PROKURATURA.doc

(24 KB) Pobierz
PROKURATURA

Prokuratura

W Polsce zasadnicze przepisy odnoszące się do Prokuratury znajdują się w ustawie z dnia
20 czerwca 1985 roku o Prokuraturze. Prokuratura podlega Ministrowi Sprawiedliwości, który sprawuje funkcję Prokuratora Generalnego.

Zadania prokuratury realizowane maja być min. przez prowadzenie śledztwa, prowadzenie lub nadzorowanie postępowania przygotowawczego, koordynowanie działań w zakresie ścigania przestępstw prowadzonych przez inne organy, sprawowanie funkcji oskarżyciela publicznego przed wszystkimi sądami. W sprawach z oskarżenia publicznego udział prokuratora w rozprawie jest obowiązkowy. Prokurator prowadzi postępowanie przygotowawcze (przed postawieniem aktu oskarżenia w sądzie) samodzielnie,
albo nadzoruje Policję w tym zakresie.

Prokurator jest obowiązany do podejmowania działań określonych w ustawach, kierując się zasadą bezstronności i równego traktowania wszystkich obywateli. Przy wykonywaniu czynności prokurator jest niezależny. Prokurator jest jednak obowiązany wykonywać zarządzenia, wytyczne i polecenia przełożonego prokuratora. Jeżeli nie zgadza się
z poleceniem, może żądać jego zmiany lub wyłączenia go od wykonywania czynności
albo udziału w sprawie.

Prokurator jest obowiązany w służbie i poza służbą powinien strzec powagi sprawowanego urzędu i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności prokuratora lub osłabić zaufanie do jego bezstronności. Nie może należeć do partii politycznej ani brać udziału
w żadnej działalności politycznej.

Aplikacja prokuratorska trwa 3 lata i kończy się egzaminem. Karierę rozpoczyna się
w prokuraturze rejonowej. Potem można pracować w prokuraturze okręgowej, apelacyjnej
i Krajowej. Poza prokuraturą powszechną można pracować w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury oraz w Instytucie Pamięci Narodowej.

W polskim systemie prawa karnego prokurator pełni kilka ról. Jest on organem postępowania przygotowawczego, które albo prowadzi sam albo nadzoruje. W dalszym etapie postępowania tj. w procesie sądowym działa już jako strona postępowania gdzie występuje w roli oskarżyciela publicznego. Prokurator w swym działaniu powinien kierować się zasadą bezstronności i równego traktowania wszystkich obywateli.

W skład prokuratury wchodzą trzy piony organizacyjne: jednostki prokuratury powszechnej: rejonowe, okręgowe, apelacyjne i Prokuratura krajowa), jednostki prokuratury wojskowej: prokuratury garnizonowe, okręgów wojskowych, rodzajów sił zbrojnych oraz Naczelna Prokuratura Woskowa) oraz Prokuratorzy Instytut Pamięci narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Naczelnym organem Prokuratury jest Prokurator Generalny. Funkcję tę sprawuje Minister Sprawiedliwości. Zastępcami Prokuratora Generalnego są: Prokurator Krajowy, Naczelny Prokurator Wojskowy, dyrektor Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

Obecnie w Polsce jest około 6 tys. czynnych zawodowo prokuratorów.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin