Wiosno_baw_się_z_nami..doc

(25 KB) Pobierz
30

Scenariusz zajęcia dla dzieci 4  letnich

 

„WIOSNO, BAW SIĘ Z NAMI” – BLOK INTEGRALNY

 

Cele operacyjne: dzieci powinny:

-         nazywać aktualną porę roku oraz wymienić jej charakterystyczne cechy;

-         określać słowami charakter utworu, jego nastrój;

-         przeliczać w zakresie 10;

-         odtwarzać za pomocą ruchu nastrój, charakter, tempo muzyki;

-         odtwarzać radość ze wspólnych zabaw.

Metody:

słowne: rozmowa, wiersz, objaśnienie;

oglądowe: pokaz;

czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających;

inne: elementy muzykoterapii (ćw. relaksacyjne).

Formy: zajęcie z całą grupą, praca indywidualna;

Środki dydaktyczne: koperty, sylwety biedronek, czarne małe koła, kolorowe słomki, plastikowe pojemniki, kostki rysunkowe, kredki, kolorowe szarfy, kaseta magnetofonowa;

Przebieg:

1.     Powitanie się wzajemnie i przekazanie uśmiechu osobie siedzącej z prawej strony. Wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu.

2.     Słuchanie utworu z kasety magnetofonowej (wiosna) – dzieci leżą na dywanie. – określenie charakteru utworu, jego nastroju.

3.     Spacer po sali – szukanie śladów wiosny (przy muzyce);

4.     Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę pt. „Wiosna”;

5.     Krótka rozmowa na temat treści wiersza;

6.     Układanie zdań – odpowiedzi na pytanie: „Jakimi słowami wy obudzilibyście wiosnę?”.

7.     Improwizacja taneczna do piosenki pt. „Kolorowa wiosna” (z użyciem kolorowych szarf);

8.     Ćwiczenie oddechowe „Biedronki”. Wraz z wiosennym wietrzykiem przyfrunęły biedronki. Bardzo się spieszyły i dlatego coś zgubiły. Co brakuje biedronkom? – dzieci otrzymują sylwety biedronek oraz koperty z małymi, czarnymi kołami i słomki. Za ich pomocą nanoszą kropki na owady.

9.     Dziecięce liczenie: „Biedroneczki są w kropeczki”. – Dzieci przeliczają kropki i wkładają biedronki do odpowiedniego pojemnika.

10. Ćwiczenie relaksacyjne „Pączek kwiatowy”.

11. Zaproszenie do stolików – rysowanie „dokończ zadanie” – nauczycielka  czyta tekst (list do Pani Wiosny) a dzieci uzupełniają go rysunkami.

12. Omówienie prac i zorganizowanie wystawki.

13. Zabawa taneczna „Grozik”.

14. Podsumowanie zajęcia. 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin