie i wiewiórki. Na ziemi leży już bardzo dużo liści i coraz trudniej znaleźć coś do jedzenia. Aby nie być głodnym w czasie zimy, zwierzęta muszą rozdmuchać wszystkie liście, bo być może znajdzie się jeszcze mały kasztan, orzeszek lub korzonki. Dzieci, przykucając, zdmuchują liście.
8. „Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna.
Na środku ustawiona duża obręcz (dziupla), wypełniona orzechami, szyszkami i kasztanami. Dzieci-wiewiórki rzucają po kolei kostką oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma zabrać do swojej dziupli zapasów (dobrze jeśli będą składały się z różnego materiału przyrodniczego).
Porównanie, która wiewiórka uzbierała największe zapasy, która najmniejsze, a może niektóre mają takie same.
9. Segregowanie zapasów na zimę.
Nauczyciel prezentuje dzieciom czarodziejską spiżarnię na zapasy zimowe – pudełeczko z wyciętymi na wieczku trzema otworami:
- okrągłym – na kasztany,
- eliptycznym – na żołędzie,
- trójkątnym – na szyszki.
Każde dziecko musi teraz zebrane przez siebie zapasy powrzucać do odpowiednich otworów.
10. Zabawa integracyjna „Orzeszek”.
Do środka koła wchodzi „wiewióreczka”, pozostałe dzieci są orzeszkami.
Kto ty jesteś?
Wiewióreczka
Gdzie ty mieszkasz?
Na drzewie
Chcesz orzeszka?
No pewnie.
Orzeszki, orzeszki tańczą wokoło,
przypatrz się wiewiórko, jak nam wesoło.
Prościutko stoimy, pięknie cię prosimy,
Wybierz z nas jednego,
powiem ci smacznego.
11. Ćwiczenia plastyczne „Przysmak wiewiórki”.
Dzieci dorysowują w kole tyle orzechów, ile wskazuje liczba kropek w okienku (3-latki – 3 orzechy; 4-latki – 4 orzechy). Po wykonaniu zadania dorysowują promyki słoneczne i kolorują postać wiewiórki.
kort