14.-zajęcie matematyczne.doc

(294 KB) Pobierz
Temat: „Bawimy się z misiem” – zabawy matematyczne

Scenariusz zajęcia

Temat: „Bawimy się z misiem” – zabawy matematyczne.

Cele:

·         Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu przez dzieci umiejętności liczenia, poznawania nazw liczebników głównych;

·         Próby określania liczebności „ na oko” i posługiwanie się określeniami: dużo – mało;

·         Klasyfikowanie ze względu na wspólną cechę: wielkość;

·         Utrwalenie nazw kolorów;

·         Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania poleceń, skupienia się na wykonywanych czynnościach;

·         Stwarzanie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy.

Cele operacyjne:                                                                                                        1. określa wielkość misiów : duży- mały                                                                    2. segreguje misie ze względu na wielkość : duże, małe                                           3.  rozumie i stosuje pojęcia: na , za, obok, u góry, na dole                                                                                                                            4. przelicza przedmioty w zakresie 3                                                                          5. wykonuje polecenia nauczyciela                                                                                6. porównuje liczebność zbiorów na „oko”    - więcej- mniej                                       7. wskazuje zabawkę, która została schowana ( której brakuje)                              8. maluje palcem misia oraz inne elementy tworząc pracę wg własnego pomysłu

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Zadania dla rodziców: obserwacja zachowania dziecka; poznawanie umiejętności dziecka, sposobu i tempa pracy; wspieranie dziecka swoją obecnością.

Pomoce:

CD z piosenką „Jadą, jadą misie”( Najpiękniejsze piosenki -niebieska– poz. 1), CD z piosenką „Jadą, jadą misie”( Najpiękniejsze piosenki -zielona– poz. 2), sylwety misiów- duże i małe, sylwety dużych misiów dla każdego dziecka;2 obręcze,  kolorowe kółeczka, cukierki, zabawki : klocek, miś pluszowy, samochodzik, woreczek.

 

 

 

Przebieg :

1.      Powitanie : „ Wszyscy są witam was…”

2.      Zabawa ruchowa przy piosence „Jadą, jadą misie” (CD Najpiękniejsze piosenki -niebieska– poz 1),  - dzieci z rodzicem jadą w parach  ( jedno za drugim, trzymają się za ręce), potem zmiana.

3.      „Miś mały i miś duży” – porównywanie i określanie wielkości misiów pluszowych : duży-mały

4.      Segregowanie sylwet misiów wg wielkości.                                                                            Na dywanie rozłożone są sylwety małych i dużych misiów oraz 2 obręcze.                   Dzieci segregują misie ze względu na wielkość: małe-duże.                                              Próby określania liczebności   na „oko”- Których misiów jest więcej? ,      posługiwanie się pojęciami: dużo-mało, duży-mały;

5.      „Zabawa z misiem”                                                                                                              Dzieci otrzymuję po 1 sylwecie dużego misia , rodzice z tyłu za dzieckiem .                                                                                                                            Dzieci wykonują polecenia nauczycielki:                                                                                              

-          połóż misia na dole na podłodze.

-          połóż misia za sobą,

-          połóż misia obok siebie,

-          podnieś misia do góry,

-          połóż misia przed sobą,

             ( Czynne rozumienie i stosowanie pojęć: góra-dół, przed, za, obok.)

6.      Prezent dla misia” – dzieci wykonują polecenia nauczycielki                                                                       

-          weź dla misia tyle kółeczek, ile pokażę na palcach (2),

-          weź dla misia tyle cukierków, ile pokażę na palcach (3),

-          czego miś ma więcej: kółeczek czy cukierków?

7.      Zabawa ruchowa przy muzyce(CD Najpiękniejsze piosenki -zielona– poz. 24)  Misie ćwiczą” – dzieci – misie  naśladują nauczycielkę : marsz misiów, podskoki, skłony w dół, skłony w bok…

8.      Zabawa „ Jaka zabawka została schowana?” – na środku dywanu ułożone jest                  4-5 zabawek. Dzieci nazywają zabawki, zapamiętują je. Nauczycielka wyjaśnia na czym polega zabawa. Jedno dziecko z rodzicem. Nauczycielka ( lub dziecko) chowa jedną zabawkę. – Dziecko z rodzicem wraca na hasło PROSIMY i mówi jakiej zabawki brakuje na dywanie. ( doskonalenie pamięci wzrokowej)

9.      Praca plastyczna- „ Malowany miś” – malowanie misia palcem, domalowywanie elementów wg pomysłu dzieci – omawianie prac.

10.  Porządkowanie sali po zajęciu

11.  Czynności higieniczne

12.  Poczęstunek herbatką owocową

13.  Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

14.  Porządkowanie zabawek po zabawie.

15.  Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Stary niedźwiedź „(CD Najpiękniejsze piosenki -zielona– poz. 2)

16.  Pożegnanie -  „ Wszyscy są , żegnam was , pożegnania już czas. Jestem ja, jesteś Ty . Raz, dwa , trzy.”

 

 

 

                                                                       Przygotowała : Wiesława Kruczkowska

Załączniki:

 

 

 

 

 

kolorowanka -

WIELKI MIŚ BIAŁY LUB BRĄZ 105cm!! PREZENT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

kolorowanka -          

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin