SCENARIUSZ ZEBRANIA III Z RODZICAMI.docx

(17 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI - styczeń

Temat : Samopoczucie dziecka w klasie i w szkole. Podsumowanie półrocznej   pracy dydaktyczno- wychowawczej w klasie trzeciej

Zadania:

  • Uświadomienie rodzicom roli grupy rówieśniczej w życiu dziecka.
  • Umożliwienie rodzicom wymiany doświadczeń wychowawczych.
  • Zapoznanie rodziców z osiągnięciami dydaktyczno-wychowawczymi uczniów w pierwszym półroczu.

Przebieg zebrania

 

1.      Przywitanie rodziców. Przedstawienie tematyki spotkania.

2.      Dyskusja  na temat: Jakim dobrym i złym wpływom może ulegać dziecko w różnych środowiskach.

Informacja od nauczyciela

 

         W okresie, gdy dziecko uczęszcza do szkoły, dużego znaczenia nabiera grupa rówieśnicza. Dzięki rówieśnikom dzieci maja okazję rozwijać umiejętności społeczne, wymieniać poglądy i opinie, kształtować własne normy i wymagania, odkrywać swoje możliwości i ograniczenia.

        Zdarza się, że rodzice ograniczają dzieciom kontakty z rówieśnikami, obawiając się złych wpływów. Nie jest to zazwyczaj dobre rozwiązanie. Grupa rówieśnicza jest niezbędna w rozwoju dziecka. Dobry kontakt z dzieckiem i obserwacja jego zachowania pozwoli rodzicom ocenić wpływ grupy na dziecko.

       Moim celem pracy wychowawczej w klasie jest stworzenie życzliwej i pełnej zaufania atmosfery w kontaktach dzieci między sobą oraz między dziećmi a mną. Staram się, aby dzieci czuły się bezpiecznie i lubiły szkołę. Tylko wtedy mogą w pełni prezentować swoje możliwości w zakresie rozwoju społecznego, chętnie współpracują z rówieśnikami i nauczycielem, są otwarte na potrzeby innych, mają motywację do poznawania nowych wiadomości i uczenia się nowych umiejętności.

      Dzieci, które nie czują się w  szkole bezpiecznie, reagują agresją lub wycofaniem się z życia klasy.

       Poczucie bezpieczeństwa nie jest tylko związane ze szkołą. Jest również konsekwencją funkcjonowania dziecka w pozaszkolnym środowisku: rówieśniczym i rodzinnym.  Dziecko przenosi swoje frustracje na środowisko szkolne. Stąd konieczność współdziałania szkoły i rodziny jako tych środowisk, które mają wgląd w funkcjonowanie dziecka.

       W naszej klasie  problemu jako takiego dzieci agresywnych i izolowanych nie ma. Wiemy wszyscy doskonale, że czasami nieporozumienia wynikają z tak zwanej zabawy, która przeobraża się w formę mniej już zabawną dla dzieci. Żeby zintegrować zespól klasowy, staram się, by uczniowie mieli częste okazje do wspólnego działania. Dzieci dzięki temu uczą się współpracować  ze sobą, poznają się i zaprzyjaźniają. Integrowaniu zespołu klasowego sprzyjają uroczystości klasowe i szkolne., wycieczki, wyjścia do kina itp. Takie działania realizujemy w naszej klasie przez cały rok dzięki państwa pomocy i aktywnym współudziale. Różnorodność tych zajęć pozwala każdemu dziecku wykazać się w dziedzinie, w której czuje się najlepiej. Dzięki temu dzieci wiedzą, że każde z nich jest ważne w klasie. Akceptacja, uznanie i radość przezywania w gronie kolegów stymuluje ich do dalszej pracy. Tworząc w klasie pogodną atmosferę, staram się wyzwalać w dzieciach entuzjazm do nauki i własnego rozwoju.

3.      Prezentacja wkładki ZADANIA DLA RODZICÓW.

Samopoczucie dzieci w szkole zależy nie tylko od osiągnięć czy niepowodzeń dydaktycznych, ale także od ich pozycji w grupie. Dążę do tego , by poznac pozycję każdego dziecka w klasie i przeciwdziałać sytuacjom, kiedy ta pozycja skazuje je na izolację lub odrzucenie.

Chciałabym, aby państwo spróbowali określić pozycję swojego dziecka w klasie. W tym celu zaznaczcie na otrzymanym rysunku:

  • Czerwonym kolorem  miejsce w grupie, które waszym zdaniem dziecko zajmuje w klasie.
  • Niebieski kolorem miejsce w grupie, które waszym zdaniem dziecko chciałoby zajmować.

           Teraz  porównajcie swoje przewidywania z wyborami waszych dzieci, które       wcześniej  wykonały taką samą pracę.

4.      Podsumowanie półrocznej pracy dzieci w szkole.

·         Przedstawienie rodzicom sprawozdania z półrocznej działalności wychowawczej ( imprezy klasowe, uroczystości szkolne, wycieczki, udział uczniów w konkursach…)

·         Omówienie osiągnięć w nauce ( sprawdziany, zeszyty, domowniczki, podręczniki)

·         Zapoznanie rodziców z półroczną oceną opisową: Karta osiągnięć ucznia za I półrocze.

5.      Sprawy różne.

6.      Indywidualne rozmowy z chętnymi rodzicami.

7.      Podziękowanie rodzicom za udział w zebraniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin