Zaczarowana zagroda.DOC

(124 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

 

Opracowała: Bogusława Gwoździńska

 

Blok tematyczny:

Zima w pełni

 

Temat dnia:

W krainie lodu

 

Zapis w dzienniku:

Gromadzenie informacji o Antarktydzie. Życie ludzi i zwierząt w lodowej krainie. Przybliżenie postaci autorów książki „Zaczarowana zagroda” A. Cz. Centkiewiczów. Rozmowa o bohaterach lektury pt. „Zaczarowana zagroda”. Porządkowanie kolejności wydarzeń. Improwizacje ruchowe. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Wykonanie rysunku ilustracyjnego węglem.

 

Cele ogólne:

Ø         Korzystanie z różnych źródeł informacji

Ø         Przybliżenie postaci A. Cz. Centkiewiczów

Ø         Wzbogacanie słownictwa

Ø         Wdrażanie do dłuższych wypowiedzi na podany temat

Ø         Rozwijanie logicznego myślenia

Ø         Ilustrowanie treści ruchem i środkami plastycznymi

Ø         Zachęcanie do kulturalnej i efektywnej pracy w grupie

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Ø      docenia rolę książki w poznawaniu świata i zaspakajaniu ciekawości poznawczej

Ø      zna położenie i warunki życia panujące na Antarktydzie

Ø      bogaci słownictwa o wyrazy, zwroty i wyrażenia związane z Antarktydą

Ø      wyodrębnia w lekturze postacie, zdarzenia oraz podaje ich kolejność

Ø      układa tytuły wydarzeń z rozsypanki wyrazowej

Ø      zamienia równoważniki na zdania

Ø      wskazuje czasowniki w zdaniu

Ø      rozwiązuje zagadki, krzyżówkę

Ø      wypowiada się całymi zdaniami

Ø      układa dłuższą kilkuzdaniową wypowiedź na dany temat

Ø      właściwie dobiera słownictwo w wypowiedzi ustnej

Ø      stosuje wielką literę w pisowni imion, nazwisk, tytułów

Ø      mimiką, gestem i ruchem ilustruje sytuacje przedstawione przez nauczyciela

Ø      poprawnie oblicza iloczyny w zakresie 30

Ø      stosuje kolejność wykonywania działań

Ø      rozwiązuje zadania tekstowe

Ø      projektuje i wykonuje pracę plastyczną na zadany temat

Ø      zgodnie współpracuje z kolegami

Ø      określa swój nastrój

Metody pracy:

(wg. M. Nagajowej)

-        metody słowne:

§           podające (rozmowa, praca z książką, instruktaż)

§           poszukujące (elementy metody problemowej, metody aktywizujące)

-        metody oglądowe

-        metody zajęć praktycznych

 

Formy pracy:

-        zbiorowa

-        grupowa zróżnicowana

-        indywidualna jednolita, zróżnicowana

 

Środki dydaktyczne:

lektura „Zaczarowana zagroda”, mapa, globus, teksty zagadek, plansza ze schematem krzyżówki (do zawieszenia na tablicy), kartoniki z rozsypanką wyrazową - tytułami wydarzeń (do pracy grupowej), napis Antarktyda, mapka Antarktydy, kartoniki z informacjami o Antarktydzie (do zabawy „Prawda – nieprawda”), książki dotyczące Antarktydy, białe kartony, węgiel rysunkowy, karty pracy : zamiana równoważników na zdania (I poziom), rozsypanka zdaniowa (II poziom), zdania z lukami (III poziom), ilustracje do zadań (do zawieszenia na tablicy), karty pracy – obliczanie iloczynów w zakresie 30, karteczki z treścią zadań, tamburyn, papierowe śnieżynki

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.         Powitanie

 

Nauczyciel wypowiada zdania, dzieci których wypowiedź dotyczy, machają rękoma witając się okrzykiem  „hej”.

 

-       „Witam wszystkie dzieci, które chodzą do szkoły pieszo”

-       „Witam wszystkie dzieci, które są dowożone przez  rodziców samochodami”

-       „Witam wszystkie dzieci, które, jeżdżą do szkoły autobusem”

-       „Witam wszystkie dzieci, które jechały już pociągiem”

-       „Witam wszystkie dzieci, które płynęły statkiem”

-       „Witam wszystkie dzieci, które leciały samolotem”

-       „Witam wszystkie dzieci, które marzą o dalekiej podróży”

 

2.         Wprowadzenie do tematu lekcji – rozwiązanie krzyżówki

 

Nauczyciel proponuje dzieciom daleką wyprawę. O jej celu dzieci dowiedzą się po rozwiązaniu krzyżówki i odczytaniu hasła. Wybrani uczniowie losują kartoniki z zagadkami. Rozwiązanie zagadki wpisują do schematu krzyżówki zawieszonego na tablicy (załącznik nr 1). Odczytują hasło – „Antarktyda”. Nauczyciel wiesza na tablicy kartonik z hasłem oraz mapkę Antarktydy.

 

3.         Gromadzenie informacji o Antarktydzie

 

 

3.1.           Zabawa „Prawda – fałsz”

 

Wybrani uczniowie losują kartoniki ze zdaniami dotyczącymi, lub nie, Antarktydy (załącznik nr 2). Jeśli zdanie jest prawdziwe wieszają je na tablicy pod napisem „Antarktyda” i mapką Antarktydy.

 

3.2.          Pokaz materiałów – książek (wśród książek znajduje się lektura „Zaczarowana  

zagroda”), atlasów, encyklopedii, słowników, leksykonów, czasopism, programów komputerowych i itp., które mogą być, lub nie, źródłem wiedzy o Antarktydzie. Uczniowie muszą zdecydować, czy w danym materiale znajdą informacje na interesujący ich temat i czy daną książkę można wykorzystać do zrobienia wystawki o Antarktydzie.

 

3.3.           „Burza mózgów”

 

Uczniowie próbują uzasadnić, po co jest im potrzebna wiedza na temat miejsca, które odwiedzą w czasie swojej podróży.

 

4.         Zaproszenie i podróż na Antarktydę – zabawa ruchowa

 

Nauczyciel zaprasza uczniów na wycieczkę do krainy lodu – Antarktydy. Wspólnie odbywają podróż do lodowej krainy - uczniowie ilustrują ruchem sytuacje przedstawione przez nauczyciela:

-     jazda pociągiem do Warszawy

-     lot samolotem do Afryki

-     płynięcie statkiem do brzegu Antarktydy

 

5.         Wejście do lodowej krainy

 

Każde dziecko, wchodząc do lodowej krainy, obrysowuje swoją stopę – zostawia ślad na śniegu. Następnie określa swój nastrój rysując na konturze stopy odpowiednią „buźkę”.

 

6.         Krótka analiza treści lektury „Zaczarowana zagroda”

 

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

 

-       „Jakie zwierzęta spotykamy w czasie naszej wędrówki po Antarktydzie?”

-       „Jak nazywał się najinteligentniejszy z pingwinów, główny bohater lektury?”

-       „Kim są ludzie mieszkający na Antarktydzie?”

-       „Gdzie mieszkają – nazwa stacji i czym się zajmują polscy polarnicy?”

-       „Skąd wziął się tytuł lektury „Zaczarowana zagroda”?”

 

7.         Układanie tytułów wydarzeń z rozsypanki wyrazowej (praca grupowa)

 

Każda grupa otrzymuje jeden tytuł wydarzenia z lektury w postaci rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 3). Zadaniem uczniów jest ułożyć tytuł w postaci równoważnika zdania, a następnie zamienienie go na zdanie.

 

8.         Porządkowanie tytułów wydarzeń

 

Przedstawiciele poszczególnych grup odczytują ułożone tytuły. Uczniowie ustalają kolejność wydarzeń i przywieszają na tablicy uporządkowane tytuły – równoważniki. Następnie podają propozycje zamiany równoważnika na zdanie, które zostaje zapisane na tablicy. Wspólnie oceniana jest poprawność ułożonych zdań.

 

9.         Opowiadanie treści lektury w oparciu o ułożony plan wydarzeń

10.    Wykonanie notatki w zeszycie

 

10.1.      Zapisanie najważniejszych informacji o lekturze

 

-     metryczka książki (tytuł, autor, ilustrator)

-     postacie (bohaterowie ludzie, bohaterowie zwierzęta, bohater główny, bohaterowie drugoplanowi)

-     miejsce akcji

 

10.2.      Zapisanie tytułów wydarzeń w formie zdań (praca indywidualna zróżnicowana)

 

I poziom – zamiana równoważników na zdania (wcześniej wykonane na tablicy

  ćwiczenie zostało zasłonięte); przepisanie zdań do zeszytu i podkreślenie

  czasowników (załącznik nr 4a)

 

II poziom – porządkowanie tytułów; przepisanie zdań do zeszytu i podkreślenie

   czasowników (załącznik nr 4b)

 

III poziom – uzupełnienie zdań z lukami brakującymi czasownikami; przepisanie

     zdań do zeszytu (załącznik nr 4c)

 

11.    Zilustrowanie wybranego wydarzenia z lektury „Zaczarowana zagroda”

 

Dzieci wykonują rysunek ilustracyjny na białym kartonie węglem rysunkowym.

 

12.    Wystawka wykonanych prac

 

Uczniowie zawieszają swoje prace na tablicy. Próbują odgadnąć, które wydarzenie zostało zilustrowane przez autora/autorów pracy.

 

13.    Zabawa naśladowcza – „Pingwiny”

 

Dzieci chodzą po klasie naśladując pingwiny (zgięte łokcie, krótkie kroczki, dźwięki „ork, ork, ork”). Reagują na sygnały dźwiękowe (nauczyciel wygrywa na tamburynie rytmy) we wcześniej ustalony sposób:

-     w rytm ćwierćnut – spacerują

-     w rytm półnut – stoją w miejscu, kołyszą się na boki

-     w rytm całych nut – stoją w miejscu, poruszają głową

-     w rytm ósemek – „biegną” do gniazd (ławek)

 

14.    Rachunek pamięciowy

 

Uczniowie łączą kry z iloczynami - z  pingwinami, na których jest zapisany wynik działania (załącznik nr 5). Karteczki wklejają do zeszytów.

 

15.    Układanie i rozwiązywanie zadań

 

14.1.      Ułożenie zadań do sytuacji przedstawionych przez nauczyciela:

 

Sytuacja I – na 6 krach stoją po 4 pingwiny, na brzegu stoi jeszcze 10 pingwinów

     (...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin