Ojcze nasz.rtf

(10 KB) Pobierz

 

Konspekt katechezy dla uczniów klas IV – VI .

 

Temat : „ Chleba naszego powszedniego, daj nam dzisiaj…”

 

Cele : ukazanie symboliki  i znaczenia chleba, rozumienie związku chleba

           powszedniego z Chlebem Eucharystycznym, uświadomienie

           konieczności okazania szacunku dla daru Bożego.

 

Metody : pokaz, dyskusja, wykład, praca z tekstem

 

Formy:

     -  praca  zbiorowa  z  całą  klasą

    -   praca  indywidualna

    -   praca  w  zespołach  dwuosobowych

 

Pomoce dydaktyczne :

-              Pismo św.,

-  Ilustracje : dzieci dzielące się kanapką

                            Powitanie  nowożeńców chlebem i solą

                            Piekarz z chlebem

                            Chleb w koszu na śmieci

                            Biedak szukający chleba w śmietniku

-              chleb na białej serwetce

-              plakat z fragmentem wiersza C. K. Nowida „ Moja piosenka”

-              wypowiedź Matki Teresy z Kalkuty z książki „ Miłość – owoc, który dojrzewa w każdym czasie”

-              - pieśń „ Panie dobry jak chleb”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

s. Ewa Kleps ASC

 

Konspekt katechezy „ Chleba naszego powszedniego, daj nam dzisiaj…”

 

Przebieg katechezy

 

 

PRZEBIEG

 

 

METODY, UWAGI

 

1. Wprowadzenie

 

/ Katecheta w widocznym miejscu zawiesza ilustracje przedstawiające piekarza, powitanie nowożeńców chlebem i solą, dzieci dzielące się kanapką, biedaka szukającego chleba w śmietniku, chleb w koszu na śmieci. Na centralnym miejscu kładzie chleb na białej serwecie. /

 

Katecheza rozpoczyna się Modlitwą Pańską.

 

W modlitwie „ Ojcze nasz” prosimy Pana Boga : „ chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Te słowa wyrażają głęboką ufność dzieci Bożych, które oczekują wszystkiego od swojego Ojca, bo „ On daje  pokarm w każdym czasie” ( Ps 104,27 ).

 

Popatrzcie na ilustracje i zastanówcie się, jakie uczucia budzą w was prezentowane obrazy?

Katecheta kieruje rozmową w taki sposób, aby doprowadzić do konkretnych wniosków. Najprawdopodobniej głębsze uczucia u dzieci wywołuje ludzkie nieszczęście, brak szacunku wobec chleba.

 

Katecheta pyta, a uczniowie swobodnie odpowiadają:

-              Dlaczego spotykamy głodnych ludzi?

-              Dlaczego spotykamy w szkole chleb w koszu na śmieci ?

-              Dlaczego chleb jest nam potrzebny?

-              Jakiego rodzaju chleb spożywamy?

 

Wypowiedzi uczniów należy ukierunkować na podwójne znaczenie chleba: chleb powszedni i Chleb Eucharystyczny.

 

Katecheta podsumowuje :

 

/ katecheta zawiesza plakat z fragmentem wiersza C.K.Norwida

 

-              Chleb – jest nam konieczny do życia. Potrzebuje go nasze ciało, ale również nasza dusza potrzebuje Chleba Żywego – Jezusa. Jezus w postaci chleba rozdaje się nam, aby dodać nam sił duchowych. Sił fizycznych dodaje nam chleb powszedni, codziennie spożywany. Wiemy dobrze, że są ludzie, którzy nie mają chleba : głodują, żebrzą o chleb. Są też tacy, którzy chleb wyrzucają, nie szanują, nie dzielą się nim.

 

 

 

2. Bóg mówi:

 

Katecheta :

Pan Jezus niejednokrotnie mówił o roli i znaczeniu chleba w życiu każdego człowieka. Dał wyraz temu ustanawiając Eucharystię.

Aby bardziej zrozumieć jak ważny jest szacunek dla chleba i dzielenia się nim, odczytamy fragment Słowa Bożego z

( Mt 26, 26 – 28 )

 

Celebracja fragmentu Pisma Świętego

 

„ A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc : „ Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: „ Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.” ( Mt 26,26 – 28)

 

Analiza

-              Co uczynił Jezus?

/wziął chleb, przemienił w swoje Ciało, odmówił błogosławieństwo, dał uczniom/

 

-              Dlaczego to uczynił?

/ chciał człowieka obdarować największą łaską, podzielić się Sobą/

 

-              Czym jest dla ciebie spotkanie z Jezusem w Eucharystii?

 

- Jak uczestniczę w Eucharystii?

 

 

3. Pogłębienie

Chleb zaczęto wypiekać około 12 000 temu. W starożytnym Egipcie, około 2600 roku p.n.Ch. użyto po raz pierwszy drożdży do spulchniania rozczynu chlebowego. Tam też wynaleziono pierwsze piece chlebowe. Znano tam około 50 gatunków chleba.

 

Chleb zajmuje po dzień dzisiejszy na stole honorowe miejsce. Szczególnie miłych gości oraz nowożeńców wita się u nas  „ chlebem i solą” na znak przyjaźni i szacunku. Chleb jest także symbolem ludzkiej pracy i znoju. Ileż trzeba wysiłku, żeby z ziarna rzuconego w ziemię doczekać momentu, aby móc sprawiedliwie dzielić chleb pomiędzy wszystkich ludzi na świecie.

 

W wielu krajach na świecie brakuje chleba.

 

 

 

 

Posłuchajcie o małej dziewczynce z Kalkuty, która znalazła kiedyś Matka Teresa .

-              Czego bała się ta mała dziewczynka?

-              Co zrobiła Matka Teresa?

-              Dlaczego ludzie nie chcą dzielić się z chlebem?

-              Co powinien zrobić człowiek zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu?

 

4. Modlitwa na zakończenie – pieśń: „ Panie dobry jak chleb”

 

/ katecheta bierze chleb, łamie go na pół, podaje 2 uczniom, a oni dzielą dalej /

 

5.  Zapis do zeszytu:

-              Temat:

-              Notatka

 

Uczniowie  wpisują słowa pieśni:

 

„ Podziel się chlebem, podziel radością.

Niech w twoim sercu zagości Pan.

Odnawiaj siebie i świat miłością,

Niech nikt w te dni nie będzie sam.”

 

6. Zadanie domowe

 

Wykonam plakat pt. „ Szacunek dla chleba.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypowiedzi uczniów

 

 

 

 

Wypowiedzi uczniów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Synteza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczyste czytanie Słowa Bożego  ( Mt 26, 26 – 28 )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mini wykład

 

 

 

 

 

 

Fragment z książki

„ Miłość – owoc, który dojrzewa w każdym czasie” czyta uczeń.

(Tekst załączony do konspektu)

 

Załącznik 1 :

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin