29.01.2009.doc

(38 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             29.01.2009 - czwartek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zimowe zabawy na śniegu.

Temat dziennego ośrodka pracy: Bezpieczeństwo w czasie zimowych zabaw.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Kształcenie świadomości potrzeby dbania o własne zdrowie i życie.

·         Znajomość charakterystycznych cech aury zimowej, właściwego, zdrowego ubierania się.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Wie jak dbać o własne zdrowie i życie podczas zabaw zimowych.

·         Przestrzega zasad higieny przy spożywaniu owoców i warzyw.

·         Wie że należy zachować bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych.

·         Zna charakterystyczne cechy aury zimowej, właściwego, zdrowego ubierania się.

·         Zna sporty zimowe.

·         Rozwiązuje zadanie matematyczne.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, list „Pani Zimy”,karty pracy, obrazkowa encyklopedia dla dzieci, atlas – „Przyroda przez cały rok”,wiersz pt. "Tak zaczynali mistrzowie sportu", pasta do zębów, kartka z bloku.

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
  6. Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.
  2. Wprowadzenie do tematu: Zima to piękna pora roku. Wypowiedzi uczniów na temat zmian zachodzących zimą w przyrodzie. Wykorzystanie atlasu przyrody.
    - Jaką porę roku przedstawia ilustracja?
    - Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie zimą?
    - Jak wyglądają drzewa?
    - Co można powiedzieć o śniegu?
    - Jakie zwierzęta można spotkać zimową porą?
    - Co dzieje się z rzekami, stawami?
    - Czy wszyscy jednakowo cieszą się z zimowej pogody ?
    - Jakie zabawy na śniegu i lodzie najbardziej lubisz ?
  3. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania:

                         Bezpieczeństwo w czasie zimowych zabaw.

  1. Właściwe i zdrowe ubieranie się zimą - nazywanie części garderoby. Co ma Ola? Ola ma czapkę, szalik, kurtkę, rękawiczki, czapkę, kozaki. Odpowiadanie pełnymi zdaniami, poprawne zapisywanie.
  2. Odczytywanie tekstu listu; redagowanie listu uzupełniając go brakującymi wyrażeniami. Pojęcie nadawca, odbiorca.
    Kochane dzieci!
    Prosicie mnie o (śnieg i lód). Cieszę się, że lubicie (się bawić) na
    śniegu. Uważajcie jednak, bo taka (zabawa) może być niebezpieczna.
    Proszę Was nie przyczepiajcie (sanek) do samochodów, bawcie się z dala
    od (ruchliwych) dróg, nie ślizgajcie się (na zamarzniętych jeziorach) i stawach oraz nie rzucajcie w kolegów twardymi (śnieżkami).
    Pani Zima
  3. Bezpieczne i niebezpieczne zabawy zimowe - odpowiadanie na pytania:
    W jaki sposób można wypoczywać zimą na świeżym powietrzu? (sanki, kulig, łyżwy, śnieżki).
    Które dyscypliny sportowe najbardziej Ci się podobają? Oglądanie sportów zimowych z wykorzystaniem Encyklopedii Sportu.
    Których sportowców najbardziej podziwiasz? Dlaczego?
    Odpowiadanie pełnymi zdaniami, tworzenie krótkiego opowiadania.
  4. Układanie z rozsypanki zasad związanych z bezpiecznym uprawianiem sportów zimowych.
    Treść ułożonych zasad:
    - Nie rzucaj twardymi śnieżkami.
    - Jazdę na łyżwach trenuj na lodowisku.
    - Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni.
    - Wybieraj bezpieczne stoki.
    - Nie popisuj się swoją odwagą.
  5. Wzorowe czytanie przez nauczycielkę wiersza pt. "Tak zaczynali mistrzowie sportu". Wypowiedzi uczniów dotyczące wiersza ukierunkowane pytaniami:
    W jaki sposób poeta zachęca do uprawiania sportu?
    O czym należy pamiętać wyruszając na narciarskie szlaki?
    Jakimi cechami trzeba się odznaczać, by zostać mistrzem sportu?

    Tadeusz Śliwiak
    Tak zaczynali mistrzowie sportu
    Wystarczy byle wzniesienie, górka,
    aby w puch śnieżny śmiało dać nurka.
    Że to przyjemne, nie może wiedzieć,
    kto tu nie przyjdzie, kto w domu siedzi.
    A że się czasem kozła wywinie?
    Cóż z tego? Trochę poboli. Minie.
    Wstaniesz i jazda! Tak zaczynali
    mistrzowie sportu, gdy byli mali.
  6. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.
  7. Ćwiczenia matematyczne:

Wyodrębnianie i tworzenie zbiorów przedmiotów według:

cech jakościowych (wielkości, koloru, kształtu), liczebności elementów,

III  Ekspresja

Malowanie obrazka "Moje ulubione zabawy zimowe" wykorzystując pastę do zębów.

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin