zabawy-z-wyrazami-inne-pomysly-116-90df.pdf

(561 KB) Pobierz
668837310 UNPDF
blizejprzedszkola.pl
Scenariusze zajęć do rodzin wyrazów wprowadzanych
wiosną zostały opracowane na bazie autorskiego programu
edukacyjnego „Zabawy z wyrazami”. Zaprezentowane zabawy
nawiązują do Odimiennej Metody Nauki Czytania Ireny Majchrzak.
W zabawach tych uczestniczą dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Edyta Kaczanowska
z wyrazami
scenariusze do rodzin wyrazów wprowadzanych wiosną
wyrazów: atrybuty świąt wielkanocnych , wiosen-
ne kwiaty , ptaki , bohaterowie bajek , mieszkańcy
świata itp. Do prezentacji wybrałam dwie z nich: ptaki oraz
mieszkańcy świata.
Przebieg zajęć przedstawię w formie zadaniowej, dzięki
czemu będzie można zorientować się, w jaki sposób kieru-
ję polecenia do dzieci. Tekst zaznaczony kursywą to moje
dodatkowe uwagi odnoszące się do realizacji zadań edu-
kacyjnych.
do działań z ruchem (muzyka z płyty KLANZA, nagranie
z płyty CD „Scotland”), ilustracje wybranych mieszkańców
świata, etykietki z nazwami wybranych mieszkańców świa-
ta, układanka „Melonik czy sombrero?”, wigwam z karto-
nu, spinacze biurowe, atrapa wędki z magnesem, kartoniki
z literami alfabetu, karty pracy z wizerunkami i nazwami
mieszkańców świata, kredki.
Interakcje:
N DZ DZ (2–n), N DZ (1–n), (1–2) DZ DZ (3–4), DZ
DZ (każde dziecko po kolei, cała grupa jednocześnie, pary,
każde dziecko indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-czynnościowa, czynnoś-
ciowa ( nawiązanie do metody odimiennej Ireny Majchrzak
oraz pedagogiki zabawy ).
TEMAT: „MIESZKAńCY ŚWIATA”
Cele ogólne:
o Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
globalne.
o Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i nawiązy-
wania pozytywnych relacji interpersonalnych.
o Utrwalanie wiadomości na temat mieszkańców świata.
Umiejętności dzieci:
o Rozróżnianie wybranych mieszkańców świata, ich atrybu-
tów i zwyczajów.
o Czytanie globalne nazw wybranych mieszkańców świata
(głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
o Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o Układanie zdań o mieszkańcach świata.
o Odtwarzanie rytmu muzyczno-ruchowego i kroków tańca.
o Rozwjanie wyobraźni, współdziałanie i współpraca.
Przestrzeń edukacyjna: Sala przedszkolna.
Pomoce i przybory:
Świeczka-podgrzewacz w pojemniku, nagrania muzyczne
Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o „Powitanka z różnych stron świata”. Podając sobie „świa-
tełko”, przywitajcie się kolejno, tak jak witają się ludzie
z różnych miejsc świata. Użyjcie jednego z zaproponowanych
zwrotów (w języku japońskim koniciła , hinduskim namaste ,
arabskim salam alejkum , hawajskim aloha itp.).
o „Eskimosi łowią”. Wyłów wędką jedną etykietkę. Odczytaj
nazwę mieszkańca świata i dopasuj podpis do ilustracji. Atrapę
wędki można wykonać z laski gimnastycznej i kawałka sznurka z
magnesem zawiązanym na jej jednym końcu. Każda etykietka po-
winna mieć spinacz biurowy, by dziecko mogło ją „wyłowić”.
o „Tropiciele liter”. Posłuchajcie muzyki. Jak myślicie,
w jakich mieszkańców świata zamieni was ta muzyka?
Naśladujcie teraz skradających się Indian. Znalezione lite-
ry wkładajcie do wigwamu. Podczas pauzy wybrana osoba
wybierze jedną z liter i stanie przy jakiejś etykietce. Czy
wyraz zawiera tę literę?
bliżej przedszkola 5.116 maj 2011
97
Zabawy
W iosną wprowadzam zazwyczaj następujące rodziny
668837310.013.png 668837310.014.png 668837310.015.png 668837310.016.png
Przygotowanie do nauki czytania
o „Ilustracje i podpisy”. Ułóżcie z części wizerunki miesz-
kańców świata. Nazwjcie tych mieszkańców. Odszukajmy
wspólnie napisy do ułożonych obrazków.
w tych dwóch wyrazach takich samych liter.
o „Szkocki taniec”. Pożegnajmy się tańcem Szkotów: ustaw-
cie się w kole i naśladujcie moje ruchy. Oczywiście można zapro-
ponować dzieciom taniec innej narodowości.
o „Mieszkańcy świata z podpisami”. Wskażcie na otrzy-
manej karcie nazwę „INDIANIN” i połączcie ją z obraz-
kiem (następnie „ESKIMOS” itd.). Pokolorujcie kredkami
wizerunki mieszkańców świata.
Zajęcia utrwalające:
o „Kto mieszkał w wigwamie?”. Wybierzcie po jednym
obrazku z mieszkańcem świata. Odgadnjcie, o kogo py-
tam. Osoba, która ma właściwą ilustrację, dopasuje ją do
etykietki.
o „Powitania mieszkańców świata”. Każdy z was wylo-
suje kolejno etykietkę z nazwą mieszkańca świata i po-
wita wybranego kolegę w sposób odpowiedni do danego
regionu świata ( gdy dziecko odczyta nazwę „JAPOŃCZYK”,
wita się jak Japończyk – robi pokłon ze złożonymi rękoma i mówi
„koniciła”, gdy odczyta słowo „ESKIMOS”, wita się noskiem,
gdy odczyta słowo „INDIANIN”, unosi otwartą dłoń i mówi
„hołk”, gdy odczyta słowo „ARAB”– składa dłonie, wypowiada-
jąc słowa „salam alejkum”, gdy odczyta słowo „HINDUSKA”
– składa dłonie i mówi „namaste” ). Powitana osoba losuje kolej-
ny wyraz i zabawa trwa, dopóki nie zostaną powitane wszystkie
dzieci.
o „Mieszkańcy świata”. Poruszajmy się w kole jak skrada-
jący się Indianie (potem Indianie wykonujący taniec desz-
czu, Arabowie jadący na wielbłądach, Hawajczycy tańczący
taniec hula itp.). Przy kolejnej zmianie wybrana osoba wylo-
suje jedną etykietkę, odczyta wyraz i ułoży zdanie z nazwą
tego mieszkańca świata.
o „Wyrazy z obrazkami”. Sprawdźcie, czy ułożone zdania
wyrazowo-obrazkowe są właściwe (np. Indianin ma <obra-
zek z mokasynami>).
o „Etykietki złapane na lasso”. A teraz zamieńcie się w kow-
bojów jadących na koniach. Podczas przerwy w muzyce
złapcie na lasso po jednej etykietce i dobierzcie się w pary.
Odczytajcie nazwy napisane na etykietkach i poszukajcie
TEMAT: „PTAKI WITAJą WIOSNę”
Cele ogólne:
o Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
globalne.
o Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i aktywności
plastycznej.
o Utrwalanie umiejętności rozpoznawania i nazywania wy-
branych gatunków ptaków Polski.
Umiejętności dzieci:
o Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków pta-
ków Polski.
o Naśladowanie ptaków ruchem i odgłosami.
o Czytanie globalne nazw wybranych gatunków ptaków
(głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
o Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o Posługiwanie się wyobraźnią.
o Wykonywanie prac plastycznych na temat ptaków.
Przestrzeń edukacyjna: sala przedszkolna.
Pomoce i przybory:
Ilustracje przedstawiające wybrane ptaki, etykietki z na-
zwami ptaków (kilka zestawów), nagrania muzyczne do
zabaw ruchowych (utwór muzyki klasycznej kojarzący się
z lotem ptaków, utwór muzyki relaksacyjnej z odgłosami
ptaków leśnych), kartony z konturami sylwetek wybranych
ptaków, kleje, plastelina, obręcze, karty pracy – dobieranki
wyrazowo-obrazkowe, nożyczki, kredki, opaski bądź syl-
wety imitujące ptaki do założenia na głowę.
R E K L A M A
98
bliżej przedszkola 5.116 maj 2011
Komplet książek do nauki czytania Odimienną Metodą Ireny Majchrzak tylko za 59 zł
W skład kompletu wchodzi podręcznik „Opowieści sowy” część I i II,
ćwiczenia „Gry czytelnicze” część I i II oraz książka „Opowieści ortograiczne”.
Zamówienia przyjmuje sklep BlizejEdukacji.pl
tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl
Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.
GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY NA RYNKU!
668837310.001.png 668837310.002.png 668837310.003.png 668837310.004.png 668837310.005.png 668837310.006.png 668837310.007.png 668837310.008.png 668837310.009.png
Interakcje:
N DZ (1–n), (1–2) DZ DZ (3–4), N DZ DZ (2–n), (1/2
n) DZ DZ (1/2 n), DZ DZ (cała grupa jednocześnie, pary,
każde dziecko po kolei, podział na dwie równe grupy, każ-
de dziecko indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-czynnościowa, czynnoś-
ciowa ( nawiązanie do metody odimiennej Ireny Majchrzak ,
technik twórczych oraz pedagogiki zabawy ).
Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o „Powitania ptaków”. Poruszajcie się przy muzyce, naśladu-
jąc bociany (jaskółki, dzięcioły, dzikie kaczki). Podczas pauzy
dobierzcie się w pary, stańcie naprzeciw siebie i przywitajcie
odgłosem „kle-kle” („kiwit-kiwit”, „trrr-trrr”, „kwa-kwa”).
zabawę warto prowadzić przy odpowiednio dobranej muzyce klasycz-
nej. Dzieci mają na głowach opaski bądź sylwety imitujące ptaki.
o „Etykietki dla ptaków”. Dziś naszą salę zamienimy w las
z polanką i jeziorkiem. Można tam spotkać wiele ptaków.
Odszukajcie nazwy tych ptaków zapisane na kartonikach.
Kto umiałby odczytać etykietki? Dziecko (bądź nauczycielka)
odczytuje etykietki i wyznacza kolejne osoby, które umieszczają
podpisy pod ilustracjami ptaków.
o „Przyrodnicy”. Zamieńcie się w przyrodników, którzy
oglądają ptaki przez lornetki. Podczas przerwy w muzyce
kolejne osoby odczytają nazwy ptaków ( proponuję tu muzy-
kę relaksacyjną z odgłosami ptaków leśnych ) . Po pierwszym od-
czytaniu podpisów nauczycielka odwraca kilka ilustracji ptaków .
Przed ostatnią rundką czytania wszystkie są już zakryte.
o „Ptaki na łące”. Wybierzmy etykietki z nazwami trzech
ptaków. Zapamiętajcie te napisy. Zamknjcie na chwilę oczy.
Odgadnjcie, jaki ptak odleciał ( zabrana etykietka ), a jaki poja-
wił się na łące ( etykietka dołożona )?
o „Ptaki i litery”. Wybierzcie po jednym kartonie z konturem
ptaka. Odgadnjcie kolejno, jaki ptak pasuje do tego kontu-
ru. Dobierzcie odpowiednią etykietkę. Ile liter ma ten napis?
Spróbujcie przeliterować ten wyraz lub nazwać jedną z liter.
o „Album ptaków”. Każdy z was przyklei etykietkę pod
konturem ptaka i wylepi wizerunek ptaka plasteliną w odpo-
wiednich kolorach. Oczywiście można zaproponować dzieciom
inną technikę plastyczną.
wyrazów („Wilga ma...”, „Jaskółka ma...” itd.).
o „Jaki ptak odfrunął?”. Odczytujcie kolejno nazwy pta-
ków, które odfrunęły (ilustracje zostały zakryte).
o „Jaki ptak odpoczywa na drzewie?”. Podzielcie się na
dwie grupy. Pierwsza grupa będzie drzewami, druga – pta-
kami. Ptaki będą latały między drzewami. Podczas prze-
rwy w muzyce ptak zatrzyma się przy jednym z drzew.
Należy odczytać nazwę, która się tam znajduje.
o „Ptaki z napisami”. Poszukajcie wśród wyciętych ety-
kietek nazwę „wróbel” („bocian”, „jaskółka”, „wilga”,
„kukułka”) i przyklejcie przy właściwym obrazku (karta
pracy). Potem pokolorujcie ptaki.
Bibliograia do całego cyklu:
Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym , Warszawa 1999.
Majchrzak I., Gry czytelnicze , część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I., Meksykańska wioska – gra czytelnicza , DIDASKO.
Majchrzak I., Nazywanie świata – gra słowno-obrazkowa , DIDASKO.
Majchrzak I., Opowieści sowy , część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I., Wprowadzanie dziecka w świat pisma , Warszawa 1995.
Zajęcia utrwalające:
o „Odgłosy ptaków”. Poruszajcie się przy muzyce, naśladu-
jąc ptaki (każdy może udawać innego ptaka). Gdy pokażę
etykietkę, zatrzymajcie się. Wszyscy głośno odczytają nazwę
ptaka i będą naśladować odgłosy, jakie on wydaje (bocian –
„kle-kle”, jaskółka – „kiwit-kiwit”, dzięcioł – „trr-trr”, kaczka
– „kwa-kwa”, skowronek – „tju-tju”, wilga – „soiju-soiju”).
o „Jaki ptak się odezwał?”. Wytnjcie etykietki z nazwami
ptaków i rozłóżcie je w środku obręczy. Poruszajcie się teraz
po sali jak przyrodnicy, którzy oglądają ptaki przez lornetki.
Słysząc odgłos ptaka, zatrzymajcie się i wyjmjcie z obręczy
jego nazwę. Odgłosy ptaków naśladuje nauczycielka.
o „Obrazek do etykietki”. Wybierajcie kolejno po jednej
ilustracji ptaków i dopasujcie do właściwego podpisu.
Odczytajcie nazwę.
o „Co ma wilga?”. Odpowiedz na zadane przeze mnie py-
tanie. Znajdź początek tego zdania wśród ułożonych par
Już za miesiąc:
scenariusze zajęć do rodzin wyrazów
wprowadzanych latem
Edyta Kaczanowska – nauczyciel dyplomowany z 10-letnim sta-
żem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejskim
nr 20 w Łodzi.
Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Edukacji Elementar-
nej, współpracuje z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego jako prowadząca warsztaty szkolenio-
we i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.
bliżej przedszkola 5.116 maj 2011
99
668837310.010.png 668837310.011.png 668837310.012.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin