scenariusz_23_2005_szkolna_zgraja_szuka_dzisiaj_mikolaja.doc

(33 KB) Pobierz
Szkolna zgraja szuka dzisiaj Mikołaja

Szkolna zgraja szuka dzisiaj Mikołaja

 

Przewidywane osiągnięcia uczniów:

• Potrafi korzystać z czasopisma dla dzieci – wyszukuje w nim różne informacje, wykorzystuje je w wypowiedziach ustnych na podany temat, czyta ze zrozumieniem instrukcję gry towarzyskiej.

• Uczestniczy w zabawie – grze towarzyskiej, przestrzega zasad tej gry.

• Podaje różne skojarzenia związane z grudniem, wie, z czym kojarzy się grudzień dzieciom – mieszkańcom innych państw.

Przydadzą się:

Świerszczyk” nr 23/2005

długopisy, karteczki samoprzylepne

zielona i czerwona farba akrylowa lub plakatowa, kilka gąbek kuchennych, plastikowe talerzyki, brokat

małe nożyki (mogą być plastikowe)

ziemniaki przekrojone na pół

duże arkusze szarego lub białego papieru

pionki i kostki do gry

Twórczo rozwiązuje problem plastyczny, projektuje i wycina stemple z ziemniaka, wykonuje za ich pomocą papier ozdobny.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

◙ „Z czym kojarzy się wam miesiąc grudzień?” – uszeregowanie promyczkowe.

Każde dziecko otrzymuje dwie karteczki samoprzylepne i zapisuje swoje skojarzenia (po jednym na kartce). Nauczyciel umieszcza na tablicy napis: Grudzień to…. . Dzieci podchodzą kolejno do tablicy i przyklejają wokół napisu swoje kartki (kartki z podobnymi skojarzeniami układają na jednej linii).

◙ Wspólne odczytanie skojarzeń dzieci. Ocena, które skojarzenia zostały uznane przez dzieci za najważniejsze, najbardziej kojarzące się z tym miesiącem (najdłuższe promienie, najwięcej karteczek). Uzasadnienie przez dzieci swojego wyboru.

◙ „Z czym kojarzy się grudzień dzieciom mieszkającym w innych państwach?” – wypowiedzi uczniów na podstawie przeczytanego tekstu („Obieżyświerszcz” – „Świerszczyk” nr 23/2005). Wyszukiwanie informacji w tekście – wskazanie adresu internetowego Mikołaja, miejsc, w jakich zostawia dzieciom prezenty.

◙ Głośne przeczytanie przez chętne dzieci tekstu umieszczonego przez nauczyciela na tablicy (zdania w przypadkowej kolejności), np.:

Jest to szczególny dzień dla wielu ludzi. Odwiedza nas i zostawia upominki grzecznym dzieciom. Każdy chce znaleźć niespodziankę i szuka jej pod poduszką, w bucie lub skarpecie. W naszym kraju mamy wtedy pierwsze grudniowe spotkanie z Mikołajem. Zbliżają się mikołajki. Ten grudniowy dzień przypomina, że czas już przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

Wspólne ułożenie zdań, np.: Zbliżają się mikołajki. Jest to szczególny dzień dla wielu ludzi. W naszym kraju mamy wtedy pierwsze grudniowe spotkanie z Mikołajem. Odwiedza nas i zostawia upominki grzecznym dzieciom. Każdy chce znaleźć niespodziankę i szuka jej pod poduszką, w bucie lub skarpecie. Ten grudniowy dzień przypomina, że czas już przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

◙: „Zgraja szuka Świętego Mikołaja” – gra towarzyska w parach lub zespołach kilkuosobowych (plansza i instrukcja w „Świerszczyku” nr 23/2005).

Uwaga! Przed przystąpieniem do gry należy przeczytać instrukcję (indywidualne ciche czytanie) i objaśnić niezrozumiałe określenia, sformułowania, a potem wyznaczyć czas na rozegranie jednej rundy gry. Po zakończeniu zabawy dzieci mogą porozmawiać o przebiegu gry i własnych emocjach.

◙ Wykonanie ozdobnego papieru do zapakowania świątecznych upominków dla najbliższych. Przygotowanie stempli z ziemniaków według objaśnień nauczyciela i ozdabianie papieru.

Uwaga! Trzeba ostrożne wycinać jeden duży wzór na połówce ziemniaka – wzór powinien być wypukły, ponieważ jest powierzchnią do stemplowania. Gotową pieczątkę należy moczyć w farbie, którą są nasączone gąbki na talerzykach. Następnie dzieci tworzą szlaczki, przykładając stempel do arkusza papieru; mogą wymieniać się stempelkami. Dopóki farba na papierze jest mokra, należy nasypać na wzorki nieco brokatu.

◙ Wystawa prac dzieci – ocena pomysłowości w rozwiązaniu problemu plastycznego; planowanie, jakie prezenty będzie można zapakować w taki papier.

◙ Zabawa ruchowa z piosenką (według pomysłu nauczyciela).

Uwaga!

Część arkuszy papieru ozdobnego można wykorzystać na następnych zajęciach do wykonania choinki. Każde dziecko obrysowuje na papierze swoją lewą dłoń i wycina. Z papierowych dłoni dzieci układają choinkę na tablicy lub dużym arkuszu papieru. Taka choinka ma przypominać dzieciom, że dłonie są symbolem pracy, zgody, pomocy, współpracy, a takie zachowania są nam potrzebne na co dzień, nie tylko w czasie świąt. Będzie też przypominać, że każdy powinien samodzielnie przygotować prezent świąteczny dla najbliższych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin