11
Scenariusz spotkania z rodzicami w ramach pedagogizacji rodziców
na temat
„Problem narkotyków wśród młodzieży”
I Cele:
- przedstawienie „sygnałów ostrzegawczych”, czyli zachowań młodzieży, na które należy zwrócić uwagę,
- omówienie wpływu narkotyków na organizm człowieka,
- omówienie najbardziej popularnych rodzajów narkotyków,
- zapoznanie ze słownictwem, jakim posługują się nastolatkowie, którzy zetknęli się z narkotykami,
- zachęcenie rodziców do większej czujności i uważniejszego obserwowania nastolatków,
- nawiązanie więzi z rodzicami, podkreślenie solidarności, troski o ich dzieci.
II Przebieg zajęć:
1. Sygnały ostrzegawcze, czyli na co należy zwrócić uwagę
Spotkanie zaczęłam od takiego właśnie problemu. Podkreśliłam, iż pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie na pewno łatwiej zauważyć, jeśli rodzice mają z dzieckiem dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiają i dużo czasu spędzają razem.
Pamiętać jednak trzeba, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.
Zmiany w zachowaniu: (prezentacja foliogramu z pomocą rzutnika)
- nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i ospałością;
- nadmierny apetyt lub brak apetytu;
- spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami;
- pogorszenie się ocen, wagary, konflikty z nauczycielami;
- izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;
- częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
- wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków;
- bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja;
- nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie;
- niewytłumaczalne spóźnienia, późne powroty lub też noce poza domem;
- kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, trudno wytłumaczalny przypływ gotówki;
- tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.
2. Jak narkotyk wpływa na zdrowie- omówienie (prezentacja foliogramu).
- mózg:
· uszkodzenie kory mózgowej,
· obniżenie sprawności umysłowej,
· choroby psychiczne,
· zniszczenie komórek nerwowych
- serce:
· niewydolność,
· zaburzenia krążenia,
· arytmia,
· zatory,
· martwica tkanki mięśniowej
- płuca:
· zapalenie płuc,
· obrzęki,
· rak,
· ropnie
- wątroba:
· żółtaczka,
· marskość,
· stany zapalne,
· nerki (martwica, zanik kanalików, stany zapalne)
- inne zmiany
· choroby skóry,
· choroby weneryczne,
· zmniejszenie poziomu testosteronu,
· impotencja.
3. Omówienie najpopularniejszych narkotyków i ich wpływu na organizm.
- polska heroina, czyli kompot:
· ryzyko zachorowania na AIDS i żółtaczkę,
· stan zapalny żył,
· uszkodzenia nerek i wątroby,
· niewydolność serca,
· obrzęk płuc,
· osłabienie CUN,
· zmiany osobowości,
· kłopoty z pamięcią i koncentracją,
· zanik zainteresowań,
· śmierć.
- amfetamina:
· duże zmęczenie,
· bezsenność,
· kłopoty z koncentracją,
· wzrost agresji,
· zaburzenia pracy serca,
· krwawienie z naczyń mózgowych,
· uszkodzenie CUN,
· anemia,
· psychoza amfetaminowa,
· halucynacje,
- marihuana:
· zmniejszenie zainteresowania światem zewnętrznym,
· upośledzenie spostrzegawczości i koncentracji,
· kłopoty z pamięcią;
· zaburzenia koordynacji ruchowej,
· impotencja,
· psychozy,
· zapaść,
· rak płuc.
- LSD:
· niewyraźne widzenie,
· trudności w skupieniu uwagi,
· silny lęk,
· śmierć z powodu psychozy.
- ekstaza:
· wyczerpanie organizmu,
· podwyższone ciśnienie,
· uszkodzenie nerek i wątroby,
· padaczka,
· śmierć wskutek przegrzania organizmu.
- kokaina:
· huśtawki nastrojów,
· bezsenność prowadząca do wyczerpania,
- kleje:
· trwałe uszkodzenie mózgu,
· śmierć wskutek uduszenia,
· utrudniona koncentracja,
· kłopoty z pamięcią,
· podwójne widzenie,
· bóle głowy,
· krwawienie z nosa,
· ból w klatce piersiowej,
· kłopoty z koordynacją ruchową i mową.
- halucynogeny:
· zaburzenia funkcjonowania mózgu,
· zaburzony kontakt ze światem zewnętrznym,
· zanik zainteresowań
4. Mały słowniczek sloganu związanego z narkotykami (prezentacja foliogramu).
Zwróciłam uwagę, że jeżeli rodzice usłyszą te nazwy w rozmowach swoich dzieci i ich znajomych, nie powinni wpadać w panikę i nie traktować ich jak potencjalnych narkomanów. Być może narkotyki pojawiły się w ich otoczeniu i warto na ten temat porozmawiać. Oto przykładowe słownictwo, jednak należy pamiętać, że sloganowy język młodzieżowy jest niezwykle żywy i ciągle przybywają nowe określenia. Sloganowe nazwy narkotyków zostały podane przy charakterystyce poszczególnych substancji.
a) akcesoria do używania narkotyków:
- do palenia, wdychania: lufka, fifka, fifa, bongo (fajka wodna), srebro, folia
- dożylnie: sprzęt, strzykawka, igła, pompka, gary, garnki,łyżka
b) handlarz narkotykami: diler
c) końcowa faza działania narkotyku: zejście, zjazd, dół
d) miejsce handlu narkotykami: bajzel
e) narkotyki ogólnie: towar, dragi, czady, materiał
f) narkoman: ćpun, grzejnik
g) określenie osoby ze względu na rodzaj zażywanej substancji: trawiarz, zielarz (palacz marihuany), brałniarz (palacz heroiny), klejarz (zażywający środki wziewne)
h) porcja narkotyku: działka, gram, giet, bit, setka (np. 100g amfetaminy), cent
(1 cm 3 heroiny), gruda, linia, ścieżka, kreska (porcja kokainy, amfetaminy)
i) stan po zażyciu: kop, jazda, trzepanie, odlot., odjazd, podróż, kręcenie, śmiechawa, trip
j) stan związany z odstawieniem narkotyku: głóg, być na głodzie, skręt, absta
k) zażyć narkotyk:
- ogólnie: ćpać, brać, grzać, przygrzać, nagrzać, zapodać, nawalić się, przyhajcować, rąbnąć sobie
- dożylnie: dawać w kanał, wjechać, pukać, huknąć, cyknąć
- palić: jarać, najarać się, spalić, przypalić, upalić się, kopcić, palić fifę
- wciągać nałogowo (amfetaminę, kokainę): snifować, zasnifować
- wziewanie: kirać, kleić się, dmuchać, przydmuchać, buchać
l) zaburzenia psychiczne po zażyciu narkotyków: łapać paranoję, łapać flesze, łapać haluny
...
katarzynakalinowska