Konspekt zajęć zintegrowanych w przedszkolu GDY WIO SNA NA SWIECIE.doc

(75 KB) Pobierz

Studia podyplomowe

Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna
i Przedszkolna z Terapią Pedagogiczną

 

I rok

II grupa wykładowa

I ćwiczeniowa

Uniwersytet
Humanistyczno-Przyrodniczy

Jana Kochanowskiego

w Kielcach

 

Wydział
Pedagogiczny i Artystyczny

Instytut Edukacji Szkolnej

 

 

 

 

 

opracowały

Barbara Nitek

Karolina Wojciechowska

Monika Miśkiewicz

Urszula Piękoś

Katarzyna Kozieł

7

 


 

 

 

 

 

 



 

Konspekt zajęć zintegrowanych w przedszkolu

dla dzieci pięcioletnich

 

Blok tematyczny:              Nadchodzi wiosna

 

Temat dnia:                            Gdy wiosna na świecie

 

Hasła programowe:              wg Programu „Nasze Przedszkole”
                                          autorstwa M. Kwaśniewskiej i W. Żaby-Żabińskiej

 

1.      Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem palców lub innych zbiorów zastępczych
(aktywność poznawcza – Nasza edukacja matematyczna)

 

2.      Odpowiadanie na pytania, poprawne formułowanie pytań.
(aktywność językowa – Potrafimy słuchać. Opowiadamy)

 

3.      Słuchanie piosenek w wykonaniu nauczyciela oraz nagrań z płyt kompaktowych.
(aktywność artystyczna – W świecie sztuki. Muzyka)

 

4.      Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną, np.: coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, topnienie śniegu i lodu, powracające pierwsze ptaki (skowronki, czajki, szpaki), pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy). (aktywność poznawcza – Poznajemy przyrodę)

 

5.      Rysowanie, malowanie farbami plakatowymi z użyciem palców lub pędzli, na różnym podłożu, wycinanie, wydzieranie z różnego materiału, obrysowywanie szablonów, lepienie z gliny, plasteliny, masy solnej, papierowej, modeliny, naklejanie, ugniatanie , itd. (aktywność artystyczna – W świecie sztuki. Plastyka)

 

6.      Uczestniczenie w zabawach ruchowych: kształtujących postawę, orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementami czworakowania, z elementami, z elementami skoku, podskoku, z elementami toczenia, z elementami rzutu, chwytu, równoważnych, organizowanych metodą opowieści ruchowych, ze śpiewem.
(aktywność ruchowa i zdrowotnaNasza sprawność ruchowa)

 

 

 

Cele ogólne:

 

1.      Doskonalenie umiejętności dodawania.

2.      Stosowanie prawidłowych form składniowych.

3.      Rozwijanie wrażliwości muzycznej.

4.      Kształtowanie szacunku do przyrody.

5.      Poszerzanie doświadczeń plastycznych dzieci.

6.      Zachęcanie do udziału w zabawach ruchowych.

 

Cele operacyjne:

 

1.      Dziecko dodaje w zakresie 10.

2.      Dziecko opowiada o swoich wrażeniach w związku z nadejściem nowej pory roku.

3.      Słucha utworu muzycznego – „Cztery pory roku – Wiosna” Vivaldiego.

4.      Rozpoznaje ptaki przylatujące do Polski wiosną.

5.      Wykonuje pracę plastyczną „Żabka i Pan Bocian”

6.      Przestrzega zasad zabawy „Ptaszki do dziupli” i uczestniczy w niej.

 

Rodzaje aktywności:

 

·         poznawcza

·         językowa

·         ruchowa i zdrowotna

·         artystyczna

 

 

Metody pracy:              wg Kupisiewicza

 

1.      Oparte na słowie

·         rozmowa

2.      Oparte na obserwacji

·         pokaz

3.      Oparte na działalności praktycznej dzieci

·         zajęcia plastyczne

·         zajęcia ruchowe

 

Formy pracy:                           

·         zbiorowa

·         indywidualna

 

Środki dydaktyczne:                           

ü      źródło własne: wiersze-rymowanki „Zagadki Pani Wiosny”, odtwarzacz płyt CD, płyta CD, plansze z ilustracjami ptaków przylatujących
z nastaniem wiosny do naszego kraju, szarfy, karton z bloku technicznego A4, kredki olejowe.

 

Czas trwania:                            60 – 70 minut


Czas

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Środki dydaktyczne

Przewidywane osiągnięcia

5 minut

Słuchanie radosnej „wiosennej” muzyki (Vivaldi „Cztery pory roku – Wiosna”). Pogadanka na temat utworu.

Uruchamia odtwarzacz CD. Po wysłuchaniu nagrania zadaje pytania.

 

Dziecko siedzi na dywanie, słuchając z zamkniętymi oczami muzyki odtwarzanej przez n-la. Odpowiada na pytania nauczyciela:

·         z jakimi kolorami kojarzy ci się wiosna?

·         dlaczego ta pora roku jest radosna?

 

Płyta CD, odtwarzacz CD

Określa charakter wysłuchanego utworu – kojarząc go z kolorami.

10 minut

Rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie podczas wiosny.

Nauczyciel, posługując się tablicami demonstracyjnymi, zadaje pytania dotyczące zmian zachodzących
w otaczającym dzieci środowisku przyrodniczym.

Odpowiada na następujące pytania:

o     Czy wiosną często świeci słońce, czy raczej pada deszcz?

o     Czy wiesz, które
miesiące nazywamy wiosennymi?

o     Jakie, oprócz poznanych kwiatów, są pierwsze zwiastuny wiosny?

o     Jak należy się ubierać o tej porze roku?

 

Tablice demonstracyjne

Dziecko wskazuje, które zmiany w przyrodzie są zwiastunami wiosny. Nazywa miesiące: marzec, kwiecień, maj – klasyfikując je, jako wiosenne.

5 minut

Prezentacja sylwet ptaków na barwnych planszach. Pogadanka na temat poznanych ptaków przylatujących do nas na wiosnę.

Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustracje
z powracającymi na wiosnę  ptakami. Inspiruje dzieci do wypowiedzi. Zadaje pytania.

Dziecko obserwuje ilustracje ptaków. Wypowiada się na temat każdego z nich: odpowiada na pytania
i wskazuje sylwety ptaków na planszach (bocian, jaskółka, szpak, wilga, zięba, drozd, kukułka):

 

o     Jakiego koloru jest ten ptak?

o     Jak nazywa się ten ptak?

o     Czy to duży, czy mały ptak?

Plansze
z wizerunkami wiosennych ptaków

Dziecko rozpoznaje przylatujące wiosną ptaki i opisuje ich wygląd.

10 minut

Zabawa rytmiczno-ruchowa Pt.: „Ptaszki do dziupli

Nauczyciel zapoznaje dzieci
z zasadami zabawy.

Dzieci poruszają się w rytm muzyki – swobodnie biegając po sali, „machając skrzydełkami”. Na hasło „ptaszki do dziupli” dzieci zajmują miejsce w rozłożonych na podłodze szarfach. Za każdym razem usuwana jest jedna szarfa – które z dzieci nie zdąży wejść do szarfy jest eliminowane
z gry (zajmuje pozycje siedzącą na dywanie,
w kręgu) – do mementu, kiedy nauczyciel nie zadecyduje o zakończeniu zabawy dzieci biegają naśladując ptaszki.

Zadanie może być powtórzone kilkakrotnie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin