narkomania_choroba_duszy.pdf
(
67 KB
)
Pobierz
narkomania_choroba_duszy
SCENARIUSZ ZAJ
ĘĆ
PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY VI
Opracowanie: Ewa Konieczny
Temat:
„Narkomania – choroba duszy i emocji”
Wiele dzieci próbuje swojego pierwszego drinka lub narkotyków w bardzo młodym
wieku. Cz
ę
sto rodzice za niewiarygodny uznaj
ą
ten fakt. Jak to si
ę
mo
Ŝ
e wydarzy
ć
? Nie jest
niespodziank
ą
,
Ŝ
e to, co dzieci słysz
ą
lub widz
ą
wywiera na nie wpływ. S
ą
one otoczone przez
liczne obrazy alkoholu i narkotyków - w filmach, programach telewizyjnych i magazynach, na
bilbordach, w tekstach piosenek i na produktach promocyjnych, jak t-shirty, czapki i plecaki.
Reklamy staraj
ą
si
ę
zach
ę
ci
ć
do kupna tego typu produktów stwarzaj
ą
c wra
Ŝ
enie,
Ŝ
e ludzie,
którzy je stosuj
ą
s
ą
popularni, pi
ę
kni i bogaci.
W trakcie kolejnych lat nauki coraz wa
Ŝ
niejsi staj
ą
si
ę
szkolni koledzy, czasem mog
ą
wydawa
ć
si
ę
wa
Ŝ
niejsi ni
Ŝ
rodzina. Odk
ą
d dziecko stara si
ę
przystosowa
ć
do swoich
przyjaciół (by
ć
zaakceptowane), presja rówie
ś
ników mo
Ŝ
e skłoni
ć
je do ryzykownych
zachowa
ń
, których samo by si
ę
nie podj
ę
ło, jak palenie papierosów, picie alkoholu i branie
narkotyków. Dziecko rozpoczynaj
ą
c nauk
ę
w gimnazjum, liceum / technikum mo
Ŝ
e by
ć
wystawione na wpływ wi
ę
kszych grup dzieci, w tym znacznie starszych, które próbowały ju
Ŝ
alkoholu, papierosów czy narkotyków.
Zwa
Ŝ
ywszy, jak powa
Ŝ
nym problemem współczesnego
ś
wiata jest narkomania, nale
Ŝ
y
młodych ludzi stosunkowo wcze
ś
nie ostrzega
ć
przed konsekwencjami si
ę
gania po narkotyki.
1.
Cele operacyjne: Ucze
ń
:
Analizuje prezentowane tre
ś
ci.
Rozpoznaje zagro
Ŝ
enia i pułapki współczesnego
ś
wiata.
Wyci
ą
ga wnioski na podstawie zdobytych wiadomo
ś
ci.
Potrafi oceni
ć
wag
ę
problemu.
Rozumie problematyk
ę
uzale
Ŝ
nie
ń
.
Jest wra
Ŝ
liwy na problem innych.
Potrafi przewidzie
ć
konsekwencje si
ę
gania po narkotyki
Wskazuje rozwi
ą
zania w sytuacjach kryzysowych.
Posiada
ś
wiadomo
ść
,
Ŝ
e zdrowy styl
Ŝ
ycia jest alternatyw
ą
dla czyhaj
ą
cych pułapek;
Potrafi zachowa
ć
si
ę
asertywnie - wyrazi
ć
swoje pogl
ą
dy i
opinie, powiedzie
ć
NIE.
2.
Metody:
a) podaj
ą
ce:
pogadanka,
wykład,
projekcja filmu
b) pogl
ą
dowe:
analizowanie,
wnioskowanie,
rozmowa kierowana,
c)
aktywizuj
ą
ce
„burza mózgów”,
drama,
pantomima,
d)
praktyczne:
praca nad planszami.
Cenn
ą
byłaby współpraca z policj
ą
oraz pedagogiem szkolnym.
3.
Ś
rodki dydaktyczne:
Film pt.:
Narkotyki,
broszury antynarkotykowe, informacje z Internetu, papier,
flamastry, plansze z informacjami dotycz
ą
cymi alkoholu i narkotyków, słowniki
j
ę
zyka polskiego.
4.
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
zespołowa
5.
Czas trwania zaj
ęć
:
4h lekcyjne
Przebieg zaj
ęć
:
I cze
ść
zaj
ęć
(2h)
Zagro
Ŝ
enia płyn
ą
ce ze stosowania
ś
rodków odurzaj
ą
cych.
1.
Wprowadzenie:
Co to jest uzale
Ŝ
nienie? Jakie znacie nałogi?
(narkomania, alkoholizm, palenie papierosów, uzale
Ŝ
nienie od lekarstw,
Internetu, pracoholizm...).
2.
Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji. Przytoczenie przez
nauczyciela informacji na temat narkotyków.
3.
Przedstawienie uczniom go
ś
cia – policjanta zajmuj
ą
cego si
ę
prewencj
ą
nieletnich. Zasygnalizowanie problemów, z którymi boryka si
ę
, na co
dzie
ń
.
4.
Projekcja filmu, pt.:
Narkotyki
.
5.
Analiza poruszonych tre
ś
ci. Ukierunkowanie uczniów na wła
ś
ciwe
wnioski. Skupienie si
ę
wokół pyta
ń
o:
skutki zdrowotne za
Ŝ
ywania
ś
rodków odurzaj
ą
cych,
czas ich zupełnego rozkładu w organizmie ludzkim,
mo
Ŝ
liwe rozwi
ą
zania w przypadku za
Ŝ
ywania narkotyków
przez osoby b
ę
d
ą
ce w otoczeniu dziecka,
narkotyki a polskie prawo.
6.
Podsumowanie tematu lekcji.
II cze
ść
zaj
ęć
(2h)
1.
Przypomnienie tematu lekcji.
2.
„Burza mózgów”- próba zdefiniowania poj
ęć
:
narkomania, narkotyki,
narkoman.
uczniowie podaj
ą
skojarzenia,
nauczyciel notuje na planszy,
nast
ę
pnie czyta definicje i wspólnie z uczniami koryguje
zapis.
3.
Podział klasy na grupy.
4.
Uczniowie w zespołach zapisuj
ą
swoje spostrze
Ŝ
enia na du
Ŝ
ych arkuszach
szarego papieru oraz przygotowuj
ą
krótkie scenki:
I grupa: -
Dlaczego dzieci i młodzie
Ŝ
zaczynaj
ą
si
ę
ga
ć
po narkotyki?
(zapis
spostrze
Ŝ
e
ń
i scenka pantomimiczna).
II grupa
-
Jak odmówi
ć
, kiedy kto
ś
namawia do picia lub si
ę
gni
ę
cia po
narkotyki?
(scenka dramowa).
III grupa: -
Jakie s
ą
skutki narkomanii dla nałogowca i jego rodziny?
(zapis
spostrze
Ŝ
e
ń
i scenka pantomimiczna).
5.
Prezentacja pracy grup.
6.
„Burza mózgów”:
Jak mog
ę
uchroni
ć
si
ę
przed nałogiem?
7.
Młodzie
Ŝ
w ciszy i skupieniu zapisuje swoje przemy
ś
lenia na planszy:
¶
Rozmawiam z rodzicami;
¶
Nigdy nie spróbuj
ę
narkotyku,
to pierwszy krok do nałogu, itp.
8.
Podsumowanie. Nauczyciel na planszy z wypowiedziami wychowanków,
pisze zdanie:
Szcz
ęś
liwy i zdrowy człowiek to człowiek wolny od
uzale
Ŝ
nie
ń
.
Plik z chomika:
katarzynakalinowska
Inne pliki z tego folderu:
W4 Narkomania.ppt
(11729 KB)
UZALEŻNIENIE OD AMFETAMINY.pdf
(149 KB)
Uwaga rodzice - NARKOTYKI !!!.rtf
(81 KB)
TYPY DZIAŁANIA NARKOTYKÓW.doc
(28 KB)
Tarzan Michalewski Mistycy i narkomani.pdf
(1861 KB)
Inne foldery tego chomika:
≈Do szybszego przysfajania wiedzy
◄E-booki CAŁE
10 najdziwniejszych obsesji
A
ADHD
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin