19.01.2009.doc

(36 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       19.01.2009 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Dom rodzinny ucznia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Porozmawiajmy o naszym domu.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Bogacenie czynnego słownictwa, poprzez gromadzenie wyrazów wokół hasła „DOM”

·         Wskazywanie i kreślenie odcinków.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.
 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Kształtowanie więzi emocjonalnych z rodziną .

·         Umie wyrazić własną opinię.

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Wypowiada się na temat ilustracji.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Kreśli odcinki różnych długości.

·         Wykonuje pracę plastyczną.

 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.
 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, tekst wiesza Doroty Gellner „Taki Dom”, ilustracja domu do ćwiczeń matematycznych, kredki świecowe.

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

 

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

2.      rysowanie szlaczków w zeszycie.

3.      Podanie hasła dnia „DOM”. Zapisanie go w zeszycie.

4.      Każde dziecko podaje jedno słowo kojarzące się z hasłem – „DOM”

5.      Uczniowie po dyskusji wyciągają wniosek, że dom to nie tylko fundamenty, ściany, dach, meble ale...

6.      Nauczyciel podaje pytania, na które dzieci odpowiadają zgłaszając się pojedynczo:
- Co jest dla was najważniejsze w waszym domu?
- Jak czujesz się w domu?
- Co ratowalibyście gdyby wybuchł pożar?
- Czy są tacy, którzy nie mają swoich domów rodzinnych?

7.      Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem.

·               rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

8.      Wykonanie ćwiczeń w pisaniu. Karta pracy.

9.      Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiesza Doroty Gellner „Taki Dom”.

10.  Sprawdzenie zrozumienia treści wiesza odpowiedzi na pytanie: „Jak wygląda dom przedstawiony w wierszu?” – wyszukiwanie i odczytywanie odpowiednich fragmentów, „Czym różni się dom wymarzony przez poetkę od domu, w którym mieszkasz?”

11.  Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

1.      Ćwiczenia matematyczne:

o              Wskazywanie określonych odcinków na ilustracji domu.

o              Kreślenie odcinków po śladzie i samodzielnie przy pomocy linijki.

 

III  Ekspresja

o       Wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie kredkami świecowymi obrazka                     o tematyce dnia.

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin