4728.doc

(35 KB) Pobierz

KONSPEKT

DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

 

Temat: „Poranny krąg”- stymulacja polisensoryczna według pór roku /zima/.

 

Uczestnicy: uczniowie zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

 

CELE:

- budowanie przyjaznych relacji między uczniem a nauczycielem,

- wprowadzanie uczniów w komunikację, naukę pojęć, różnicowanie barw,

- rozbudzanie możliwości percepcyjnych,

- dostarczanie uczniom poczucia bezpieczeństwa i zadowolenia,

- budowanie kontaktu wzrokowego z uczniem.

- stymulowanie wszystkich zmysłów, tj. wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.

 

METODY:

stymulacji polisensorycznej obejmującej wzrok, słuch, smak, węch i dotyk,

ukierunkowanej aktywności.

 

FORMY PRACY: indywidualna i grupowa (uzależniona od aktualnych potrzeb).

 

POMOCE DYDAKTYCZNE:

kadzidełka o zapachu miętowym, lampka zapachowa miętowa, olejek do masażu oraz olejek o zapachu miętowym, pojemnik z lodem, słoiki z wodą, dzwonek, trójkąt, biała chusta, lampa nadfioletowa (UV),pastylki miętowe, elementy białe i fosforujące(kulki śniegu wykonane

z papieru, tasiemki, gwiazdki,),  magnetofon + płyty -kasety z odgłosami wody.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1. Stworzenie odpowiedniego klimatu spotkania:

- utworzenie kręgu,

- stworzenie ciepłego nastroju, życzliwej atmosfery.

 

2. Zapalenie lampki o zapachu miętowym.

 

3. Obejście z lampką kręgu uczniów, wymienienie imion oraz zwrócenie uwagi na zapach

    i cechy ognia tj. ciepło, jasność(migocze, świeci, grzeje).

 

4. Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego  z uczniów.

    Nauczyciel jednocześnie masuje dłonie uczniów oliwką miętową.

    (Słowa piosenki „Witaj.../imię ucznia/, jak się masz. Wszyscy cię lubimy, bądź wśród nas.”

     śpiewane na melodię „Panie Janie”.

 

5. Krótkie opowiadanie o zimie (np. Jest zima. Za oknem pada śnieg.

    Śnieg jest biały   puszysty i mokry. Gdy spada na naszą twarz szybko się topi i powstaje

    kropelka wody.)

 

6. Spotkanie z żywiołem:

    - demonstrujemy wodę w stanie ciekłym i stałym; dzieci dotykają lodu, który jest

       twardy, śliski, zimny i mokry,

    - przelewamy wodę do słoiczków – zwracając uwagę na jej szum, plusk, lekko można

      skropić dłonie czy twarz dziecka,

    - można również bawić się śniegiem dotykać, formować kulki.

 

7. Demonstracja instrumentu muzycznego.

    Granie przez nauczyciela na dzwonku, trójkącie i jeśli jest to możliwe przez uczniów

    w rytm piosenki o zimie. Na początku nauczyciel gra na trójkącie blisko ciała uczniów tak,

   by mogli czuć wibracje, później stopniowo oddalamy źródło dźwięku, by uczniowie

   rozpoznawali kierunek z którego dochodzi dźwięk.

 

8. Zakładanie na głowy uczniów białej chusty.

    Uczeń stara się samodzielnie lub z pomocą nauczyciela ściągnąć chustę z głowy.

 

9. Zaciemnienie sali. Szukanie z lampką uczniów, wymawianie ich imion,

    uczniowie starają się na miarę swoich możliwości odpowiedzieć głoską „a

    lub w inny sposób dają znać gdzie się znajdują.

 

10. Zapalenie lampy nadfioletowej.

      Pokazywanie w ciemnościach i w świetle nadfioletowym różnych materiałów białych

      i fosforyzujących (poruszanie wiszącymi kulkami śniegu przymocowanymi do tasiemek,

     obserwacja białych elementów dekoracyjnych w sali, przyglądanie

     się jakie części garderoby uczniów świecą), obserwacja fosforyzujących gwiazdek.

 

11. Zastosowanie bodźców smakowych – podanie miętowych pastylek.

 

12. Gaszenie lampki zapachowej.

 

              Opracowała: mgr Beata Ciosek

 

UWAGI:

1.      Celem „Porannego kręgu” nie jest tylko stymulacja, ale przede wszystkim komunikacja.

2.  Spotkanie powinno być przyjemne i satysfakcjonujące dla obu stron

    (ucznia i nauczyciela)

3.      Najważniejszym bodźcem wzrokowym dla ucznia jest nauczyciel prowadzący zajęcia, jego postawa, nastrój, który uwidacznia się w postawie ciała, twarzy i ruchach.

4.      Bardzo ważnym elementem jest jakość wydawanego przez nas dźwięku. Dzięki odpowiedniej tonacji oraz szybkości mówienia możemy uspokajać lub pobudzać, stworzyć atmosferę oczekiwania, radości itp.

5.      Do każdej pory roku przypisano inny kolor. Kolorami zimy są biel i błękit. Kolor biały jest światłem, promieniuje, może działać nużąco i kojarzyć się z pustką.

     Biel uspokaja i rozjaśnia. Błękit natomiast kojarzy się z ciszą i spokojem, prowadzi

     do   wyciszenia .

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin