Konspekt 3-4latki IDĄ ŚWIĘTA.doc

(49 KB) Pobierz

 

KONSPEKT ZAJĘĆ  DYDAKTYCZNYCH DLA 3-LATKÓW

Temat dnia: Idą święta.

Cel główny: Wprowadzenie w świat wartości i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- stosuje się do zaleceń nauczyciela

- słucha kolęd

- rozwija sprawność fizyczną

- doskonali koordynację ruchową

- uważnie słucha wiersza

- rozwija pamięć

- doskonali umiejętność łączenia ruchu z muzyką

- reaguje na zmianę tempa i dynamiki muzyki

- rozwija umiejętność poruszania się w takt muzyki

- wyrabia sprawność manualną poprzez wykonanie prac plastycznych

- kształtuje percepcję wzrokową za pomocą łączenia przerywanych linii

-doskonali chód w parach

 

Metody:

-zadań stawianych dziecku

- ćwiczeń

-obserwacji i pokazu

-objaśnienia i instrukcje

-rozmowy i opowiadania

 

Formy organizacyjne:

-indywidualna

-zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyty CD z kolędami i muzyką, wiersz N. Kuczyńskiej „Choinka”, sylwety śnieżynek, paski papieru kolorowego, klej, rysunek choinki (dla każdego dziecka), karteczki samoprzylepne z imionami dzieci, tamburyno, utwory muzyczne ze zmiennym tempem do ćwiczeń rytmicznych.

Przebieg:

1. Ranek

~ zabawa graficzna- łączenie przerywanych linii na rysunku (obrazek choinki), pokolorowanie go

* w tym czasie nauczyciel włącza płytę z najpopularniejszymi kolędami

~ ćwiczenie oddechowe „Tańczące śnieżynki”

* dzieci za pomocą dmuchania starają się jak najdłużej utrzymać papierową śnieżynkę w powietrzu

~ zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiatr i śnieżynki”

* nauczyciel gra na tamburynie; dzieci-płatki śniegowe wirują w czasie, gdy słychać instrument; gdy tamburyn milknie, płatki spadają na ziemię – dzieci przykucają.

 

2. Zajęcia dydaktyczne po śniadaniu:

~słuchanie wiersza N. Kuczyńskiej pt: „Choinka”

* Dzieci siadają na dywanie, nauczyciel głośno i wyraźnie czyta im wiersz, prosząc wcześniej o uważne słuchanie

* Rozmowa z dziećmi na temat wiersza – Gdzie rosła choinka? Gdzie znajduje się teraz? Jak zmienił się jej wygląd?

~ Wykonywanie łańcucha na choinkę (praca zbiorowa)

* dzieci łączą i sklejają kolorowe paski papieru

 

* określają długość łańcucha określeniami: długi – krótki

 

~ Wspólne zawieszenie łańcucha na choinkę (z pomocą nauczyciela)

~ Podsumowanie – Luźna rozmowa o tradycjach wigilijnych.
 

~ Ćwiczenia rytmiczne:

* wyklaskiwanie rytmów

* marsz, bieg, podskoki w rytm muzyki – reagowanie na zmianę tępa i dynamiki utworu

 

3. Działania dowolne dziecka.

 

Załączniki:

 

Wiersz:

N. Kuczyńska „Choinka”

W zielonym lesie rosła,
W zieleni traw i mchów.
Czy zima, czy też wiosna,
Słuchała leśnych słów.
A teraz stoi strojna,
aż bije od niej blask,
i świeci, świeci jasno,
i cieszy, cieszy nas.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin