Bąbelkowa mowa.doc

(28 KB) Pobierz
BĄBELKOWA MOWA

 

BĄBELKOWA MOWA

 

Wiek dziecka: od 3 r.ż.

 

Cele:

-          zwiększanie objętości płuc i siły oddechu

-          przygotowanie do nauki pływania

-          wprowadzenie dobrego nastroju

 

Rekwizyty: słomka, basenik z wodą lub naczynie z wodą

 

Miejsce zabawy: podwórko, dom (w zależności od możliwości)

 

Co warto wiedzieć o zabawie?  Jest to dobry wstęp do nauki pływania, ponieważ dziecko poprzez tą zabawę zwiększa pojemność swoich płuc i jego oddech staje się silniejszy. Dzieciom na pewno spodoba się robienie baniek pod wodą. Dla przedszkolaków wszelkie zabawy z wodą są dużą atrakcją.

 

Przebieg: Jeśli mamy basenik i jest to ciepły dzień frajdą dla naszej pociechy będzie bawić się siedząc w nim. Możemy też użyć dowolnego w miarę dużego naczynia (miski, wiaderka). Rodzic proponuje dziecku zabawę w powtarzanie słów. Nie będzie to jednak zwykłe wypowiedzenie ich, bo będzie się odbywało przez słomkę zanurzoną w wodzie. Żeby zadanie było dla dziecka jasne pokażmy na przykładzie jak trzeba to zrobić. Poprośmy je żeby wybrało dla nas jakieś słowo – my wypowiadamy je do słomki trzymając jej drugi koniec w wodzie. Jeśli dziecko zrozumiało o co chodzi teraz my podajemy słowa a dziecko je wypowiada do słomki.

 

 

Wskazówki: Trzylatkom może być trudno wdmuchiwać powietrze w słomkę, ponieważ nie wszystkie jeszcze to potrafią. Ale mogą próbować lub naśladować nas albo starsze rodzeństwo. Może się to odbywać wtedy w uproszczonej formie – samo dmuchanie bez wypowiadania słów.

Dobór słów do naszej zabawy nie jest bez znaczenia. Najwięcej siły a co za tym idzie najwięcej bąbelków tworzy się kiedy w słowach będą głoski zwarto-wybuchowe: p, b, g, k, t, d (najłatwiejsze w tej zabawie do wymówienia będą słowa z głoskami p, b i z tymi starajmy się wymyślać słowa. Np.: dom, baba, buda,…)

Jeśli mówienie do słomki jest za trudne samo wdmuchiwanie powietrza jest doskonałym ćwiczeniem. Będzie to również ciekawa zabawa dla dziecka, dzięki której zaangażuje do pracy swoje płuca.

 

! Należy bardzo uważać w tej zabawie, żeby dziecko nie wciągnęło wody do buzi i nie zachłysnęło się nią. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin