Zatwierdził:
…………….
KONSPEKT ZAJĘĆ
I. Przedmiot: Taktyka działań gaśniczych
II. Temat: Pożary budynków wysokich. ___________
. Czas trwania zajęć: 2 x 45 minut zajęcia praktyczne.
IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:
- wykład
- pogadanka
- dyskusja
- opis
- opowiadanie
- wyjaśnienie
2. nauczanie praktyczne:
- rozwijanie umiejętności
- pokaz
- ćwiczenie
- instruktaż
- inscenizacja
V. Typ lekcji
1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego
2. poświęcona podaniu nowego materiału
3. problemowa
4. poświęcona powtórzeniu wiadomości
5. obejmująca ćwiczenia praktyczne
6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności
VI. Format zajęć
1. system klasowo – lekcyjny
2. praca grupowa
3. zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami
4. zajęcia praktyczne – ćwiczenia praktyczne ze sprzętem
VII. Miejsce zajęć
1. sala wykładowa
2. plac ćwiczeń
3. stanowisko ćwiczebne
4. zakład produkcyjny lub inne obiekty
VIII. Cel ogólny:
POZNAWCZY -
KSZTAŁCĄCY -
WYCHOWAWCZY -
IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)
- foliogramy
- rzutnik
- filmy
- monitory + magnetowid
- tablica lekcyjna
- makiety
- przekroje
- programy multimedialne
- komputer
- PN
- zdjęcia
- inne
______
X. Zagadnienia do zajęć:
1. Przeznaczenie budynków wysokich
2. Rozpoznanie pożarowe w budynkach wysokich
XI. Literatura do zajęć:
Podstawy taktyki gaszenia pożarów - Piotr Bielicki
XII Plan zajęć:
Lp.
Treść zajęć
Czas
Uwagi
1.
1. Część wstępna:
2. Czynności organizacyjno – porządkowe.
- przyjęcie meldunku
- sprawdzenie obecności
- podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy
dydaktycznych.
4
2.
3. Część zasadnicza:
POŻARY BUDYNKÓW WYSOKICH
Nie ma wyraźnie sprecyzowanej granicy, od której budynek zaliczony zostanie do wysokich. W większości krajów definicja budynku wysokiego uwzględnia praktyczną wysokość drabin pożarniczych, za pomocą których można dotrzeć z zewnątrz do pomieszczeń najwyższej kondygnacji. Najczęściej granica ta waha się pomiędzy 22 i 28 metrów. W Polsce przyjęto, że budynek wysoki liczy w granicach 25-55 m, a wysokościowy pow. 55 m.
Zagrożenie pożarowe w budynkach wysokich jest większe niż w innych obiektach z następujących względów:
- pionowe drogi ewakuacyjne są długie, co automatycznie wydłuża czas ewakuacji,
- działania gaśnicze są z reguły spóźnione z uwagi na trudności w dotarciu na większą wysokość,
- z uwagi na konieczność prowadzenia wewnątrz obiektu dużej ilości szybów instalacyjnych, biegnących przez wiele kondygnacji, istnieje niebezpieczeństwo szybkiego przenoszenia się pożaru i dymu,
- istniejąca klimatyzacja sprzyja gwałtownemu wzrostowi temperatur w wyniku podwyższenia ciśnienia spowodowanego przez gorące gazy pożarowe,
.- obecność dużej ilości ludzi i brak bezpośredniej łączności z mieszkańcami lub użytkownikami utrudnia zorganizowanie i przeprowadzenie sprawnej ewakuacji obiektu lub jego części.
Przeznaczenie tychże obiektów może być rozmaite, mogą to być biurowce, siedziby przedsiębiorstw handlowych, mogą mieścić one sale zebrań, lokale gastronomiczne i rozrywkowe, hotele, zakłady lecznicze, mogą to być także obiekty mieszkalne.
Mimo zaostrzonych wymagań budowlanych, instalacyjnych i ewakuacyjnych przeprowadzone próby w budynkach o wysokości drabin pożarniczych wykazały, że czas opuszczenia obiektu przekraczał znacznie 30 min. Krzyżowały się drogi ewakuacji i działań bojowych. Pożary jakie w tych obiektach zaistniały wykazały też, że dojazd i dojścia dla straży pożarnych utrudniał tłum gapiów, chcących śledzić przebieg wypadków. Przy budynkach wyższych niż 100 m ewakuacja trwała ponad godzinę. Okazało się także, że wielu użytkowników w ogóle nie znało rozmieszczenia klatek schodowych i rozkładu przejść.
Niebezpieczne są także obiekty wysokie będące w budowie. Pojawiają się wówczas kłopoty z podaniem wody na wyższe kondygnacje, a świeżo związany beton może w czasie pożaru gdzieniegdzie naruszyć statyczność budowli.
Dla potrzeb ewakuacji skorzystać można z korytarzy poziomych ogólnego przeznaczenia, klatek schodowych i przedsionków przeciwpożarowych. Dźwigi i windy stanowiące normalną drogę komunikacyjną w razie pożaru nie mogą być brane pod uwagę. Straże pożarne korzystać muszą ze specjalnych dźwigów podłączonych do awaryjnego źródła zasilania, wykonanych jako dźwigi bezpieczeństwa (dostępne od zewnętrznej strony budynku, zabezpieczone przed przenikaniem do nich dymów, mające możliwość sterowania przez ratowników i dostatecznie obszerne dla transportu rannego na noszach, wyposażone w urządzenia łączności i głośnikowe). Dźwigi takie powinny być instalowane w budynkach o wysokości powyżej 40 metrów.
W czasie pożaru należy liczyć się z odpadaniem części elewacji co może spowodować jego rozprzestrzenianie się po ścianach zewnętrznych, wzrost intensywności spalania wobec dotarcia mas powietrza oraz zagrożenie dla osób znajdujących się przed obiektem.
Dla potrzeb akcji gaśniczej korzystać można z hydrantów wewnętrznych które powinny znajdować się na każdej kondygnacji. W budynkach mieszkalnych o wysokości 15-55 m powinny być instalowane "suche piony wodne" z możliwością odbioru wody na każdym piętrze. Budynki wyższe niż 50 ID muszą posiadać przewody "nawodnione" zasilane niezależnie. Obiekty powinny posiadać samoczynne urządzenia gaśnicze i alarmowe, co ułatwi strażom pożarnym orientację co do miejsca powstania pożaru. Na dachach niekiedy przygotowane są lądowiska dla śmigłowców.
W przypadku pożaru nie można pominąć warunków zewnętrznych.
Wysoka zabudowa wpływa na kierunek i szybkość wiatru oraz odczuwalna jest różnica w ciśnieniu atmosferycznym. Oddziałuje to na wymianę powietrza wewnątrz budynku, a w czasie pożaru na przenoszenie się dymu i gazów oraz wymianę ciepła. Zwrócić należy uwagę, że w zabudowie wielkomiejskiej prędkość wiatru nie tylko rośnie wraz z wysokością, ale jest też niestała. Powstają zawirowania wywołujące krótkotrwałe i gwałtowne podmuchy o różnych kierunkach.
Pożar budynku wysokiego wymaga zawsze udziału większej ilości sił i środków straży pożarnych, w tym także sprzętu specjalnego (drabin mechanicznych, podnośników, zastępów ratownictwa technicznego, sprzętu oświetleniowego, oddymiającego i moc środków ochrony osobistej).
Pierwsze przybyłe jednostki rozpoczynają akcję w stopniu maksymalnym na jaki pozwalają im okoliczności. Niezwykle ważnym będzie czynnik informacji i łączności, pozwalający na sprawną organizację działań.
W rozpoznaniu ustalić musimy:
- na której kondygnacji ma miejsce pożar, jakie przyjął rozmiary i w jakim kierunku się rozprzestrzenia,
czy istnieje zagrożenie dla ludzi i w której części obiektu, ilość i położenie dźwigów oraz rozkład klatek schodowych, stan urządzeń technicznych znajdujących się w budynku tj.
urządzeń klimatycznych, stałych instalacji gaśniczych, hydrantów itp.,
warunki lokalne na zewnątrz obiektu jak: ruch uliczny, zagrożenie dla otoczenia,
jakie panują warunki atmosferyczne i jaki wywierają wpływ na sytuację pożarową.
Podejmując akcję ratowniczo-gaśniczą należy:
Natychmiast wszystkie dźwigi sprowadzić na parter, wyłączyć ste...
kris9984