Podroz_po_Europie.doc

(41 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH w dniu 2006-02-09





Temat: Podróż po Europie

 

                         Autor:  Magdalena Kołodziejczak

                              Miejskie Przedszkole nr 7

                                     Ul. Moniuszki 33

                                  65-409 Zielona Góra

 

 

Cel ogólny:

- Uświadamianie dzieciom odrębności kulturowych, tradycji i symboli  innych krajów

-          Rozbudzanie poczucia przynależności narodowej

Cele szczegółowe:

-          Dziecko zna i potrafi:

-          zna flagę, zwyczaje, tradycje omawianych krajów;

-          rozumie pojęcia „Europa bez granic”

-          potrafi rozpoznać i omówić wygląd flagi U. E.

-          Wie, jakim językiem posługują się mieszkańcy danego kraju;

-          Wykonuje pracę plastyczną na dany temat;

 

Pomoce: mapa unii, flagi, zdjęcia, foldery, prace innych dzieci, podpisane koperty z pociętymi puzzlami, kaseta magnetofonowa, artykuły papiernicze, włóczka, nazwy krajów unijnych.

 

 

Przebieg zajęć:

Zajęcia mają charakter podsumowujący i  mają na celu zebranie informacji związanych z edukacją europejską przedszkolaków.

 

1.      Odsłonięcie tablicy z mapą Unii Europejskiej i wybranymi flagami państw.

2.      Odczytanie napisu – Unia Europejska – ustalenie czym jest U.E.

3.      Odszukanie Wielkiej Brytanii – omówienie flagi. Zebranie znanych dzieciom informacji dotyczących Wlk. Brytanii:

-          język,

-          stolica

-          ważne zabytki

-          cecha narodowa

-          strój narodowy

4.      Zaproszenie dzieci do walca angielskiego.

5.      Odszukanie Niemiec na mapie – omówienie flagi. Zgromadzenie znanych dzieciom informacji dotyczących Niemiec –

-          język;

-          stolica;

-          zabytki;

-          cecha narodowa;

-          charakterystyczny strój;

6.      Ułożenie puzzli – tematyka dowolna (każde dziecko odszukuje kopertę ze swoim imieniem.

7.      Odszukanie na mapie flagi Grecji. Gromadzenie informacji dotyczących Grecji.

-          język;

-          stolica;

-          zabytki;

-          cecha narodowa;

-          strój;

8.      Zaproszenie do degustacji owoców pochodzących z Grecji.

9.      Hiszpania – odszukanie na mapie flagi Hiszpanii. Zebranie wiadomości dotyczących:

-          języka;

-          stolicy;

-          zabytków;

-          cechy narodowej;

-          symboli narodowych;

10.  Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej – gra w piłkę na niby.

11.  Odszukanie Polski  na mapie. Ustalenie wiadomości dotyczących:

-          języka;

-          stolicy ;

-          początków powstania państwa;

-          zabytków;

-          cech narodowych;

12.  Recytacja wiersza „Zielona Góra”.

13.  Zaproszenie do oglądania prac plastycznych o krajach U. Europejskiej.

14.  Losowanie wybranych krajów przez dzieci.

15.  Zaproszenie do stolika, omówienie technik plastycznych, zaproszenie do wspólnej pracy.

A Polska – oklejanie kształtów syrenki warszawskiej lub smoka wawelskiego podartą wcześniej na drobne elementy krepiną

B Grecja – obrysowywanie, wycinanie i naklejanie na kartkę z przygotowaną wcześniej paterą – owoców egzotycznych

C Hiszpania – oklejanie kształty byka kawałkami skóry – praca zbiorowa

D Niemcy – malowanie farbami – flaga, projektowanie wzoru na porcelanie – talerzu papierowym

E Wieka Brytania – oklejanie kształty autobusu lub korony – materiał wg uznania

16.  Przypomnienie o zachowaniu porządku i bezpiecznym korzystaniu z artykułów papierniczych.

17.  Wspólne oglądanie prac, zorganizowanie wystawy prac dzieci.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin