Scenariusz zajęcia
Temat: „Bawimy się z misiem” – zabawy matematyczne.
Cele:
· Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu przez dzieci umiejętności liczenia, poznawania nazw liczebników głównych;
· Próby określania liczebności „ na oko” i posługiwanie się określeniami: dużo – mało;
· Klasyfikowanie ze względu na wspólną cechę: wielkość;
· Utrwalenie nazw kolorów;
· Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania poleceń, skupienia się na wykonywanych czynnościach;
· Stwarzanie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy.
Cele operacyjne: 1. określa wielkość misiów : duży- mały 2. segreguje misie ze względu na wielkość : duże, małe 3. rozumie i stosuje pojęcia: na , za, obok, u góry, na dole 4. przelicza przedmioty w zakresie 3 5. wykonuje polecenia nauczyciela 6. porównuje liczebność zbiorów na „oko” - więcej- mniej 7. wskazuje zabawkę, która została schowana ( której brakuje) 8. maluje palcem misia oraz inne elementy tworząc pracę wg własnego pomysłu
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Zadania dla rodziców: obserwacja zachowania dziecka; poznawanie umiejętności dziecka, sposobu i tempa pracy; wspieranie dziecka swoją obecnością.
Pomoce:
CD z piosenką „Jadą, jadą misie”( Najpiękniejsze piosenki -niebieska– poz. 1), CD z piosenką „Jadą, jadą misie”( Najpiękniejsze piosenki -zielona– poz. 2), sylwety misiów- duże i małe, sylwety dużych misiów dla każdego dziecka;2 obręcze, kolorowe kółeczka, cukierki, zabawki : klocek, miś pluszowy, samochodzik, woreczek.
Przebieg :
1. Powitanie : „ Wszyscy są witam was…”
2. Zabawa ruchowa przy piosence „Jadą, jadą misie” (CD Najpiękniejsze piosenki -niebieska– poz 1), - dzieci z rodzicem jadą w parach ( jedno za drugim, trzymają się za ręce), potem zmiana.
3. „Miś mały i miś duży” – porównywanie i określanie wielkości misiów pluszowych : duży-mały
4. Segregowanie sylwet misiów wg wielkości. Na dywanie rozłożone są sylwety małych i dużych misiów oraz 2 obręcze. Dzieci segregują misie ze względu na wielkość: małe-duże. Próby określania liczebności na „oko”- Których misiów jest więcej? , posługiwanie się pojęciami: dużo-mało, duży-mały;
5. „Zabawa z misiem” Dzieci otrzymuję po 1 sylwecie dużego misia , rodzice z tyłu za dzieckiem . Dzieci wykonują polecenia nauczycielki:
- połóż misia na dole na podłodze.
- połóż misia za sobą,
- połóż misia obok siebie,
- podnieś misia do góry,
- połóż misia przed sobą,
( Czynne rozumienie i stosowanie pojęć: góra-dół, przed, za, obok.)
6. „Prezent dla misia” – dzieci wykonują polecenia nauczycielki
- weź dla misia tyle kółeczek, ile pokażę na palcach (2),
- weź dla misia tyle cukierków, ile pokażę na palcach (3),
- czego miś ma więcej: kółeczek czy cukierków?
7. Zabawa ruchowa przy muzyce„(CD Najpiękniejsze piosenki -zielona– poz. 24) Misie ćwiczą” – dzieci – misie naśladują nauczycielkę : marsz misiów, podskoki, skłony w dół, skłony w bok…
8. Zabawa „ Jaka zabawka została schowana?” – na środku dywanu ułożone jest 4-5 zabawek. Dzieci nazywają zabawki, zapamiętują je. Nauczycielka wyjaśnia na czym polega zabawa. Jedno dziecko z rodzicem. Nauczycielka ( lub dziecko) chowa jedną zabawkę. – Dziecko z rodzicem wraca na hasło PROSIMY i mówi jakiej zabawki brakuje na dywanie. ( doskonalenie pamięci wzrokowej)
9. Praca plastyczna- „ Malowany miś” – malowanie misia palcem, domalowywanie elementów wg pomysłu dzieci – omawianie prac.
10. Porządkowanie sali po zajęciu
11. Czynności higieniczne
12. Poczęstunek herbatką owocową
13. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
14. Porządkowanie zabawek po zabawie.
15. Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Stary niedźwiedź „(CD Najpiękniejsze piosenki -zielona– poz. 2)
16. Pożegnanie - „ Wszyscy są , żegnam was , pożegnania już czas. Jestem ja, jesteś Ty . Raz, dwa , trzy.”
Przygotowała : Wiesława Kruczkowska
Załączniki:
grudzien33