B_1[1].pdf

(346 KB) Pobierz
416885555 UNPDF
Materiały opracowane w ramach projektu „Prawa człowieka – perspektywa globalna.
Scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży” doinansowanego przez Ministerstwo
Edukacji Narodowej
Prawo do wody
Opracowanie scenariusza: Marta DOrenDa Konsultacje metodyczne: JOanna Góral – WOJtaliK
Woda potrzebna do wszystkiego
SCenAriuSz zAjęć dLA nAuCzAniA zinteGrowAneGo
Zajęcia można realizować podczas wprowadzania następujących treści nauczania 1 :
–  edukacja przyrodnicza
–  edukacja społeczna
–  edukacja matematyczna
–  etyka
Czas: 90 min
Główne zagadnienia zajęć
– dostęp do wody pitnej
– występowanie wody w przyrodzie
– konsekwencje braku wody
– zapobieganie kryzysowi wodnemu
Cele zajęć
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien:
– wiedzieć, że woda występuje w przyrodzie i jest potrzebna do wszystkich czynności
wykonywanych przez człowieka,
– umieć znaleźć i zastosować proste sposoby zapobiegania kryzysowi wodnemu,
– wiedzieć dlaczego oszczędzanie wody jest ważne.
Metody i techniki pracy
gra zespołowa, kalambury, praca w grupach, dyskusja
Kluczowe pojęcia
– kryzys wodny
– oszczędzanie wody
– woda w przyrodzie
Środki dydaktyczne
fotograie, lipczart i mazaki lub tablica i kreda, papier (w tym szary i błękitny),
kredki, pastele, farby, pędzle, karteczki samoprzylepne, większe i mniejsze naczynie,
menzurka z podziałką
Literatura:
Amy Bauman, Skąd się bierze woda na Ziemi? , 2008
www.wodapitna.pl
1    Za Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego 
oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Dostępne na http://bip.men.gov.pl/akty_projekty.php#20081223.
CoPyriGht PoLSKA AKCjA huMAnitArnA
Prawo do wody
1
416885555.016.png 416885555.017.png 416885555.018.png
 
Przebieg zajęć
Czas
Co trzeba zrobić?
Materiały
Uwagi
5 min
rozpocznij zajęcia, zaprezentuj cele.
10 min Podziel uczniów na dwa (jeśli grupa jest liczna – trzy) zespoły.
Członkowie zespołów ustawiają się w rzędach obok siebie. Przy
każdym z rzędów znajduje się stolik, na którym stoi naczynie z wodą.
na oddalonym o kilka metrów stoliku znajduje się menzurka.
zadaniem uczniów jest przeniesienie za pomocą małego naczynia
wody z wiaderka do menzurki (zadanie wykonują kolejne osoby
z rzędu). wygrywa zespół, który wykona zadanie najszybciej, tracąc
przy tym jak najmniej wody.
menzurka z podziałką,
większe naczynie
(np. wiaderko dla
dzieci), małe naczynie
(iliżanka do espresso,
nakrętka butelki po
płynie do płukania
tkanin itp.)
Pamiętaj o poinformowaniu
uczniów, że woda użyta
do wykonania zadania nie
zostanie wylana, a przez to
zmarnowana – użyj jej do
podlania kwiatów, sprząta-
nia sali, mycia rąk etc.
10 min Poproś uczniów, by zastanowili się, do jakich codziennych czynności
potrzebna jest woda. zadaniem uczniów jest znalezienie jak najwięk-
szej liczby takich czynności. zaproponuj grę w kalambury – chętny
uczeń pokazuje reszcie grupy daną czynność, inni członkowie grupy
zgadują o jaką czynność chodzi. rozwiązania zapisuj na tablicy lub
lipczarcie.
tablica i kreda
lub
lipczart i mazaki
15 min uczniowie pracują w parach. rozdaj każdemu z uczniów kartkę
formatu A4 z narysowanym kształtem, wewnątrz którego będzie
zaznaczona część odpowiadająca ułamkowi zapisanemu obok. wyja-
śnij, że ułamek oznacza ilość wody w danym przedmiocie. zadaniem
uczniów jest zakolorowanie części obrazka odpowiadającej zawartej
w przedstawionym na nim przedmiocie ilości wody.
omów z uczniami wykonane zadanie, zwróć uwagę na to, że woda
jest niezbędna do funkcjonowania żywych organizmów.
Materiał pomocniczy
nr 1
Kartki z narysowanymi
kształtami,
mazaki, kredki
15 min Przeprowadź z uczniami dyskusję o wodzie. wyjaśnij, że woda
powszechnie występuje w przyrodzie, lecz zasoby wody pitnej są
ograniczone, a człowiek zużywa jej bardzo dużo. Podkreśl, że jest
ona niezbędna do życia i normalnego funkcjonowania. Przy pomocy
pytań do dyskusji, zilustrowanych fotograiami, doprowadź uczniów
do wniosków dotyczących konsekwencji ograniczonego dostępu do
wody pitnej.
Materiał pomocniczy
nr 2 – pytania do
dyskusji
Materiał pomocniczy
nr 3 – fotograie
(najlepiej wyświetlone
z rzutnika
multimedialnego)
zasoby wodne na ziemi
71% powierzchni ziemi to
woda
97,5 % całej wody na świe-
cie to woda słona
2,5% całej wody na świecie
to woda słodka
1,5% wszystkich zasobów
wodnych to woda słodka
uwięziona w lodowcach
1% całych światowych zaso-
bów wodnych to woda słod-
ka dostępna dla ludzi (czyli
wody w jeziorach, rzekach
i źródłach podziemnych)
15 min Każdemu z uczniów (jeśli grupa jest bardzo liczna, uczniowie mogą
pracować w parach) rozdaj po jednej samoprzylepnej karteczce
z hasłem wypisanym mazakiem. do tablicy przyczep arkusz
błękitnego papieru, symbolizujący czystą wodę oraz arkusz szarego
papieru, symbolizujący zanieczyszczoną wodę. uczniowie kolejno
podchodzą do tablicy i na odpowiednim arkuszu umieszczają hasła
odpowiadające poprawnemu oraz niewłaściwemu postępowaniu
odnośnie wody.
Przy omawianiu zadania podkreśl, że uczniowie sami mogą zrobić
wiele, aby poprawić sytuację wodną.
Materiał pomocniczy
nr 4 – hasła,
karteczki
samoprzylepne
z wypisanymi hasłami,
arkusz błękitnego oraz
szarego papieru
2
Prawo do wody
CoPyriGht PoLSKA AKCjA huMAnitArnA
416885555.001.png 416885555.002.png 416885555.003.png 416885555.004.png 416885555.005.png 416885555.006.png 416885555.007.png
15 min Podziel uczniów na 4 grupy. rozdaj grupom po jednej kartce
formatu A3 oraz: farby, kredki, pastele, mazaki (każda grupa
otrzymuje materiały do pracy inną techniką). zadaniem uczniów
jest narysowanie obrazka nawiązującego do oszczędzania wody lub
innego sposobu zapobiegania kryzysowi wodnemu. Po 10 minutach
uczniowie prezentują pozostałym swoje prace i omawiają je.
Papier formatu A3,
farby, pędzle, kredki,
pastele, mazaki
Podkreśl, że przy
wykonywaniu zadania ważny
jest pomysł i zawarta na
obrazku treść.
5 min
Podsumowanie i zakończenie zajęć
Materiały PoMocnicze dla nauczyciela
Materiał poMoCniCZy nr 1
ile wody? Kształty i ułamki
kula ziemska –   kuli ziemskiej pokrywa woda
człowiek dorosły –   ciała dorosłego człowieka to woda
dziecko –   ciała dziecka to woda
drzewo –   drzewa to woda
pies –   ciała szczeniaka to woda
ryba – w   składa się z wody
marchewka –  w   składa się z wody
banan – w   składa się z wody
Kształty potrzebne do wykonania powyższego zadania są łatwo dostępne w Internecie, można wybrać dowolne z nich
i wydrukować.
Materiał poMoCniCZy nr 2
Pytania do dyskusji:
–  Co by się stało, gdyby pewnego dnia zabrakło wody w szkole?
–  Co by się stało, gdyby pewnego dnia zabrakło wody w domu?
–  Co by się stało, gdybyście pojechali na wakacje nad jezioro, a woda w nim byłaby bardzo brudna?
–  Co się dzieje, kiedy jest awaria instalacji wodnych? Co się dzieje, kiedy woda jest trwale skażona?
–  Kto zajmuje się przynoszeniem wody w krajach globalnego Południa?
–  Jeśli droga do studni ma długość 3 km, a dziecko niosące 30 l wody w upale idzie powoli, ile czasu zajmuje mu 
przyniesienie wody do domu? Jak często trzeba przynosić wodę? Jaki to ma wpływ na edukację dzieci?
–  Jeśli w szkole nie ma toalety, jak muszą sobie radzić uczniowie?
CoPyriGht PoLSKA AKCjA huMAnitArnA
Prawo do wody
3
416885555.008.png 416885555.009.png
Materiał poMoCniCZy nr 3
Darfur 2007, Kolejka po wodę w obozie dla uchodźców wewnętrznych (IDPs)
Sudan Południowy 2006, Transport wody ze studni do domostwa
4
Prawo do wody
CoPyriGht PoLSKA AKCjA huMAnitArnA
416885555.010.png 416885555.011.png 416885555.012.png
Afganistan 2005, Dzieci pobierają wodę ze studni wybudowanej przez PAH  
w ramach projektu wodno-sanitarnego
Afganistan 2006, Dziewczynki myją ręce w sanitariatach zbudowanych przez PAH przy ich szkole
CoPyriGht PoLSKA AKCjA huMAnitArnA
Prawo do wody
5
416885555.013.png 416885555.014.png 416885555.015.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin