Scenariusz zajęć z wych. zdrowotnego
Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Temat kompleksowy: „Dbamy o zdrowie”
Temat zajęć: „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Data: 24.11.04
Prowadząca: Danuta Pilch
Grupa wiekowa: 5 -latki
Miejsce: Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy w Rybniku
CELE : ogólne - zapoznanie z elementami ćw. ruchowych
wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- zaznajomienie z wpływem ćw. gimnastycznych
na zdrowie
szczegółowe - kształtowanie świadomości własnego ciała
- kształtowanie orientacji w przestrzeni
- nauka kontaktu emocjonalnego i koncentracji wzroku
- rozwijanie poczucia własnej wartości i pewności siebie
- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
- nauka współdziałania i partnerstwa
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Powitanie piosenką
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
2. Rodzice i dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – śpiew do pląsu :
„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos”
3. Powitanie ciałem – uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po
dywanie i witają się z każdym -dłońmi, łokciami, kolanami.
4. „Uśmiechnij się do mnie” – dziecko i dorosły siedzą przodem do siebie,
trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
5. „Spójrz na mnie” – dziecko w pozycji leżącej na brzuchu – dorosły
w klęku rozwartym obejmuje nogami ciało dziecka. Nachylając się zagląda w twarz dziecka raz z prawej, raz z lewej strony (skręty głowy w lewo i w prawo)
6. „Wycieczka” – dziecko leży na plecach, dorosły ciągnie je za nogi
po dywanie, potem za nogę i rękę (próba zmiany ról)
7. „Pływanie” – dorosły leży na plecach a dziecko leży na nim przylegając
do jego ciała. Partnerzy przesuwają się po podłodze – do przodu i do tyłu.
RELAKS – masaż pleców partnera
Dziecko siedzi plecami do dorosłego, dorosły rysuje na plecach dziecka „ciasto” w rytm wierszyka (zmiana ról)
„Mama piecze ciasto pyszne
w samym środku będą wiśnie
ananasy i brzoskwinie
w ustach ciasto się rozpłynie”
Ćwiczenia „przeciw”
8. „Przepychanie” – dziecko i dorosły siedzą na dywanie plecami do siebie
i próbują się przepychać plecami.
9. „Paczka” – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a dorosły próbuje je
„rozwiązać” (zmiana ról)
10. „Przepychanie dłońmi” – dziecko i dorosły w siadzie skrzyżnym
naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
11. „Oklejanie” – dziecko leży na dywanie na wznak i stawia opór dorosłemu
który chce je „odkleić” od podłogi (zmiana ról)
RELAKS – głębokie oddychanie w leżeniu na plecach (muzyka relaksacyjna)
Ćwiczenia „razem”
12. „Rowerek” – dorosły i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się
o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
13. „Prowadzenie ślepca” – dziecko trzyma dorosłego za rękę, zamyka oczy
a dorosły prowadzi je (zmiana ról)
14. „Taczki” – dorosły łapie za nogi dziecka leżącego na dywanie, prowadzi
je – dziecko „idzie” dłońmi po podłodze
15. „Tunel” – dorośli tworzą tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą
pod „tunelem”
16. „Kołyska” – dorosły w siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko
siedzące przed nim tyłem, kołyszą się na boki.
agatabo1