Kuchnia Libańska.doc

(46 KB) Pobierz
Kuchnia Kubańska

Kuchnia Libańska

 

 

Falafel

 

Składniki:
10 dag suszonego bobu
10 dag suszonej ciecierzycy
2 cebule
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka suszonej kolendry
czerwona, słodka papryka zmielona do smaku
1 łyżeczka kminku
olej do głębokiego smażenia

Opis wykonania:
Danie to przygotowujemy z suszonych ziaren bobu i ciecierzycy, dlatego musimy je namoczyć wcześniej w zimnej wodzie na 24 godziny.Bób z ciecierzycą odsączamy i mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy drobniutko posiekaną cebulę, zmiażdżony czosnek i przyprawy. Wszystkie składniki razem wyrabiamy na dosyć gęstą masę. Formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i smażymy w głębokim oleju aż się zrumienią. Podajemy z sosem sezamowym dostępnym w Polsce pod nazwą pasta tahina.

 

 

 

Kharouf mehchi, czyli baranina pieczona z ryżem

 

Składniki:
1 kg udźca jagnięcego lub z młodej baraniny
20 dag mielonej baraniny
1/2 kg ryżu
2 cebule
biały pieprz, cynamon
10 dag migdałów

Marynata:
1 filiżanka octu
starta skórka z 1 cytryny
2 cebule pokrojone w plastry
oliwa z oliwek
czerwoną paprykę w proszku

Opis wykonania:
Udziec trzeba zamarynować, najlepiej dzień wcześniej. Do podgrzanego octu dodajemy startą skórkę z 1 dużej cytryny, paprykę w proszku, pokrojoną w plastry cebulę i oliwę. Otrzymaną marynatą nacieramy dokładnie udziec, na końcu obkładając go plastrami cebuli. Odstawiamy w chłodne miejsce.

Na drugi dzień udziec opłukujemy z marynaty i gotujemy w niewielkiej ilości osolonej wody z dodatkiem cynamonu i białego pieprzu. Gdy jest prawie miękki, wyjmujemy z bulionu i studzimy. Mieloną baraninę smażymy na oleju z dodatkiem pieprzu i szczypty cynamonu. W tym czasie gotujemy ryż. Opłukane ziarna wsypujemy na rozgrzany w szerokim rondlu olej i podsmażamy, aż się zeszklą, a następnie zalewamy dwa razy większą ilością gorącej wody. Gotujemy na ostrym ogniu, dopóki nie zacznie wrzeć, wówczas zmniejszamy płomień do minimum i gotujemy tak długo, aż ryż wchłonie cały płyn.

Ugotowaną baraninę pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C ,aż będzie całkiem miękka i zacznie się rumienić.Na patelni prażymy, pozbawione skórek, połówki migdałów.Przed podaniem dania podgrzewamy smażoną mieloną baraninę, do której dodajemy ryż. Delikatnie mieszamy i układa-my porcje na talerzu. Na wierzch kładziemy cienko pokrojone plastry pieczonej baraniny, a całość posypujemy prażonymi migdałami.

 

 

 

Libański chleb pita

 

Składniki:
1 kg mąki pszennej
3 dag drożdży
3 łyżki cukru
1 łyżka soli
ok. 1,5 szklanki dobrze ciepłej wody

Opis wykonania:
W odrobinie ciepłej wody rozpuszczamy drożdże z cukrem. Dodajemy mąkę, wlewamy pozostałą wodę, sól i zagniatamy dosyć elastyczne i twarde ciasto, jak na pierogi. Odstawiamy na 10 minut, a następnie kroimy na kawałki wielkości małej pięści i odstawiamy na 10-15 minut. Następnie każdy kawałek rozwałkowujemy na cienki placek i znowu odstawiamy na 10 minut. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C, aż nabierze złotej barwy (ok. 6-7 min).Podajemy świeżo upieczone do wszystkich dań, poczynając od zakąsek, przez zupy, a na daniach głównych kończąc.

 

 

 

Loubieh bil Zeit - czyli fasolka szparagowa w sosie pomidorowym

 

Składniki:
1/2 kg zielonej fasolki szparagowej
2 duże, dojrzałe pomidory
10 listków świeżej kolendry
3 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
biały pieprz i sól do smaku

Opis wykonania:
Z fasolki szparagowej odcinamy końce i obieramy z włókien. Gotujemy w osolonym i ocukrzonym wrzątku aż będzie miękka, ale jędrna.Pomidory parzymy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Dusimy je na oliwie, a gdy zmiękną, dodajemy kolendrę, zmiażdżony czosnek i pieprz. Dusimy jeszcze około 5 minut. Do sosu wrzucamy pokrojoną na 3-centymetrowe kawałki fasolkę, delikatnie mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. Podajemy na zimno z chlebem pita lub bagietką.

 

 

 

Moutabbal - czyli pasta z bakłażana

 

Składniki:
1/2 bakłażana
100 ml sosu sezamowego
50 ml jogurtu naturalnego
sok z siedmiu cytryn
3 ząbki czosnku
sól
oliwa z oliwek

Opis wykonania:
Bakłażana, po umycium i dokładnym osuszeniu skórki, smarujemy oliwą i pieczemy na blasze, w piekarniku nagrzanym do temp. 200 st. C przez ok. 10 min, aż będzie miękki. Po ostudzeniu obieramy ze skórki i drobniutko siekamy miąższ. Dodajemy jogurt naturalny, sos sezamowy, zmiażdżone ząbki czosnku oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryn i sól. Wszystkie składniki pasty dokładnie mieszamy.

 

 

 

Sałatka Tabbouleh

 

Składniki:
5 dag uprażonej kaszy burghul (tej kaszy używają w Libanie, można ją zastąpić kuskusem)
3 pomidory
4 pęczki natki pietruszki
sok z dwóch cytryn
10 listków świeżej mięty
3 duże łyżeczki oliwy z oliwek

Opis wykonania:
Można skorzystać z błyskawicznej kaszki kuskus, którą wystarczy tylko zalać wrzątkiem. Kaszę studzimy, a w tym czasie siekamy drobno natkę pietruszki. Pomidory po sparzeniu obieramy ze skórki i kroimy w niewielką kostkę. Łączymy kaszę z pomidorami, natką pietruszki, oliwą z oliwek i świeżo wyciśniętym sokiem z cytryn. Delikatnie mieszamy. Całość układamy w miseczce wyłożonej zielonymi liśćmi sałaty i przybieramy listkami mięty. Sałatkę podajemy schłodzoną.

 

 

 

Shanklish - czyli ser kozi z przyprawami

 

Składniki:
10 dag sera koziego
1 drobno posiekana cebula
1 drobno pokrojony w kostkę pomidor
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
biały pieprz
ostra papryka
kolendra

Opis wykonania:
Biały kozi ser drobno kruszymy i łączymy z przyprawami. Wkładamy do glinianej miseczki tak, by zajął 1/4 jej powierzchni. Pozostałe trzy części wypełniamy posiekanymi pomidorami, posiekaną cebulą i ziołami. Bezpośrednio przed jedzeniem wszystkie składniki razem mieszamy i podajemy z chlebem pita.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin