Placki z serem ricotta i bananami, kokosanki, croissanty.docx

(1051 KB) Pobierz

Croissanty

 

Składniki, 14 - 16 rogalików:

 

              2 łyżki + 1 łyżeczka suchych drożdży

              70 ml (1/3 szklanki) wody o temperaturze pokojowej

              568 g (4 szklanki) mąki pszennej do wypieków (np. tortowej)

              50 g (1/4 szklanki) cukru

              1 łyżka soli

              250 ml (1 szklanka) mleka o temperaturze pokojowej

              250 g niesolonego masła średnio schłodzonego

              1 roztrzepane jajko

 

Wykonanie:

W kubeczku wymieszać drożdże z wodą, odstawić na 5 minut. W dużej misce umieścić mąkę, cukier, sól, mleko i drożdże, wymieszać za pomocą drewnianej łyżki, później mieszać składniki ręką lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Kiedy ciasto zacznie formować się w kulę wyjąć je na posypaną mąką stolnicę, wyrabiać delikatnie przez 5 minut, rozpłaszczając ciasto i zbierając boki do środka. Im mniej wyrabiania tym lepsze ciasto. Uformować kulę z ciasta, włożyć ją do miski wysmarowanej masłem, przykryć folią przeźroczystą i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wstawić do lodówki na kolejne 1/2 godziny.

Na lekko posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na prostokąt około 23 x 38 cm, gruby na 1 cm. Zostawić na 5 minut. Masło rozpłaszczyć i uformować 12 x 8 cm prostokąt, gruby na 1 cm (masło powinno mieć taką samą konsystencję jak ciasto). Masło ułożyć w dolnej części prostokąta (powinno zajmować 1/3 jego część), zawinąć górną 1/3 część prostokąta w stronę środka, a dolną 1/3 część z masłem zawinąć na górną 1/3 część (tak jak składa się list urzędowy). Docisnąć i zlepić brzegi.

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy od wyjściowego, powinien mieć około 40 cm długości i być na 2 cm gruby. Ponownie złożyć jak list. Ułożyć na talerz i włożyć do lodówki bez przykrycia na 10 minut.

Ponownie rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Ponownie złożyć na 3 części jak list. Schłodzić przez 10 minut. Jeszcze raz rozwałkować na prostokąt i złożyć jak list. Ciasto obsypać mąką, zawinąć dokładnie w folię i włożyć do lodówki na minimum 2 godziny, maksymalnie na 24.

Ciasto rozwałkować na długi, płaski prostokąt około 30 x 76 cm i cienki na 1/2 cm. Ostrym nożem przekroić ciasto w połowie, przyciąć równo boki. Ciasto pokroić na trójkąty, wysokie na około 15 cm od wierzchołka do podstawy trójkąta. Zwinąć w rogale rozpoczynając od podstawy trójkąta do końca wierzchołka. Dwie blachy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować masłem. Wyłożyć rogale zawiniętym wierzchołkiem pod spód rogala. Układać je na blasze w odstępach 5 cm, wyginać w kształt księżyca i delikatnie przyciskać końce do podłoża. Posmarować jajkiem i odstawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 2 godziny bez przykrycia.

20 minut przed pieczeniem nagrzać piekarnik do 220 stopni. Rogale ponownie posmarować jajkiem i wstawić do środkowej części piekarnika, temperaturę obniżyć do 200 stopni. Rogale piec przez 15 - 20 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. W trakcie pieczenia pierwszej partii, drugą blachę włożyć bez przykrycia do lodówki.

 

Ciasteczka kokosowe ze szczyptą miodu

Składniki, 10 ciastek:

              1 i 1/4 szklanki (310 ml) mleka

              1 i 1/4 łyżeczki miodu

              3 szklanki (230 g) wiórków kokosowych

              1/2 szklanki (125 g) cukru

              1/2 szklanki (70 g) mąki

              2 łyżeczki proszku do pieczenia

              2 duże jajka, dobrze roztrzepane

1 szklanka - 250 ml

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Wgłębienia w formie do muffinów wyłożyć papierowymi papilotkami. Zagotować mleko z miodem, odstawić z ognia.

Wymieszać wiórki kokosowe, cukier, mąkę i proszek do pieczenia. Powoli wlać mleko i wymieszać. Dodać roztrzepane jajka i mieszać aż składniki dobrze się połączą.

Masą napełnić papilotki, dbając aby masa za każdym razem była dokładnie wymieszana. Piec na złoty kolor, przez około 25 - 30 minut.

 

Placki z serem ricotta i bananami

Składniki, około 18 placków:

• 1 i 1/3 szklanki mąki pszennej

• 3 łyżki cukru

• 2 łyżeczki proszku do pieczenia

• szczypta soli

• 250 g serka ricotta (w kubeczku)*

• 2 duże jajka

• 2 łyżki roztopionego masła lub oleju + dodatkowy tłuszcz do smażenia (najlepiej masło klarowane)

• około 1/4 szklanki mleka

• 2 banany

Dodatki: cynamon, syrop klonowy lub sos karmelowy z masłem orzechowym, gęsta śmietana

* do kupienia w każdym supermarkecie, można też spróbować z gładkim słodzonym lub niesłodzonym serkiem np. homogenizowanym lub zmielonym twarożkiem jak na sernik. Można też użyć jogurtu greckiego.

 

Przygotowanie:

W większej misce wymieszać przesianą mąkę z cukrem, proszkiem do pieczenia i solą. W drugiej misce zmiksować serek ricotta z jajkami i 2 łyżki roztopionego masła lub oleju. Wymieszać lub zmiksować z suchymi składnikami dodając mleko tak aby uzyskać dość gęstą masę (jak śmietana homogenizowana).

Rozgrzać patelnię (np. naleśnikową lub inną z nieprzywierającą powłoką), natłuścić ją (jeśli jest taka konieczność można też smażyć beztłuszczowo). Nakładać po 1 pełnej łyżce ciasta na jednego placka, rozsmarować je na bardziej płaski placek i na umiarkowanym lub średnim ogniu smażyć do czasu aż placki urosną i będą ładnie zrumienione (około 2,5 minuty).

W międzyczasie gdy placki trochę podrosną (mniej więcej w połowie smażenia) wcisnąć w każdego placka po 2 plasterki banana. Przewrócić placki na drugą stronę i smażyć do zrumienienia, tak jak z pierwszej strony lub trochę krócej.

Układać na ręcznikach papierowych lub bezpośrednio na talerzach. Posypać cynamonem, polać syropem klonowym lub sosem karmelowym, kleksem śmietany.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin