scenariusz zajęć - powracaja ptaki (5-latki).doc

(44 KB) Pobierz
Agnieszka Sobecka

Agnieszka Sobecka

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH

GRUPA III

 

1. Temat dnia: Powracają ptaki.

 

2. Cele ogólne:

    a) zapoznanie dzieci z niektórymi ptakami powracającymi wiosną;

    b) zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy.

 

3. Cele operacyjne:

    a) dziecko poznaje niektóre ptaki powracające do nas wiosną;

    b) wykonuje pracę plastyczną;

    c) wysłuchuje i śpiewa piosenkę pt. „Bociek”;

    d) wypowiada się na temat treści wiersza pt. „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy.

 

4. Rodzaje aktywności:

    a) ruchowa,

    b) słuchowa,

    c) plastyczna,

    d) literacka.

 

5. Metody pracy: pogadanka, praca z tekstem wiersza, gry i zabawy dydaktyczne, oglądowe- pokaz.

 

6. Formy pracy : zbiorowa, indywidualna.

 

7. Środki dydaktyczne:

- wiersz pt. „ Wiosenne porządki” Jana Brzechwy;

- plansza do wiersza;

- ilustracje samoprzylepne do wiersza (krasnoludek, bocian, żuraw, skowronek, tęcza);

- ilustracje ptaków (bocian, skowronek, kukułka, jaskółka);

- ilustracje przedstawiające pożywienie danych ptaków;

- podpisy z nazwami ptaków;

- kolorowe koperty z zagadkami o ptakach;

- tekst piosenki pt. „Bociek”;

- płyta CD A. Vivaldiego „Cztery pory roku- wiosna;

- szablon z jaskółką( do pokolorowania i wycięcia);

- dziurkacz;

- magnetofon;

- nożyczki,

- kredki;

- pudło kartonowe wyklejone niebieskim papierem;

- żyłka.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

CZAS (min)

PRZEBIEG

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECKA

PRZEWIDYWANE EFEKTY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1

Przywitanie dzieci. Rozpoczęcie zajęć.

 

 

 

 

 

2-3

Słuchanie wiersza pt. „wiosenne porządki” J. Brzechwy

Recytuje wiersz.

Pokazuje, przykleja wybrane elementy z wiersza na planszy.

Wysłuchuje wiersza.

 

Tekst wiersza pt. „ Wiosenne porządki” Jana Brzechwy

4

Rozmowa na temat wiersza.

Zadaje pytania dzieciom odnośnie wiersza.

Odpowiada na pytania:

- o czym był wiersz,

- jakie są oznaki wiosny,

- o jakich ptakach była mowa w wierszu?

- jakie ptaki przylatują do nas wiosną?

- dlaczego ptaki odlatują i gdzie odlatują na zimę?

Odpowiada pełnymi zdaniami na pytania dotyczące wiersza.

 

5-6

Piosenka pt. „Bociek”

Śpiewa piosenkę. Pokazuje gesty do piosenki.

Wysłuchuje piosenki; potarza gesty; śpiewa razem z nauczycielem.

Dziecko śpiewa piosenkę, gestykuluje.

Tekst piosenki pt. „Bociek”

 

7

Zabawa:  „Co to za ptak?”

Pokazuje ilustracje ptaków; podaje nazwy ptaków powracających wiosną; zadaje pytania dotyczące ptaków; pokazuje ilustracje z pożywieniem ptaków; prosi o przyporządkowanie prowiantu do ptaków; daje podpisy z nazwami ptaków; prosi o sylabizację nazw ptaków.

Ogląda ilustracje ptaków i ich pożywienia; poznaje nazwy ptaków(bocian, skowronek, jaskółka, kukułka); odpowiada na pytania:

- jak wygląda dany ptak?

- jakie odgłosy wydaje dany ptak?

-gdzie buduje gniazdo?

Przyporządkowuje pożywienie do ptaka; dopasowuje nazwę do ilustracji; sylabizuje nazwę ptaków.

Wie jak wyglądają i jak się nazywają dane ptaki. Wie czym żywi się ptak.

Odpowiada pełnymi zdaniami.

Ilustracje ptaków: bocian, skowronek, jaskółka, kukułka.

Ilustracje z pożywieniem ptaków.

Podpisy.

3

Zagadki w kolorowych kopertach.

Czyta treść zagadki znajdującej się w kopercie.

Dzieci odgadują zagadki.

Zna opowiedz na zagadkę.

Kolorowe koperty. Karteczki z zagadkami.

4

Zabawa „Jesteśmy ptakami”(zabawa ruchowa z muzyką ).

Włącza i wyłącza muzykę.

Wydaje komendy.

Swobodnie poruszają się wymachując rękami jak ptak w rytm muzyki;

Na komendę:

-BOCIAN- stoją na jednaj nodze, mówią kle-kle,

- KUKUŁKA- mówią kuku

- JASKÓŁKA- robią „jaskółkę”.

Naśladuje ptaki.

Wykonuje polecenia nauczyciela.

Porusza się w rytm muzyki.

Płyta CD A. Vivaldiego „4 pory roku- wiosna”.

15

Praca plastyczna: „Niebo pełne ptaków”.

Rozdaje dzieciom szablony z jaskółką. Wyjaśnia na czym będzie polegać praca.

Dziurkaczem robi dziurkę w pokolorowanym ptaku. Przywiązuje każdą jaskółkę do żyłki zamocowanej w pudle.

Dziecko koloruje ptaka, następnie go wycina.

Dziecko wg polecenia wykonuje pracę plastyczną.

Kredki, nożyczki, dziurkacz, szablon z ptakiem, żyłka, tekturowe pudło.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin