Konspekt zajęć zintegrowanych w przedszkolu KWIATY NA WIOSNĘ 1 2003.doc

(91 KB) Pobierz

Studia podyplomowe

Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna
i Przedszkolna z Terapią Pedagogiczną

 

I rok

II grupa wykładowa

I ćwiczeniowa

Uniwersytet
Humanistyczno-Przyrodniczy

Jana Kochanowskiego

w Kielcach

 

Wydział
Pedagogiczny i Artystyczny

Instytut Edukacji Szkolnej

 

 

 

 

 

 

 

opracowały

Barbara Nitek

Karolina Wojciechowska

Monika Miśkiewicz

Urszula Piękoś

Katarzyna Kozieł

 

 

 

 

 

 



 

Konspekt zajęć zintegrowanych w przedszkolu

dla dzieci pięcioletnich

 

Blok tematyczny:              Nadchodzi wiosna

 

Temat dnia:                            Kwiaty na wiosnę

 

Hasła programowe:              wg Programu „Nasze Przedszkole”
                                          autorstwa M. Kwaśniewskiej i W. Żaby-Żabińskiej

 

1.      Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną, np.: coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, topnienie śniegu i lodu, powracające pierwsze ptaki (skowronki, czajki, szpaki), pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy). (aktywność poznawcza – Poznajemy przyrodę)

 

2.      Łączenie przedmiotów w grupy na podstawie cechy percepcyjnej, np.: barwy, wielkości, kształtu, a następnie cech funkcjonalnych. Klasyfikowanie przedmiotów pod względem jednej lub kilku cech wspólnych.
(aktywność poznawcza – Nasza edukacja matematyczna)

 

3.      Uczestniczenie w zabawach ruchowych: kształtujących postawę, orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementami czworakowania, z elementami, z elementami skoku, podskoku, z elementami toczenia, z elementami rzutu, chwytu, równoważnych, organizowanych metodą opowieści ruchowych, ze śpiewem.
(aktywność ruchowa i zdrowotnaNasza sprawność ruchowa)

 

4.      Aktywne słuchanie rozmówcy. Swobodne rozmowy na tematy bliskie dzieciom
w kontaktach grupowych.
(aktywność językowa – Potrafimy słuchać. Opowiadamy)

 

5.      Poznawanie różnych technik plastycznych, np.: batiku, kolażu, frotaż, stemplowania, mokre na mokrym itd., poprzez wykonywanie prac z ich wykorzystaniem.
(aktywność artystycznaW świecie sztuki. Plastyka)

Cele ogólne:

 

1.      Kształtowanie szacunku do przyrody.

2.      Kształtowanie pojęć matematycznych – zbiory.

3.      Zachęcanie do uczestnictwa w zajęciach ruchowych.

4.      Wspomaganie rozwoju mowy dzieci - kształtowanie gotowości do nauki czytania
i pisania.

5.      Poszerzanie doświadczeń plastycznych dzieci.

 

Cele operacyjne:

 

1.      Dziecko odpowie na pytania związane z wierszem Stanisława Karaszewskiego
„Zwiastuny wiosny”.

2.      Dziecko nazywa wiosenne kwiaty.

3.      Klasyfikuje kwiaty znajdujące się pod ochroną.

4.      Dziecko przestrzega zasad zabawy „Kiełkowanie kwiatów” i uczestniczy w niej.

5.      Przyporządkowuje elementy zbiorów: żetony z sylwetkami kwiatów do kolorowych szarf.

6.      Na bazie karty pracy – wykonuje wydzierankę wiosennego kwiatka.

 

Rodzaje aktywności:

 

·         poznawcza

·         ruchowa i zdrowotna

·         językowa

·         artystyczna

 

 

Metody pracy:              wg Kupisiewicza

 

1.      Oparte na obserwacji

·         pokaz

2.      Oparte na słowie

·         pogadanka

·         rozmowa

3.      Oparte na działalności praktycznej dzieci

·         zajęcia plastyczne

·         zajęcia ruchowe

 

Formy pracy:                           

·         zbiorowa

·         indywidualna

 

Środki dydaktyczne:                           

ü      źródło własne: wiersz Stanisława Karaszewskiego „Zwiastuny wiosny”, odtwarzacz płyt CD, płyta CD, plansze z ilustracjami kwiatów wiosennych, karty pracy, papier kolorowy, klej, szarfy papierowe, sylwety kwiatów (żetony).

 

 

Czas trwania:                            60 – 70 minut

1

 


Czas

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Środki dydaktyczne

Przewidywane osiągnięcia

5 minut

Słuchanie wiersza Stanisława Karaszewskiego „Zwiastuny wiosny”.

Recytuje wiersz Stanisława Karaszewskiego „Zwiastuny wiosny”.

Dziecko siedzi na dywanie, słuchając recytowanego wiersza.

 

Tekst wiersza

 

10 minut

Rozmowa na temat wiosennych kwiatów:

·         pierwiosnki

·         przebiśniegi

·         krokusy

·         sasanki

·         zawilce

·         stokrotki

·         przylaszczki

Nauczyciel zadaje pytania dotyczące występujących w wierszu wiosennych kwiatów.

Odpowiada na następujące pytania:

o     O jakich kwiatach jest mowa w wierszu?

o     Ile kwiatów zostało wymienionych?

o     Czy wiesz które
z wymienionych kwiatów znajdują się pod ochroną?

 

Tekst wiersza

Dziecko wskazuje, które kwiaty są zwiastunami wiosny. Nazywa kwiaty pod ochroną.

5 minut

Prezentacja sylwet kwiatów na barwnych planszach. Pogadanka na temat poznanych kwiatów wiosennych.

Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustracje
z wymienionymi w wierszu  kwiatami. Inspiruje dzieci do wypowiedzi. Zadaje pytania.

Dziecko obserwuje ilustracje kwiatów. Wypowiada się na temat każdego z nich: odpowiada na pytania
i wskazuje sylwety kwiatów na planszach.

o     Jakiego koloru jest ten kwiat?

o     Jak myślisz, gdzie można go spotkać (gdzie rośnie? – np.

·         na łące

·         w lesie

·         w ogródku)

o     Czy widziałeś, spotkałeś już taki kwiat?

o     Pokaż, który z kwiatów jest pod ochroną?

 

Plansze
z wizerunkami wiosennych kwiatów

Dziecko rozpoznaje wiosenne kwiaty
i opisuje je.

10 minut

Zabawa rytmiczno-ruchowa Pt.: „Kiełkowanie kwiatów”

Nauczyciel zapoznaje
z zasadami zabawy.

Dzieci stojąc w kole, zajmują pozycję kuczną. Powoli poruszają się w rytm muzyki – „rozwijają pączki” – wspinają się na palce, rozkładając ramiona ku górze, chcąc złapać wiosenne słońce.
Zadanie może być powtórzone kilkakrotnie.

Odtwarzacz CD, płyta
z nagraniem

Dziecko przestrzega zasad zabawy „Kiełkowanie kwiatów”; czynnie w niej uczestniczy.

10 minut

Zabawa dydaktyczna „Kolorowa wiosna”

Nauczyciel objaśnia zasady zabawy, demonstruje jej przebieg i wydaje polecenia.

Dzieci układają kwiaty
w pętlach, zgodnie
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin