Prawo Konstytucyjne 15 czerwca 2011 r.docx

(19 KB) Pobierz

Procedura powoływania na podstawie Konstytucji art. 154. 155

OSTATNIE PYTANIE + AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO

Zmiana art. 227 ust. 1 – odnośnie podstawowego celu NBP jakim zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu jest odpowiadania za wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z wyrokiem ETS 11/00 – podstawowym celem banku krajowego jest utrzymanie stabilności cen; ponadto z faktu przeniesienia na ESBC i EBC kompetencji w zakresie wykonywania polityki pieniężnej (sprawuje RPP) i emisji pieniądza i co oczywiste zastąpienia złotego walutą euro.

NBP stanie się częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych.

Zmiana statusu Polski w UGiW – konieczność zmiany koncepcji pozycji ustrojowej i kompetencji Rady Polityki Pieniężnej, która po wejściu do strefy euro nie będzie mogła dysponować kompetencjami dotyczącymi polityki pieniężnej. W aktualnym stanie prawnym zgodnie z art. 227 ust. 6 Rada ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi, a w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego, składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej.

Dwa modele rozwiązań:

- likwidacja Rady, a więc skreślenie ust. 5 i 6 art. 227KRP (zmiana art. 1)

-zmiana ust. 6 i uczynienie z RPP organu doradczego lub opiniodawczego

Konieczność zmiany art. 203 ust. 1 – zbyt szeroko określa uprawnienia kontrolne NIK: NIK kontroluje (obligatoryjnie) działalność NBP z punktu widzenia kryterium legalności, gospodarności, celowości i rzetelności – zgodnie z kryteriami konwergencji prawnej – komptenecje kontrolne w stosunku do NBP powinny być ograniczone do kontroli jego bieżącej dziłąlności operacyjnej i w zakresie niewkraczającym w zakres formułowania i wykonywania polityki pieniężnej oraz innych kompetencji powierzonych ESBC.

Zmiana procedury pociągania Prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej bądź rozważanie rezygnacji z egzekwowania wobec niego tej formy odpowiedzialności (art. 198 K RP). W przypadku decyzji o jej utrzymaniu konieczne jest wyraźne wskazanie możliwości zaskarżenia decyzji w przedmiocie odwołania Prezesa NBP. Zaznaczyć należy jednak, że choć przesłanka odwołania w postaci popełnienia deliktu konstytucyjnego nie pozostanie w sprzeczności z art. 14 ust. 2 Statutu ESBC i EBC o tyle procedura egzekwowania odpowiedzialności konstytucyjnej w znacznym stopniu polityczna budzi wątpliwości z punktu widzenia niezalężności instytucjonalnej NBP i personalnej jego organu zarządzającego.

Zmiana art. 199KRP w kontekście wprowadzenia Euro.

Kwestia czy podać konstytucjonalizacji Euro.

 

 

 

Akty Prawa Miejscowego

Akty prawa miejscowego mogą określać prawa i obowiązki wskazanych w nich podmiotów, a w szczególności obywateli. Jednak zakres terytorialny obowiązywania wszystkich rodzajów aktów prawa miejscowego ogranicza się tylko do obszaru na jakim działają organy danego szczebla i rodzaju. (art. 94 zd. 1 in fine konstytucji).  Warunkiem ich wejścia w życie – tak jak pozostałych źródeł powszechnie obowiązującego prawa RP – jest ich ogłoszenie (art. 88 ust. 1 KRP). Zasady i tryb ogłaszania określa ustawa (art. 88 ust. 2 KRP)

Wojewoda oraz organy niezespolonej administracji rządowej stanowią akty prawa miejscowego obowiązujące w województwie lub jego części.

Organy niezespolonej administracji rządowej działające w województwie są obowiązane do uzgadniania z wojewodą projektów aktów prawa miejscowego stanowionych przez te organy na podstawie odrębnych przepisów.

 

W zakresie nieuregulowanym w przepisach powszechnie obowiązujących wojewoda może wydawać rozporządzenia porządkowe jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia, zdrowia, lub mienia oraz do zapewnienia porządku spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

 

Rozporządzenie porządkowe wojewoda przekazuje niezwłocznie Prezesowi Rady Ministrów, marszałkowi województwa, starostom, prezydentom miast, burmistrzom i wójtom na których terenie rozporządzenie ma być stosowane.


Prezes RM uchyla w trybie nadzoru, akty prawa miejscowego w tym rozporządzenia porządkowe ustanowione przez wojewodę lub organy niezespolonej administracji rządowej jeżeli są niezgodne z ustawami lub aktami wydanymi w celu ich wykonania a każe może je uchylać z powodu niezgodności z polityką Rady Ministrów lub naruszenia zasad rzetelności i gospodarności

 

Akty normatywne samorządu terytorialnego nie mogą regulować spraw o istotnym znaczeniu z punktu widzenia konstytucyjnych wolności i praw. Jakkolwiek ich zakres przedmiotowy może być szerszy niż zakres rozporządzeń. Upoważnienie ustawowe musi jednak w sposób precyzyjny określa zakres spraw przekazanych do unormowania przy czym podobnie jak w przypadku rozporządzeń powinny to być materie tożsame z tymi uregulowanym w ustawie udzielającej upoważnienia do ustanowienia danego aktu.

Akty prawa miejscowego są wydawane na zasadach i w trybie określonym w poszczególnych ustawach (art. 94 KRP) W grę wchodzi nie tylko szczegółowe upoważnienie ustawowe do wydania aktu, ale także przepisy określające ogólną kompetencję organu do wydawania określonego rodzaju aktu prawa miejscowego.

Akty prawa miesjcweog mogą być stanowione albo przed odpowiednie organy administracji rządowej albo przez organy samorządu terytorialnego.

Konstytucja posługuje się tylko ogólną definicją aktów prawa miejscowego.

 

W poszczególnych ustawach będących podstawą wydawania aktów prawa miejscowego występują one jako uchwały, zarządzenia lub rozporządzenia porządkowe, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego itp. Co więcej, samo nazwanie jakiegoś aktu administracji rządowej rozporządzeniem a aktu organu samorządu terytorialnego uchwałą itp. Nie wystarcza do przyjęcia, że mamy do czynienia z aktem prawa miejscowego. Niezbędne są każdorazowe ustalenia, czy dany akt mimo swojej specyfiki przedmiotowej lub podmiotowej i takiego a nie innego stopnia konkretyzacji jest lub nie jest aktem prawa miejscowego.

Art. 101a o Ustawy o Samorządzie Gminy

Rozporządzenie jako akt prawa miejscowego:

- art. 48 ust. 2 w związku z art. 45 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – powiatowy lekarz weterynarii, w drodze rozporządzenia – aktu prawa miejscowego:

- art. 47 ust. 3 i 7, 88 ustawy Prawo wodne – np. dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej określa w drodze rozporządzenia wody powierzchniowe i podziemne wrażliwe na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych oraz obszary szczególnie narażone z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych do tych wód należy ograniczyć.

W wojewódzkim dzienniku urządowym ogłasza się:

- a.p.m. stanowione przez wojewodę i organy administracji niezespolonej.

- a.p.m. stanowione przez sejmik województwa, organ powiatu oraz organ gminy, w tym statuty województwa, powiatu i gminy.

- statuty związków międzygminnych oraz statuty związków powiatów.

-wyroki sądu administracyjnego uwzględniające skargi na akty prawa miejscowego stanowionego przez wojewodę i organy administracji niezespolonej organu samorządu województwa, organ powiatu i organ gminy.

- porozumienia w sprawie wykonywania zadań publicznych.

 

Przepisy porządkowe ogłasza się w drodze obwieszczeń, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie lub w środkach masowego przekazu. Za dzień ogłoszenia przepisów porządkowych uważa się dzień wskazany w obwieszczeniu. Ogłoszenie przepisów porządkowych w sposób określony w ust. 1 nie zwalnia z obowiązku ich ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Są aktami normatywnymi kierowanymi do nieokreślonego kręgu adresatów.

Miejsocwy plan zagospodarowania przestrzennego jest szczególnego rodzaju aktem prawa miejscowego, który nie w pełni odpowiada cechom aktów normatywnych określonych w art. 188. Pkt 1-3 i pkt 5 w związku z art. 79 ust. 1 konstytucji (SK 42/02).

 

Zasada pomocniczości

Zawarta w arendze.

Jej głównym elementem jest umacnianie uprawnień obywateli i ich wspólnot. Związana z zasadą społeczeństwa obywatelskiego. Nazywana też zasadą subsydiarności (w znaczeniu wewnętrznym).

Rozumienie zasady:

1)      Rola państwa sprowadza się do stworzenia jak najlepszych warunków dla podejmowania działań przez obywatela i wspólnoty obywatelskie. Czy to w postaci zinstytucjonalizowanej (np. organizacje samorządowe o charakterze terytorialnym jak i zawodowym). Inne formy zinstytucjonalizowanej samorządności  (fundacje, stowarzyszenia, organizacje Pożytku publicznego) lub w postaci niezinstytucjonalizowanej.

2)      Państwo ma obowiązek (ale i prawo) ingerować wtedy, kiedy jednostka bądź wspólnota nie jest w stanie wykonać określonego zadania, bądź państwo zrobi to efektywniej.

Potwierdzeniem jest regulacja z rozdziału I określająca co jest samorządem terytorialnym, cały rozdział poświęcony samorządowi terytorialnemu, ale i wolność zrzeszania się, wolność zgromadzeń, uznanie za źródła prawa powszechnie obowiązującego zbiorowych układów pracy, a także jako wskazanie społecznej gospodarki rynkowej, ale chyba lepiej gospodarki rynkowej.

Procedura uchwalania budżetu państwa – z konstytucji się nauczyć.

Stany nadzwyczajne RP – z konstytucji art. 228-233KRP

Organy NIK – od prezesa do kolegium (kto wchodzi w skład kolegium), kto podlega kontroli.

IPN – dwie zmiany regulacji ustawowej w 2010 (procedura zastępstwa, procedura wyboru) i 2011r. wybory prezesa IPN szczególnie. W ustawie.

Tryb postępowania przed TS – od postępowania w ZN lub Sejmie a potem przed Trybunałem i postępowanie wykonawcze

Partie polityczne – tak jak na ćwiczeniach

Działalność lobbingowa.

SN, a SNA – struktura i kompetencje obu sądów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin