Oznakowanie etykiet wina.docx

(11 KB) Pobierz

Oznakowanie etykiet wina

Nazwy win pochodzą zazwyczaj od nazwy szczepu, z którego powstały lub miejsca produkcji. W Europie stosowane są obie możliwości, stąd mamy z jednej strony Chardonnay i Merlot, a z drugiej Bordeaux, Rioja, Chianti i Chablis. Nazwy win z Nowego Świata tradycyjnie pochodziły od szczepów, ale zdobycie renomy przez niektóre regiony winiarskie przyczyniło się do zmian w tej kwestii i dziś klientow przyciągają etykietki z napisami Napa Valley (Kalifornia) czy Barossa Valley (Australia).

W Europie najważniejsze kraje produkujące wino wypracowaly złożony system klasyfikacji win, oparty na regionach produkcji. I tak, we Francji mamy do czynienia z systemem apelacji opartym na koncepcie terroir  i jakości wina. Kategorie w jego ramach to: Vin de Table ("wino stołowe"), Vin de Pays oraz Vin Délimité de Qualité Supérieure (VDQS) i Appellation d'Origine Contrôlée (AOC). Podobny system opracowano w Portugalii, która już w 1756 roku na mocy decyzji króla utworzyła Denominação de Origem Controlada (DOC) dla regionu Douro. W Niemczech dopiero niedawno, bo w 2002 roku, wprowadzono analogiczny do wcześniej wymiennych system, który jednak nie cieszy się jeszcze takim uznaniem jak i autorytetem jak np. francuski. Hiszpania i Włochy również posiadają system klasyfikacji oparty na miejscu pochodzenia oraz jakości produktu.

Jak wspomniano wyżej wina opisywane są albo za pomocą miejsca pochodzenia albo za pomocą odmiany (kupażu odmian), z których je wytworzono. Wina europejskie, zwłaszcza francuskie będą zawierały jako główną informację o miejscu pochodzenia (winnicy), klasyfikacji jakości i apelacji. Wina z Nowego Świata eksponują przede wszystkim nazwę odmiany z jakiej wytworzono dane wino. W obu przypadkach na etykiecie znajdą się następujące informacje: 
    - kraj pochodzenia
    - nazwa producenta
    - rocznik (ważny dla win europejskich ze względu na zmienne warunki pogodowe)
    - zawartość alkoholu
    - objętość

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin