LISTOPAD - mowa i myślenie.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Listopad” – rozmowa kierowana na podstawie wiersza.

 

Cele:

·         rozwijanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze

·         poszerzanie wiadomości na temat pochodzenia nazwy miesiąca

·         dostrzeganie zmian zachodzących w aurze pogodowej jesienią i rozumienie konieczności dobierania ubioru do pogody

·         wdrażanie do oczekiwania na swoją kolej podczas wypowiadania się

Metody:

·         czynne:

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

- metoda zadań stawianych dzieciom

·         słowne:

- wiersz

- rozmowa kierowana

·         percepcyjne:

- metoda obserwacji

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Koło pogody i symbole ilustrujące różne warunki pogodowe, chusta, magnetofon, płyta CD z utworem muzycznym „Jesień” A. Vivaldiego, wiersz W. Grodzieńskiej „Listopad”, dwa duże koszyki, obrazki charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, kartki, kredki świecowe.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. „Jaka jest dziś pogoda?” – zaznaczanie odpowiednich symboli na kole pogody w oparciu o obserwację przez okno aury pogodowej.

Nauczycielka kieruje obserwacją, zadając pytania:

- Jaki kolor ma niebo?

- Jak wyglądają ulice i chodniki? (Czy są suche?)

- Co dzieje się z gałęziami drzew i krzewów?

Dzieci odnajdują na kole pogody symbole adekwatne do aktualnych warunków pogodowych, posługując się określeniami: zachmurzone niebo, nie widać słońca, wieje silny wiatr, pada drobny deszcz.

2. „Liście na wietrze” – zabawa ruchowa.

Jedno z dzieci otrzymuje chustę, którą naśladuje podmuchy wiatru. Gdy gra muzyka dziecko z chustą biega po sali, pozostałe dzieci naśladują wirujące liście. Na przerwę w muzyce dziecko z chustą zastyga w bezruchu, a „listki” swobodnie „opadają” na podłogę.

3. „Listopad” – słuchanie wiersza i omówienie jego treści.

Wyszedł sobie do ogrodu

stary, siwy pan Listopad.

Grube palto wdział od chłodu

i kalosze ma na stopach.

 

Deszcz zacina, wiatr dokucza,

pustka, smutek dziś w ogrodzie.

Pan Listopad cicho mruczy

"Nic nie szkodzi, nic nie szkodzi".

 

Po listowiu kroczy sypkim

na ławeczce sobie siada:

"Chłód i zimno, mam dziś chrypkę.

Trudna rada! Trudna rada!"

 

- W co ubrał się pan Listopad?

- Jaka była pogoda?

- Po czym deptał pan Listopad?

4. „Listopadowe obrazki” – porządkowanie obrazków.

Na podłodze w koszykach znajdują się obrazki charakterystyczne dla różnych pór roku. Przy jednym koszyku gromadzą się dziewczynki, przy drugim chłopcy. Ich zadaniem jest wybranie obrazków pasujących do omawianego dziś wiersza. Każde z dzieci próbuje uzasadnić dokonany wybór.

5. „Szaro i zimno” – rysowanie kredkami świecowymi.

Dzieci otrzymują kartki i kredki świecowe. Przy użyciu odpowiednich barw przedstawiają listopadową szarugę.

6. Wspólne oglądanie wykonanych prac i zakończenie zajęć piosenką „Szedł Listopad”.

Szedł Listopad polną drogą, zerwał liście z drzewa,

Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam – bis

Zimne wiatry wieją chłodem, idzie mróz, ulewa,

Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam – bis

Słonko wstaje późnym rankiem, ziemi nie ogrzewa,

Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam – bis.

             

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin