Lodowiec_jest_wolno_p-yn-c-_rzek-_lodu.doc

(24 KB) Pobierz
Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu

Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi, i drugim po oceanach wody w ogóle. składa się z dwóch zasadniczych części:

- pola firnowego ( znajduje się zawsze powyżej granicy wiecznego śniegu, gdzie nagromadzony śnieg zamienia się w lód)

- jęzora lodowcowego wydłużona, dolna część lodowca, gdzie przeważa proces ablacji, Ogromne masy lodu "wylewają" się w dół stoku. Jęzor lodowcowy zazwyczaj jest zakończony rzeką lodowcową


Formy powstałe wskutek działalności lodowców górskich określa się formami glacjalnymi. Najbardziej widocznymi formami działalności lodowca górskiego są formy erozyjne:


- doliny U-kształtne – są to przemodelowane przez jęzor lodowcowy dawne rzeczne doliny V-kształtne, zamarzająca i roztapiająca się woda kruszyła skały, które następnie przesuwane z masą lodu niszczyły podłoże skalne, żłobiąc doliny o wklęsłym dnie i stromych ścianach, i nadając im kształt litery U.
- cyrki lodowcowe (kotły, kaar) – wykształcone pole firnowe powodowało niszczenie skał znajdujących się pod nim, wskutek tego powstało zagłębienie oddzielone od strony doliny progiem skalnym (cyrk), które po stopieniu lodu przekształciło się w jezioro cyrkowe ( Tatry – Wielki Staw, Morskie Oko)
- baraniec (muton) – pagórek ogładzony przez lodowiec, o stoku łagodnym od strony nasuwania się lodowca i stromym od strony przeciwnej
- doliny zawieszone


Formy akumulacyjne lodowca górskiego:
- morena denna – forma powstała po wycofaniu się lodowca, tworzy falistą rzeźbę
- morena czołowa – tworzy się u czoła lodowca, forma w postaci pagórkowatego wału
- morena boczna – wał morenowy powstały z boku lodowca

 

Lodowce himalajskie mają liczne długie jęzory, które łączą się ze sobą jak dopływy z rzeką główną.

Lodowce typu alpejskiego, zwane też dolinnymi, mają najczęściej rozłożyste, wklęsłe pole firnowe i wypływający z niego długi jęzor oraz wypukły przekrój poprzeczny.

 

Lodowce norweskie, zwane też fieldowymi, powstają na płaskich grzbietach (fieldach) Gór Skandynawskich, w postaci czap lodowych z krótkimi jęzorami.

 

Lodowiec piedmontowy, lodowiec podgórski - rodzaj lodowca stanowiącego typ pośredni między lodowcem górskim a lądolodem. Tworzy go rozległa, zwarta pokrywa lodowa na równinnym przedpolu masywu górskiego, utworzona w wyniku połączenia się jęzorów lodowców dolinnych wypływających z odrębnych pól firnowych

Zgłoś jeśli naruszono regulamin