Kuchnia Kanadyjska.doc

(73 KB) Pobierz

Apple Fritters - smażone krążki jabłek

 

Składniki:
- 2 + 3 łyżki cukru
- 25 dag mąki
- ok. 1/2 litra gorącej wody
- 2 łyżki stopionego masła
- szczypta soli
- olej do smażenia
- 2 białka (lub całe jajka)
- 4 jabłka
- cukier puder wymieszany z cynamonem do posypania

Sposób przyrządzania:

Wymieszaj mąkę z solą, 2 łyżkami cukru i stopionym masłem. Powoli, ciągle mieszając, wlewaj ciepłą wodę, aż powstanie ciasto o konsystencji naleśnikowego. Odstaw na 2 godziny do napęcznienia. Jabłka cienko obierz, wydrąż gniazda nasienne, nie rozcinając owoców. Potem pokrój jabłka w krążki, posyp pozostałymi 3 łyżkami cukru i odłóż. Ubij białka na sztywną pianę (jeśli używasz całych jajek, ubij je jak na omlet) i dodaj do ciasta. W cieście zanurzaj krążki jabłek (najłatwiej będzie, jeśli nabijesz je na widelec), smaż na złoty kolor w dobrze rozgrzanym głębokim tłuszczu. Po wyjęciu z tłuszczu osączaj jabłka na papierowym ręczniku, posypuj cukrem wymieszanym z cynamonem i od razu podawaj.

 

 

Chleb kukurydziany

 

Składniki:
- 2.25 szklanki mąki pszennej
- 1.75 szklanki mąki kukurydzianej
- 1 szklanka cukru
- 1/3 szklanki uprażonych orzeszków piniowych
- po 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- sody i soli
- 1.25 szklanki mleka
- 3/4 szklanki oleju
- 3 jajka
- 1/2 szklanki maślanki
- 1.5 szklanki mrożonej kukurydzy

Sposób przyrządzania:

Rozmroź i osącz kukurydzę. Rozgrzej piekarnik do 175°C. Nasmaruj masłem formę do pieczenia o wymiarach 30 x 20 x 5 cm. Wymieszaj obie mąki, cukier, orzeszki, proszek do pieczenia, sodę i sól. W innej misce wymieszaj mleko, olej, jajka i maślankę. Dodaj do suchych składników i mieszaj tylko tak długo, aż ciasto będzie gładkie. Na koniec dodaj kukurydzę i jeszcze raz wymieszaj. Ciastem napełnij formę, piecz 40 minut (aż patyczek włożony w ciasto będzie suchy po wyjęciu). Chleb pokrój na kromki i podawaj na ciepło.

 

 

Ciasto ziemniaczane po kanadyjsku

 

Składniki:
- 4 szklanki ugotowanych i ugniecionych ziemniaków
- 2 jajka
- 1/4 szklanki sera ricotta
- 1/4 szklanki startego parmezanu
- 2 łyżki oliwy
- 2 krążki (o średnicy 22 cm) wycięte z rozmrożonego ciasta francuskiego
- 1 łyżka wody

Sposób przyrządzania:

Rozgrzej piekarnik do 170-175°C. Wymieszaj ziemniaki z 1 jajkiem, ricottą, parmezanem i oliwą. Formę na tartę wyłóż krążkiem ciasta, napełnij masą i przykryj drugim krążkiem. Sklej brzegi obu warstw ciasta. Wierzch posmaruj drugim jajkiem lekko ubitym z wodą. Zrób w cieście kilka dziurek. Wstaw do piekarnika i upiecz na złoty kolor.

 

 

Croustade - kanadyjski deser z gruszek

 

Składniki:
- 45 ml porto
- 6 dojrzałych gruszek
- 10 dag masła
- 8 dag czekolady gorzkiej lub deserowej
- 8 dag mielonych migdałów
- 4 dag białego cukru
- 6-7 dag brązowego cukru
- 8 dag mąki
- szczypta przyprawy 'Pięć smaków'

Sposób przyrządzania:

Wlej porto do małego rondelka, dodaj obrane gruszki pokrojone w dość dużą kostkę i gotuj przez 3 minuty. W miseczce utrzyj 8 dag masła, dodaj czekoladę, migdały, oba cukry, przyprawy, mąkę. Wyrabiaj palcami, aż otrzymasz kruszonkę. Żaroodporną formę posmaruj resztą masła. Poukładaj w niej gruszki, posyp kruszonką, piecz w temp. 180°C, aż ciasto będzie mocno przyrumienione i chrupiące. Trwa to około 40 minut. Podawaj na ciepło z lodami waniliowymi, jogurtem naturalnym lub śmietanką.

 

 

 

Grillowane szparagi z cheddarem

 

Składniki:
- 1 szklanka startego kanadyjskiego sera Cheddar
- 12 szparagów
- 2 szklanki pokrojonych w plasterki pieczarek
- 5 łyżek oliwy
- sok z 1/2 cytryny
- 5 łyżek wody
- 1/4 łyżeczki soli
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Oczyść szparagi, blanszuj je przez 3 minuty w osolonej wodzie, ostudź w wodzie z kostkami lodu. Osącz i odłóż. Zrób sałatkę z pieczarek: wymieszaj oliwę, wodę, sok z cytryny, przypraw solą i pieprzem. Sosem polej pieczarki i dokładnie je wymieszaj. Szparagi upiecz na grillu lub na ruszcie piekarnika, aż pokażą się ciemne paski. Ułóż na blasze wyścielonej pergaminem i posyp startym serem cheddar. Włącz grill, zapiekaj tylko tak długo, aż ser się rozpuści i leciutko przyrumieni. Podawaj z sałatką z pieczarek. Uwaga: zamiast szparagów możesz użyć cukinii pokrojonych wzdłuż w paski o długości i grubości szparagów.

 

 

Grochówka kanadyjska

 

Składniki:
- 50 dag suszonego grochu
- 1/4 szklanki pokrojonej w kostkę marchewki
- 8 szklanek wody
- 1/4 szklanki posiekanej natki
- 25 dag chudego boczku (w kawałku)
- 1 mały listek laurowy
- 1 duża posiekana cebula
- 1 łyżeczka suszonego cząbru
- 1/2 szklanki drobno pokrojonego selera
- sól
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Przebierz i opłucz groch, zalej wodą, odstaw na noc. Odcedź i włóż do garnka, dodaj wodę, natkę, boczek, cebulę, seler, marchewki, listek laurowy, cząber i łyżeczkę soli. Zagotuj, zmniejsz ogień, gotuj 2 godziny, aż groch będzie miękki. W razie potrzeby dodaj trochę wody. Wyjmij boczek, pokrój w kostkę i ponownie włóż do zupy. Przypraw solą i pieprzem.

 

 

Gulasz trapera z wołowiną i bekonem

 

Składniki:
- 30-40 dag bekonu
- 1 kg wołowiny bez kości pokrojonej na kawałki
- 1/2 szklanki mąki
- 25 dag pokrojonych marchewek
- 1 słoik (45 dag) małych cebulek
- 1.5 szklanki białego wina
- 1 szklanka burgunda
- 300 ml bulionu wołowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka ketchupu
- 3/4 szklanki wody
- 3 szklanki ugotowanego dzikiego ryżu
- 1 listek laurowy
- 1/2 szklanki pokrojonych grzybów leśnych lub pieczarek
- 2 łyżki posiekanej natki
- 3/4 łyżeczki oregano
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka posiekanego czosnku
- 1/2 łyżeczki tymianku

Sposób przyrządzania:

Pokrój bekon w plasterki, wysmaż na chrupko. Skwarki osącz z tłuszczu i odłóż. Do foliowego woreczka włóż połowę mięsa i wsyp mąkę (odłóż 3 łyżki mąki). Usmaż na łyżce tłuszczu wytopionego z bekonu, zdejmij z patelni i odłóż. Na drugiej łyżce tłuszczu usmaż resztę mięsa (już bez mąki). Obie porcje mięsa włóż do brytfanny, dodaj marchewki, cebulki, zioła (oprócz natki), wino, bulion, sól i ketchup. Przykryj i piecz godzinę w temp. 160°C (aż mięso będzie miękkie). Wymieszaj resztę mąki z odrobiną wody, dodaj do mięsa razem z grzybami, natką i ryżem. Odkryj brytfannę, gulasz pozostaw w piekarniku jeszcze na 30 minut, aby zgęstniał. Posyp skwarkami.

 

 

Kurczak z jabłkami

 

Składniki:
- 50 dag piersi kurczaka
- olej do smażenia
- sól
Sos:
- 1 łyżka syropu klonowego
- 1 łyżka czerwonego wina
- 2 łyżeczki musztardy miodowej
- 2 łyżeczki bulionu w proszku
- 2 czerwone jabłka (20 dag)

Sposób przyrządzania:

Mięso opłucz, osusz, posól i obsmaż na oleju z obu stron. Przygotuj sos: w głębokiej patelni wymieszaj syrop, wino, musztardę i bulion. Dodaj jabłka pokrojone w plasterki i duś na średnim ogniu przez minutę. Do sosu włóż ciepłe mięso i duś, aż będzie miękkie. Podawaj na gorąco, z ryżem ugotowanym na sypko.

 

Łopatka jagnięca z sosem paprykowym

 

Składniki:
- 2 średnie czerwone papryki
- 2 łyżki octu ryżowego
- 4 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki mielonej kolendry
- 1 łyżeczka skórki otartej z pomarańczy
- 1/2 łyżeczki mielonej papryki chili
- 1/2 łyżeczki mielonego kuminu
- 3 łopatki jagnięce (po 50 dag)

Sposób przyrządzania:

Paprykę upiecz (na przykład w piekarniku). Gdy sczernieje, włóż do woreczka, zawiąż i odłóż na 10 minut, a następnie obierz ze skórki i usuń nasionka. Strąki papryk dość grubo pokrój, wymieszaj z octem, cukrem, kolendrą, skórką pomarańczową, mieloną chili i kuminem. Włóż do blendera i miksuj, aż powstanie gładka masa. Rozgrzej piekarnik do 220°C. Mięso natrzyj solą i pieprzem, włóż do brytfanny. Piecz około 25 minut. Masę paprykową przełóż do rondelka i gotuj kilka minut, cały czas mieszając. Łopatkę jagnięcą podziel na podwójne kotleciki, podawaj z sosem.

 

 

Łosoś herbaciany z syropem klonowym

 

Składniki:
- 1 szklanka syropu klonowego
- 3 łyżki sosu sojowego
- 1 filet z łososia (bez skóry i ości pokrojony na porcje)
- 1 szklanka ryżu
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka liści herbaty (zielonej; Earl Greya lub takiej którą lubisz najbardziej)

Sposób przyrządzania:

Wymieszaj syrop z sosem sojowym, polej ryby, włóż na godzinę do lodówki. Wyściel wok folią aluminiową, wsyp ryż, cukier i herbatę, wymieszaj. Na wierzchu ułóż koszyczek bambusowy, owiń go wilgotną ściereczką, aby stworzyć izolację. Ustaw wok na małym ogniu, czekaj, aż zacznie dymić. Łososia osącz (marynatę zachowaj), włóż do koszyczka, pozostaw 15 minut na małym ogniu. W tym czasie łosoś uwędzi się w herbacianym dymie. Marynatę wlej do rondelka, gotuj, aż powstanie gęsty syrop. Wyjmij ryby z koszyczka, ułóż je w żaroodpornym naczyniu i posmaruj syropem. Włóż do piekarnika pod rozgrzany grill, zapiekaj przez 3 minuty. Ryby możesz podawać z kluseczkami typu gnocchi, owocową salsą lub gotowanymi warzywami.

 

 

Łosoś pieczony w folii

 

Składniki:
- 1.5 - 2 kg łososia
- sól
- masło do formy
Nadzienie:
- po 1/3 szklanki posiekanego selera i cebuli
- 1/2 szklanki drobno pokrojonych jabłek
- 1 łyżka margaryny
- 1 szklanka bułki tartej
- 1 łyżka syropu klonowego
- 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
- sól

Sposób przyrządzania:

Oczyszczoną rybę natrzyj solą z wierzchu i w środku, pozostaw na godzinę, a następnie opłucz i osusz. Przygotuj nadzienie: seler i cebulę podsmaż na margarynie (3 minuty), dodaj jabłko i smaż jeszcze 2 minuty. Dodaj bułkę tartą, syrop klonowy, bazylię i sól, wymieszaj. Rybę wypełnij nadzieniem, zawiń w natłuszczoną folię, włóż do brytfanny i piecz godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C (nie przewracaj na drugą stronę). Jabłko możesz zastąpić grzybami pokrojonymi w plasterki (najpierw trzeba je podsmażyć, a następnie dodać cebulę i seler).

 

 

 

Marchewki z klonowym karmelem

 

Składniki:
- 8 marchewek (60 dag)
- 3 łyżki masła
- 1/4 szklanki syropu klonowego
- 1/2 łyżeczki brązowego cukru

Sposób przyrządzania:

Obrane marchewki pokrój w plasterki i ugotuj na półtwardo. Na głębokiej patelni stop masło, dodaj syrop i cukier, włóż marchewki i duś, dopóki sos się nie skarmelizuje. Podawaj na kotletach schabowych usmażonych saute.

 

 

Mięsny chlebek

 

Składniki:
- Masa mięsna:
- 2/3 szklanki bułki tartej
- 1 szklanka mleka
- 70 dag mielonej wołowiny
- 2 jajka
- 1/2 szklanki drobno posiekanej cebuli
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki majeranku lub szałwii
Pasta:
- 3 łyżki brązowego cukru
- 1/4 szklanki ketchupu
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka gorczycy

Sposób przyrządzania:

Bułkę tartą zalej mlekiem i odstaw na 20 minut. Dodaj pozostałe składniki masy i dokładnie wymieszaj. Przełóż do natłuszczonej prostokątnej foremki. Wymieszaj wszystkie składniki pasty, posmaruj wierzch chlebka. Piecz około 45 minut w temp. 175°C.

 

 

Omleciki z Toronto

 

Składniki:
- 30 dag jabłek (albo moreli lub śliwek)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 15 dag mąki
- 1 łyżka cukru
- szczypta soli
- 6 jajek
- 1/4 szklanki mleka
- cukier waniliowy
- syrop klonowy do polania
- margaryna lub sklarowane masło do smażenia

Sposób przyrządzania:

Z obranych owoców usuń pestki lub gniazda nasienne, a miąższ pokrój na małe cząstki (jak do tarty) i skrop sokiem z cytryny, by nie ściemniał. Przesiej mąkę do miski, wsyp cukier i sól. Nad wysokim naczyniem do ubijania piany rozbij jaja. Niech do niego spłyną białka, a żółtka przełóż do miski z mąką. Z białek ubij sztywną pianę, odstaw na bok. Do miski z mąką i żółtkami wlej mleko, wszystko bardzo starannie zmiksuj.
Delikatnie, ale dokładnie wymieszaj ciasto z pianą z białek. Na małej patelni rozgrzej trochę tłuszczu, ułoż na dnie część jabłek w formie wachlarza, chwilkę podgrzewaj, po czym zalej owoce cienką warstwą ciasta (1/4 całego ciasta). Smaż chwilkę, aż ciasto straci surowość, a od spodu się zrumieni. Wówczas odwróć omlet na drugą stronę i po minucie smażenia zsuń go na ogrzany talerz. W ten sam sposób smaż następne omleciki, aż do wyczerpania składników. Gotowe zsuwaj na ogrzane talerze i podawaj polane syropem klonowym.

 

 

Pilaw z dzikim ryżem

 

Składniki:
- 1 szklanka opłukanego dzikiego ryżu
- 1 litr bulionu drobiowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 4 łyżki masła
- 1.5 szklanki pokrojonych w cienkie plasterki pieczarek lub innych grzybów
- 1 szklanka posiekanej cebuli
- 1/2 szklanki posiekanego selera naciowego
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku
- 2 łyżki posiekanej natki
- 1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku

Sposób przyrządzania:

Wymieszaj ryż z bulionem i solą. Zagotuj, częściowo przykryj, zmniejsz ogień. Gotuj 45-55 minut, aż ryż stanie się pulchny, miękki i wchłonie prawie cały bulion. Wówczas zdejmij z ognia, osącz na sitku, zabezpiecz przed wystygnięciem. Rozgrzej połowę masła w rondlu. Gdy się spieni, dodaj cebulę i seler, duś do miękkości, ale nie podsmażaj. Dodaj czosnek, podgrzewaj jeszcze 2 minuty. Wymieszaj z ryżem. Na patelni, na której smażyła się cebula z selerem i czosnkiem, rozgrzej resztę masła, podsmaż grzyby i dodaj je do ryżu. Na koniec wsyp natkę i tymianek, a jeśli trzeba, przypraw. Pilaw możesz podawać jako oddzielne danie, jest także dobrym nadzieniem do indyka.

 

 

Rolada z wołowiny

 

Składniki:
- 1 kg wołowiny (łopatka)
- 2 czerstwe kajzerki
- cebula
- 10 dag sklarowanego masła
- 3 marchewki
- 3 goździki
- łyżeczka cynamonu
- pieprz
- sól

Sposób przyrządzania:

Mięso umyj starannie, usuń kości, lekko rozbij na płat równej grubości. Czerstwe bułki pokrój w drobną kostkę, wrzuć do miski, wymieszaj z posiekaną i przesmażoną na maśle cebulą, dodaj obrane i utarte marchewki. Masę przypraw do smaku utłuczonymi goździkami, cynamonem, solą i pieprzem. Połóż płat mięsa na czystej ściereczce, posmaruj przygotowanym farszem, ciasno zwiń, zawijając mięso w ściereczkę. Roladę obwiąż czterokrotnie złożoną grubą bawełnianą nicią i włóż do naczynia z wrzącą, osoloną wodą (powinno być jej tyle, by przykrywała mięso). Gotuj 4 godziny na bardzo małym ogniu. Ugotowaną roladę wyjmij z wody, włóż między dwie deseczki, przyciśnij ciężkim przedmiotem i dobrze wystudź. Dopiero bezpośrednio przed podaniem usuń ściereczkę, a mięso pokrój na cienkie plastry. Serwuj na zimno jako przystawkę z kawałkami marynowanej dyni.

 

 

Ryba ze szparagami

 

Składniki:
- 4 filety z dorsza (każdy po 12-15 dag)
- 24 świeże szparagi
- 4 gałązki świeżego estragonu
- 1 łyżeczka pernodu (anyżówki)
- 4 posiekane dymki
- 3 łyżki soku z cytryny
- 8 łyżek oliwy
- 3 łyżki śmietany (35-proc.)
- sól
- tabasco

Sposób przyrządzania:

Obierz szparagi, odetnij dolne twarde końce. Wrzuć je do osolonej wrzącej wody, gotuj kilka minut. Zahartuj w zimnej wodzie i odłóż. Przygotuj emulsję na sos: do małego rondelka wlej 6 łyżek oliwy, dodaj śmietanę, sok cytrynowy, pernod, połowę posiekanych dymek, 1 łyżkę posiekanego estragonu oraz sól i tabasco do smaku. Wymieszaj. Na teflonowej patelni rozgrzej łyżkę oliwy. Włóż posolone filety, smaż 2 minuty na mocnym ogniu. Następnie odwróć, zmniejsz temperaturę, ponownie lekko posól i posyp posiekanym estragonem. Smaż jeszcze 2 minuty. W tym czasie włóż szparagi do rondla, wlej łyżkę wody i pozostałą oliwę. Posól, dodaj resztę dymki i estragonu, gotuj 2 minuty. Emulsję na sos gotuj około minuty, stale mieszając. Jeśli trzeba, przypraw do smaku. Szparagi przełóż na talerze, układając je ciasno jeden obok drugiego, tak aby tworzyły podkładkę. Na szparagach ułóż ryby, polej je sosem. Danie możesz ozdobić świeżym estragonem, a nawet skórkami pozostałymi z obierania szparagów: wystarczy podsmażyć je wcześniej w głębokim tłuszczu, a będą wyjątkowo dekoracyjne.

 

 

Sorbet jagodowy

 

Składniki:
- 2.5 szklanki czarnych jagód
- 1/4 szklanki cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1/4 szklanki syropu z cukru
Sos cytrynowo-estragonowy:
- sok i skórka otarta z 1 średniej cytryny
- 1/2 szklanki wody
- 1/4 szklanki cukru
- 1 gałązka świeżego estragonu

Sposób przyrządzania:

Przygotuj sorbet: wymieszaj jagody z cukrem, rozgotuj na maleńkim ogniu. Zdejmij z ognia, ostudź. Dodaj sok z cytryny i syrop z cukru, zmiksuj. Przetrzyj przez gęste sitko, przelej do miseczki i zamroź, co pół godziny mieszając. W tym czasie przygotuj sos cytrynowo-estragonowy: wymieszaj w rondelku wszystkie składniki, zagotuj, zdejmij z ognia, przykryj i odstaw, aby sos nabrał zapachu estragonu. Przecedź i wstaw do lodówki. Podawaj do sorbetu. Przed podaniem posyp deser całymi jagodami.

 

 

Strudelki z jabłkami po kanadyjsku

 

Składniki:
- 2 jabłka (obrane; oczyszczone z pestek i pokrojone na kawałeczki) 1/2 szklanki orzechów włoskich
- 1/3 szklanki rodzynek
- 2 łyżki mąki
- 1/2 łyżki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka tartej gałki muszkatołowej
- 1 pudełeczko (25 dag) mascarpone
- 1 opakowanie papieru na spring rolls (lepiej pszennego niż ryżowego)
- olej do smażenia

Sposób przyrządzania:

Wymieszaj jabłka z rodzynkami i pokrojonymi orzechami. Połącz mąkę z cynamonem, cukrem i gałką, dodaj do jabłek i wymieszaj. Na cieście układaj jabłka i po łyżce mascarpone. Zwijaj jak krokiety, zakładając brzegi ciasta, aby farsz nie wypadł. Brzegi ciasta zwilż wodą i sklej. Smaż w głębokim oleju na złoty kolor (4-5 minut). Osącz z tłuszczu. Podawaj z sosem czekoladowym lub karmelowym.

 

 

Tarta gruszkowa

 

Składniki:
- Ciasto: 1.5 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 10-12 dag zimnego masła
- 4-5 łyżek lodowatej wody
Wierzch:
- 1.2 kg gruszek (5 sztuk)
- 5-6 dag masła
- 1 szklanka cukru

Sposób przyrządzania:

Zrób ciasto: wymieszaj w misce obie mąki z cukrem i solą. Pokrój masło na kawałeczki i dodaj do ciasta. Szybko wyrób kruszonkę, skrop ją wodą i zagnieć (najlepiej widelcem), aby powstało jednolite ciasto. Trzeba to robić bardzo szybko, bo wyrabiane za długo ciasto stwardnieje i nie będzie kruche. Ciasto zawiń w folię i włóż do lodówki na co najmniej godzinę (maksymalnie na 12 godzin). Rozgrzej piekarnik do 200°C. Przygotuj gruszki: obierz je i przekrój na połówki. Każdą połówkę pokrój jeszcze wzdłuż na 3 części i usuń gniazda nasienne. W metalowej formie na tartę stop masło, wsyp cukier. Gotuj, cały czas mieszając, aż cukier się rozpuści, a karmel nabierze złotobrązowej barwy. Trwa to około 6 minut. Zdejmij formę z ognia, odstaw na 3 minuty, a następnie ułóż w niej cząstki gruszek tak aby lekko zachodziły jedna na drugą. Rozwałkuj ciasto na placek o średnicy formy, przykryj gruszki. Ponakłuwaj widelcem w kilku miejscach. Ciasto wstaw do piekarnika i piecz 40 minut, aż się przyrumieni. Wyjmij z piekarnika, pozostaw w formie na 15 minut. Następnie przykryj formę talerzem o nieco większej średnicy i odwróć formę, tak aby ciasto znalazło się na talerzu. Możesz podawać na ciepło lub w temperaturze pokojowej.

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin