CZERWONY KAPTUREK- ekologia-6l.doc

(33 KB) Pobierz

SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ NA PODSTAWIE BAJKI „CZERWONY KAPTUREK”

~ 24 mar 2010 ~

Grupa dzieci – 6-latki

Prowadząca – Jakubowska Barbara

Cele ogólne

* uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka;

* uświadamianie dzieciom, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste środowisko;

* wyrabianie umiejętności zgodnego współdziałania ;

* uatrakcyjnianie zajęć i omawianej tematyki związanej z udziałem w akcji „Sprzątanie Świata”

Cele operacyjne

Dziecko –

* wie, jak szkodliwa dla środowiska może być działalność człowieka;

* potrafi wskazać cel i sposób segregacji śmieci;

* zna kolory pojemników na śmieci i wie, co należy do nich wrzucać;

* umie ocenić postępowanie bohaterów bajki;

* bierze udział w przygotowaniu spotkań i przyjmowaniu gości w przedszkolu;

* prezentuje umiejętności wokalno- recytatorskie

Metody i formy pracy –

* aktywizujące twórczą działalność dzieci: teatralne, muzyczno- ruchowe;

* zespołowe, indywidualne

Środki dydaktyczne –

rekwizyty- strój Czerwonego Kapturka, wilka,  leśniczego, koszyk z papierkami, proca, plecak z butelkami, opaski na głowę- sylwety zajączków, pojemników na śmieci w czterech kolorach, sylwety grzybów, drzewa z bibuły, dom namalowany na płótnie, nagrania CD (muzyka imitująca spacer po lesie, piosenka „Posprzątajmy świat”)

Podstawa programowa –

1-3);  2- 5);  3- 1);  6- 3);  7- 2);  12- 3);  14- 5)

Treści programowe –

Strona – 130;  135;  138;  140

Przebieg –

1. Powitanie przybyłych gości oraz przedszkolaków z grup młodszych.

2. Kilka słów na temat akcji Sprzątania świata:

- czynności porządkowe w ogrodzie przedszkolnym przez grupę 3 i 4  latków  oraz w parku przez grupę 5 i 6 latków;

- prezentacja plakatów wykonanych przez każdą grupę wiekową.

3. Zachęcenie widzów do obejrzenia przedstawienia w wykonaniu grupy 6-latków jako podsumowanie akcji Sprzątanie Świata.

4. Piosenka pt. „Posprzątajmy świat”- dzieci sprzątają zaśmiecony las.

5. Pogadanka z przedszkolakami na temat postępowania bohaterów przedstawienia ( dz. wie, jak zachowywać się w lesie- nie śmiecimy, nie robimy hałasu, nie niszczymy roślinności, nie korzystamy z procy, nie drażnimy zwierząt; śmieci zabieramy i wrzucamy do odpowiednich pojemników).

6. Zabranie głosu przez przedstawiciela gminy z działu Ochrony środowiska- wręczenie dzieciom książek za aktywne uczestnictwo w akcji Sprzątanie Świata.

7. Zabranie głosu przez panią dyrektor- docenienie starań małych przedszkolaków.

8. Słodki poczęstunek od pana wójta – dziecko używa zwrotów grzecznościowych,

wie, że papierki należy wrzucać do kosza.

9. Podziękowanie gościom za przybycie, małym artystom za występy.

10. Informacja zwrotna- dziecko wyraża swoją opinię o minionym dniu rysując słonko lub chmurkę.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin