witaminki.doc

(80 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 – LETNICH

 

1.      TEMAT: „Spotkanie z witaminkami”

 

2.      CEL OGÓLNY:

Posumowanie wiedzy i umiejętności dzieci dotyczącej zdrowego odżywania, dalsze wdrażanie do zachowania odpowiednich nawyków żywieniowych.

 

3.      METODY:

Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,

Oglądowa – pokaz, obserwacja,

Czynna – stawianie zadań do wykonania.

 

4.      FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

 

5.      CZAS REALIZACJI:

Około 30 min

 

6.      PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Zakładane efekty

(cele operacyjne)

Środki dydaktyczne

1.  

„Witam Was”[1] – powitanie piosenką

Dzieci:

- śpiewem witają nauczyciela;

- potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę;

- potrafią ruchem pokazać treść piosenki;

- aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach;

 

2.  

Wiersz A. Ginter „Witaminy”

Dziecko:

- aktywnie słucha nauczyciela:

- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo).

Tekst wiersza Alicji Ginter „Witaminy”. [2]

 

3.  

Owocowa zgaduj – zgadula” – zabawa dydaktyczno -ruchowa.

Po przeczytaniu przez nauczyciela zagadki zadaniem dzieci jest odnalezienie ilustracji będącej rozwiązaniem zagadki i stanięcie obok niej.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);

- doskonali swoją spostrzegawczość;

- potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji owoc lub warzywo, o którym mowa w zagadce;

- potrafi globalnie przeczytać nazwę owocu lub warzywa będącego rozwiązaniem zagadki.

 

Owocowe i warzywne zagadki[3], ilustracje owoców i warzyw będące rozwiązaniem zagadek.

4.  

Piosenka „Witaminki”.

Wysłuchanie piosenki jako zapowiedzi kolejnego zadania.

Dziecko:

- uważnie słucha słów piosenki;

- potrafi wymienić zdrową żywność, która pojawiła się w tekście piosenki.

Piosenka „Witaminki”[4] z płyty Opowiadania i piosenki Ali i Adama vol.2. Wyd. Didasko.

5.  

„Wybieramy to co jemy” – zabawa dydaktyczna. Klasyfikowanie produktów na zdrowe i niezdrowe, a także tworzenie podzbiorów produktów -mlecznych, owoców, warzyw, produktów mącznych, słodyczy, itp.

 

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- potrafi na podstawie dotyku rozpoznać i dzięki temu nazwać dany produkt;

- potrafi wyrazić swoje zdanie na temat określonego produktu;

- potrafi przyporządkować dany produkt do odpowiedniego zbioru (żywność zdrowa i niezdrowa);

- potrafi uzasadnić sklasyfikowanie produktu do danego zbioru;

- potrafi elementy zbioru pogrupować w podzbiory według podanych cech.

Worek/ kosz pełen produktów żywieniowych: bułka, chleb, rogal, jogurt, jabłko, gruszka, mleko, pomarańcza, cytryna, banan, marchewka, pietruszka, ziemniak, lizak, chipsy, cukierki, ciastko itp.

6.  

„Tak – nie” – zabawa dydaktyczno -ruchowa. Nauczyciel na dywanie kładzie dwa duże koła czerwone oznaczające NIE i zielone - TAK. Zadaje dzieciom pytania dotyczące produktów spożywczych. Dzieci poprzez stanięcie na kole odpowiadają, czy dany produkt jest zdrowy, czy nie.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);

- wie, które z produktów żywieniowych są zdrowe, a które nie;

- rozwija swoją spostrzegawczość;

- rozwija swoją motorykę.

 

 

Duże koła w kolorach zielonym i czerwonym.

 

7.  

Zabawa muzyczno – ruchowaWitaminowe szaleństwo”. Spośród rozsypanych na dywanie obrazków produktów, każde z dzieci ma wybrać 6 zdrowych produktów, zaś wszystkie niezdrowe dzieci umieszczają w „niezdrowym pudełku”. W czasie zabawy dzieci słuchają i poruszają się w rytm piosenki Fasolek „Witaminki”.

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawie;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (polecenia nauczyciela);

- doskonali swoją spostrzegawczość;

- rozwija swoją motorykę;

- wie, które z produktów żywieniowych są zdrowe, a które nie;

- potrafi w zbiorze produktów żywieniowych odnaleźć 6 zdrowych produktów.

 

Obrazki produktów żywnościowych powycinane z gazet,
”niezdrowe pudełko, piosenka „Witaminki”[5] w wykonaniu zespołu Fasolki.

8.  

Pszczółkowe menu” – puzzle. Praca w zespołach. Dzieci otrzymują koperty z 6 elementowymi puzzlami (etapy zakupu i przygotowania posiłku). Puzzle składają, następnie jako produkty, które zakupiły wykorzystują obrazki z gazet wybrane wcześniej w zbiorze produktów żywieniowych. Zadaniem dzieci jest wymyślenie z wybranych produktów zdrowego posiłku i namalowanie - wylepienie go.

Dziecko:

- zna zasady przygotowywanie posiłków (kupno, mycie produktów, przygotowywanie);

- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);

- potrafi ułożyć puzzle zgodnie z logicznym ciągiem zdarzeń następujących po sobie;

- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;

- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej – pracuje nad starannością wykonania pracy;

- dba o czystość w miejscu pracy – a trakcie jej trwania i po jej zakończeniu;

- kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia;

- rozwija umiejętność współpracy w grupie/zespole.

6 – elementowe puzzle dla każdej grupy, kartka z bloku technicznego, kredki świecowe i ołówkowe, klej, papier kolorowy, nożyczki (przed rozpoczęciem pracy z nożyczkami przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nimi), bibuła karbowana, plastelina, itp.

9.  

„Wiemy co jemy!” – prezentacja gotowych prac dzieci. Rozmowa podsumowująca „spotkanie z witaminkami” ukierunkowana pytaniami nauczyciela dotyczącymi zdrowej żywności.

Dziecko:

- aktywnie włącza się w rozmowę;

- potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat;

- udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela;

- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek – oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.

 

10.   

„Uśmiech przedszkolaka” -  podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci.

Dziecko:

- potrafi wyrazić swoje emocje.

 

 

Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)

 





 

 

 

 

2

 


[1]1.  WITAM WAS

 

Wszyscy są,

Witam Was,

Zaczynamy już czas,

Jestem Ja,

Jesteś Ty,

Raz, dwa i trzy.

 

[2] WITAMINY

 

Jesteś duży, czy też mały -

jedz warzywa przez rok cały.

Pyszna marchew i owoce,

zdrowy także świeży soczek.

Co tam chipsy albo Marsy,

dobry owoc nam wystarczy!

Po nich zdrowsze mamy kości,

każdy cery nam zazdrości.

Bo owoce i warzywa

to jest witamina żywa!

 

[3] OWOCOWO – WARZYWANA ZGADUJ ZGADULA

 

Ładnie pachną żółtą skórką,

kwaśny mają smak.

Zawierają witaminy,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin