HODOWLA3.DOC

(28 KB) Pobierz

1

 

Warszawa dn. 30.04.98

       Gr. VI

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie nr 3 z hodowli lasu

                                                                                

 

TEMAT: Kształtowanie d – stanów o zróżnicowanej strukturze : Rębnie nie – zupełne ( częściowa, stopniowa i przerębowa ), odnowienie naturalne i łączone ( naturalne i sztuczne ).

 

 

1.      D – stan znajduje się na siedlisku BMśw na glebach bielicowych właściwych świeżych z piasków eolicznych podścielonych gliną zwałową.

2.      Celem jest odnowienie naturalne d – stanu 5 So  2 Bk  2 Md w wieku 110 lat o jakości techn. B. dobrej na pow. 215 ´ 415 m.

3.      Gospodarczy typ d – stanu : Db – So, gatunki domieszkowe : Bk, Md, Brz, gatunki pomocnicze : Lp, Kl, Jw., pożądany skład gatunkowy uprawy So 70, Db 20, Bk i inne 10. D – stan 2 piętrowy.

4.      Typ rębni : modyfikacja rębni II e (gniazdowo częściowej ), pozwalającej na naturalne odnowienie zarówno Bk, jak i So. Okres odnowienia średni : 10 – 20 lat.

5.      Etapy realizacji :

Powierzchnię podzielono na 2 strefy manipulacyjne o szerokości ok. 107 m. Na powierzchniach tych odnawiamy częściowo Bk ( tak jak w rębni II d, samosiewem górnym ), zmniejszając jego udział z 20 do około 10%. Bk odnawiamy na kilkanaście lat wcześniej od So.

Pierwsze cięcia ( przygotowawcze ) wykonujemy w celu przygotowania gleby i d – stanu do obsiewu nasion. Wycinamy gatunki niepożądane, takie jak : Oś, Brz, Gb, które mogłyby utrudnić lub wręcz uniemożliwić odnowienie. Po cięciach przygotowawczych korony nasienników rozrastają się dając lepszą produkcję nasion. W cięciach tych usuwamy również osobniki Bk wyraźnie wadliwe. Nasilenie tych cięć powinno odpowiadać cieciom w umiarkowanej trzebieży. Wskaźnik zadrzewienia może się obniżyć max. do 0.8. Praktycznym wskaźnikiem dobrze przygotowanej gleby jest lekkie zazielenienie się dna lasu określane jako „ z daleka zielono, z bliska brunatne”

Kolejne cięcia ( obsiewne ) wykonujemy w roku dobrego urodzaju nasion, w takim terminie, aby przed okresem dojrzewania nasion można było przygotować glebę pod obsiew ( przed IX roku nasiennego ). W cięciach tych usuwamy d –stan podrzędny oraz wybrane ( jak najgrubsze ) osobniki d – stanu głównego, co wyeliminuje straty w nalotach przy zrywaniu drewna po cięciach odsłaniających i uprzątających. Nasilenie tych cieć w tym przypadku powinno wynieść około 20 – 30 %. Wskaźnik zadrzewienia nie może spaść poniżej 0.7.

Przed wysiewem nasion glebę przygotowujemy lekką broną talerzową, w celu stworzenia lepszych warunków kiełkowania nasion.

Cięcia odsłaniające wykonujemy stopniowo w miarę wzrostu młodego pokolenia Bk. Drzewa do wycięcia wybieramy przy pełnym ulistnieniu i w słoneczną pogodę ( chodzi o prawidłowy wybór zacienionych nalotów, co ma ogromne znaczenie przy takim gatunku jak Bk ). Czynnik zadrzewienia spada w przypadku tych cięć do około 0.3 – 0.4.

Cięcia uprzątające powinny być zakończone wtedy, gdy odnowienie osiągnie wys. 1.5 – 2 m.

Powstałe luki w odnowieniu naturalnym uzupełniamy sztucznie Bk 2/0.

W momencie wykonywania cięć obsiewnych w odnowieniach Bk wycinamy gniazda w celu sztucznego wprowadzenia do d – stanu Db. Gniazda te wykonujemy w miejscach bardziej żyznych. Używamy materiału 2/0. Sadzimy w jamkę.

Na pozostałej powierzchni odnawiamy naturalnie So samosiewem górnym, z krótkim okresem odnowienia. Cięcia przygotowawcze wykonuje się równomiernie doprowadzając d – stan do zadrzewienia 0.7. W jesieni przed obsiewem nasion ( listopad ) glebę przygotowuje się pługiem talerzowym PTL - 2. W d –stanie staramy się zwiększyć udział So do 70%.

Cięcia odsłaniające wykonuje się trzykrotnie ( dwa odsłaniające i cięcie uprzątające ) usuwając każdorazowo około 1/3 zapasu stanu wyjściowego ( po cięciach przygotowawczych).

Md wysadzamy jednostkowo lub w małych grupach wykorzystujac luki w odnowieniu naturalnym. W miarę możliwości wykorzystujemy naloty brzozowe lub wysadzamy ja sztucznie w uzupełnieniach.

Lp, Kl, Jw.  wejdą do d – stanu w późniejszym czasie jako II piętro.

 

                                         

Zgłoś jeśli naruszono regulamin