opis i analiza 824a.doc

(8873 KB) Pobierz
Opracowanie i wdrażanie programów

Opracowanie i wdrażanie programów

 

 

 

Opracowałem i zrealizowałem 3 roczne programy ogólnoszkolne:

1.      Smak sportowej przygody

2.      Moja droga do kariery czyli sposób na „złoty interes”

3.      Zrób to sam

 

 

Smak sportowej przygody

 

Program częściowo realizowany w ramach mojej społecznej działalności na rzecz uczniów naszej szkoły (zajęcia pozalekcyjne). Celem programu było rozwijanie zamiłowania do aktywnego wypoczynku, kultury obcowania z przyrodą i poznawania walorów najbliższej okolicy. Program opracowano z myślą o zajęciach rekreacyjno - sportowych w ramach wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych. Realizując go pokazałem uczniom różne możliwości aktywnego wypoczynku i gier rekreacyjnych. Program obejmował: wycieczki, w tym rowerowe po najbliższej okolicy, atletykę terenową, gry i zabawy rekreacyjne i ruchowe, zajęcia umuzykalniające, testy sprawnościowe, konkursy.

Program ten napisałem z wiarą, że jego treść zostanie zaakceptowana, przyjęta do realizacji i będzie kolejnym krokiem do upowszechnienia zajęć terenowych wśród uczniów, a następnie wśród dorosłych członków ich rodzin. Dzieci objęte programem miały możliwość poznania terenów przyległych do wsi jako dodatkowych miejsc do uprawiania sportu, gier i zabaw, ćwiczeń wspólnie z rówieśnikami oraz rodziną. Wspólne zajęcia na świeżym powietrzu pozwoliły im zacisnąć więzi interpersonalne oraz pełniej poznać okoliczne tereny.

 

 

Moja droga do kariery
czyli sposób na „Złoty interes”
załącznik nr 1

 

Młode pokolenie w dzisiejszych czasach powinno być przygotowane do zachowań, jakie wymusza na nim rzeczywistość. Przedsiębiorczość jest ważnym przedmiotem w edukacji młodego pokolenia. Wspiera ogólny rozwój ucznia, kształtuje jego samodzielność, rozwija umiejętności, niezbędne do aktywnego życia. Ogólne pojęcie przedsiębiorczości i jej zagadnień jest bardzo obszerne i trudne dla młodzieży bez żadnego przygotowania ekonomicznego. Dlatego przez rzeczywisty kontakt z jej zagadnieniami oraz zabawę starałem się przybliżyć dzieciom jej podstawowe zagadnienia. Prowadzenie tego typu zajęć wynikało z potrzeby rozwijania zainteresowań i preorientacji zawodowej oraz poszerzenia ogólnego światopoglądu uczniów w zakresie tworzenia, prowadzenia firmy oraz tworzenia jej filarów czyli bycia pracownikiem.

Dzieci uczestnicząc w programie zdobyły bogate umiejętności interpersonalne: poznały samych siebie w świetle zasad pozytywnego myślenia i samoakceptacji, nauczyły się być kreatywnymi i otwartymi. Poznały zasady negocjacji (przestrzegania ustalonych reguł i zasad). Rozwinęły umiejętność komunikowania się. Poznały, co znaczy być asertywnym oraz zasady autoprezentacji.

W sferze pracy zawodowej poznały strukturę i oczekiwania lokalnego rynku pracy, nabyły umiejętności tworzenia dokumentacji towarzyszącą procesowi poszukiwania pracy. Potrafiły wskazać instytucje wspomagające proces poszukiwania pracy, poznały ścieżki poszukiwania źródeł i informacji o pracodawcach. Poznały wymagania współczesnych pracodawców, nauczyły się przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Trzecią sferą umiejętności i wiadomości, jaką miały nabyć dzieci była praca na własny rachunek. Realizując treści programowe dzieci poznały analizę otoczenia w kwestii popytu na daną usługę, produkt. Poznały rodzaje działalności gospodarczej, poznały drogę produktu od jego projektu, pomysłu na produkt oraz opracowanie jego poszczególnych etapów aż do otrzymania produktu finalnego i późniejszej sprzedaży.

 

 

Zrób to sam

załącznik nr 2

 

Istnieje wiele powodów, które skłoniły mnie do napisania programu obejmującego zagadnienia dawnych lekcji ZPT czyli prac ręcznych. Do lamusa odeszły już zajęcia, na których uczniowie uczyli się posługiwać „narzędziami warsztatowymi”. Chciałem pokazać uczniom przez realizację tego programu jak się ich używa, do czego służą, co można za ich pomocą zrobić, i jak dobrze się przy tym bawić, nie mówiąc już o satysfakcji i samym aspekcie używalności dzieła, nad którym się pracowało. Program był realizowany w całości w ramach mojej społecznej działalności na rzecz uczniów naszej szkoły (zajęcia pozalekcyjne).

W pierwszej części programu uczniowie zapoznali się z bezpieczną obsługą i możliwościami użytkowymi podstawowych elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. Przekazałem im podstawową wiedzę z zakresu materiałoznawstwa drewna – gdyż jest ono najtańsze, łatwe w obróbce i można go zastosować i użytkować prawie w każdych warunkach. W drugiej części programu prowadziłem zajęcia praktyczne z uczniami. Realizowali oni w tej części konkretne projekty i stanęli oko w oko z narzędziami i spróbowali z nimi współpracy dla osiągnięcia zamierzonego celu. W ramach programu udało się wykonać wiele przydatnych rzeczy, głównie wyposażenia szkoły i pomocy dydaktycznych oraz ozdób świątecznych, które wzbogaciły aukcję SKO prowadzoną na rzecz chorego kolegi z gimnazjum.












...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin