pierwsze kroki fotografowania.doc

(214 KB) Pobierz

FOTOGRAFIA CYFROWA: PIERWSZE KROKI


 

 

·  Fotograf cyfrowy: Pierwsze kroki

·  Pierwsze zdjęcia

·  Naświetlanie: ustawiane automatycznie lub ręcznie ...

 

 

 

 

 

 

 

·  Specjalne możliwości aparatów cyfrowych

·  Szybko czy wolno?

·  Zdjęcia seryjne

 

·  Pobór energii

·  Równowaga białego

 

 

 

 

 

 

 

·  Z aparatu do komputera

·  Połączenie kablowe

·  Czytnik

 

 

Fotograf cyfrowy: Pierwsze kroki 



Ogólnie mówiąc, nie ma zbyt dużej różnicy pomiędzy fotografowaniem aparatem cyfrowym i konwencjonalnym. Wiele funkcji automatycznych pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów nawet nowicjuszom - poprawnie naświetlone i ze znakomitą ostrością.

Pierwsze zdjęcia

Podczas wykonywania pierwszych zdjęć, można zdać się całkowicie na funkcje automatyczne. Aparat sam ustawi szybkość migawki, przesłonę, równowagę białego i ostrość. Jedyne co należy zrobić ręcznie, to włączyć aparat, wybrać motyw przy pomocy wizjera lub ekranu LCD, przycisnąć przycisk i gotowe!

Aparat zapisuje zdjęcie na nośniku pamięci. Żeby obejrzeć na monitorze lub wydrukować zdjęcia wystarczy podłączyć aparat do komputera.


Naświetlanie: ustawiane automatycznie lub ręcznie ...



Jeśli nie chcesz korzystać z funkcji automatycznych, w lepszych modelach można znaleźć funkcje pozwalające na pewien zakres ustawień ręcznych. Umożliwiają to specjalne "programy", które zazwyczaj uruchamiane są obrotowym przełącznikiem. Jeśli chcemy wykonać zdjęcie krajobrazowe, portretowe lub nocne, wybór odpowiedniego programu pozwoli na dostosowanie ustawień aparatu do konkretnej sytuacji. Oczywiście, wiele aparatów cyfrowych umożliwia dowolne, ręczne ustawianie poszczególnych parametrów zdjęcia.


 

Specjalne możliwości aparatów cyfrowych

W poprzednich częściach pokazaliśmy, że robienie zdjęć aparatem cyfrowym jest podobne do ich wykonywania aparatem konwencjonalnym. Jak wspomnieliśmy, długość ogniskowej aparatu określa obszar motywu, który zostanie zapisany. Poza tym, od wyboru kadru przy pomocy wizjera lub ekranu LCD zależy, czy zdjęcie wyjdzie dobre, czy będzie się nadawało do usunięcia...

Aparaty cyfrowe posiadają jednak wiele szczególnych funkcji. Znając je możemy poprawić jakość wykonywanych zdjęć. Najważniejsze z nich opisaliśmy poniżej.


Szybko czy wolno?



W tańszych aparatach cyfrowych można zauważyć, że po wciśnięciu przycisku następuje chwila przerwy przed wykonaniem zdjęcia. "Fotografowie analogowi" nie są do tego przyzwyczajeni i w praktyce może się to okazać denerwujące, szczególnie gdy zmieni się scena, którą chcieliśmy sfotografować.
Wskazówka: Większość aparatów cyfrowych reaguje znacznie szybciej, gdy wcześniej ustawimy ostrość wciskając przycisk do połowy przed ostatecznym wykonaniem zdjęcia.

Czas uruchamiania

Jest to jeszcze jedna różnica pomiędzy aparatami klasycznymi i cyfrowymi. Aparaty cyfrowe to praktycznie małe komputery, których uruchomienie wymaga nieco czasu. Należy brać to pod uwagę polując na konkretne ujęcie.




Zdjęcia seryjne

Zależnie od szybkości procesora, aparat cyfrowy potrzebuje także chwilę na obrobienie i zapisanie danych na karcie pamięci. Pomiędzy poszczególnymi modelami aparatów istnieją znaczące różnice, więc warto poświęcić chwilę na ich porównanie przed zakupem.

 

Pobór energii

Jedną z najważniejszych różnic podczas pracy z aparatami cyfrowymi jest, mimo braku konieczności noszenia ze sobą filmów, posiadanie przy sobie odpowiedniej liczby baterii lub akumulatorków. Nic nie działa bez prądu, a aparaty cyfrowe zużywają go całkiem sporo, szczególnie gdy korzystamy z wyświetlacza LCD.

Tylko na pierwszy rzut oka stosowanie baterii standardowych jest tanim sposobem dostarczania energii do aparatu cyfrowego. W związku z faktem, że są to jednorazowe baterie, koszty znacznie rosną jeśli ekstensywnie wykorzystujemy aparat. Korzyść: można je kupić prawie wszędzie.

Niklowo-metalowe odmiany baterii, które można ładować, są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w aparatach korzystających z baterii formatu AA. Są stosunkowo niedrogie, mają dobre parametry pracy i mogą być wielokrotnie ładowane.

W porównaniu ze starymi bateriami ładowalnymi niklowo-kadmowymi, nie cierpią na tzw. "efekt pamięciowy", który powoduje, że wydajność baterii znacznie spada, jeśli są zbyt krótko ładowane.

Baterie Li-Ion prawie zawsze mają inne wymiary i pasują tylko do konkretnych aparatów. Ta technologia oferuje jednak bardzo dużą pojemność i wydajność.


Równowaga białego



Pod względem równowagi białego aparaty cyfrowe bardziej przypominają kamery wideo niż aparaty klasyczne. Podstawowym problemem jest fakt, że istnieją różne rodzaje światła, z których każdy ma inny kolor, zwany temperaturą koloru. Zależnie od pory dnia lub źródła światła światło może być bardziej niebieskie (zimne) lub bardziej czerwone (ciepły).

Złe ustawienie równowagi białego powoduje zniekształcenie kolorów na fotografii. W tym wypadku, przy jasnym świetle dziennym ustawiono opcję "fluorescent lamp" (lampa fluorescencyjna), w wyniku czego zdjęcie nabrało niebieskiego zabarwienia. Automatyczne ustawienia aparatu będą pomocne w większości wypadków. Ustawienia ręczne dają dobre wyniki w przypadkach granicznych np. przy robieniu zdjęcia przy sztucznym oświetleniu z różnych źródeł.

Ogólnie można stwierdzić, że zazwyczaj nie trzeba zwracać uwagi na równowagę białego: wszystkie aparaty cyfrowe posiadają automatyczną funkcję, która stara się dopasować kolory do zmierzonej temperatury koloru źródła światła. Oprócz tego wiele aparatów posiada predefiniowane ustawienia np. "Bright sunshine" (jasne światło słoneczne), "Overcast sky" (pochmurne niebo), "Artificial light - Fluorescent lamps" (sztuczne światło - lampy fluorescencyjne) i "Artificial light - Incadescent bulbs" (sztuczne światło - lampy żarowe).

 

Z aparatu do komputera



Jak wszyscy wiemy, bardzo łatwo jest uzyskać zdjęcia z aparatu konwencjonalnego: otwiera się tył aparatu, wyjmuje film i oddaje do wywołania.

"Filmy" z aparatów cyfrowych - czyli karty pamięci - są stosunkowo drogie. W związku z tym, gdy są wypełnione zdjęciami należy je "opróżnić" przegrywając dane na komputer. Wtedy będziemy mogli wydrukować zdjęcia na papierze. Istnieją dwa główne sposoby "przenoszenia" danych z aparatu lub karty pamięci do komputera, które dokładniej omówimy poniżej.


Połączenie kablowe

Praktycznie każdy aparat cyfrowy posiada kabel, który pozwala na przenoszenie zdjęć z pamięci lub karty pamięci (znajdującej się w aparacie) na komputer. W tym momencie aparat pełni dla komputera funkcję "dysku". Aparaty podłącza się zazwyczaj do portów USB, w które wyposażone są wszystkie nowoczesne komputery - widać je na zdjęciu obok (dwa prostokątne wejścia, jedno nad drugim).

Niektóre starsze modele aparatów podłącza się kablem szeregowym, a aparaty profesjonalne często posiadają także interfejs Firewire, który pozwala na osiągnięcie większych prędkości przesyłu.

Istnieją także aparaty, które są wyposażone w tzw. Stację dokującą, która jest podłączona bezpośrednio do komputera i może pełnić także inne funkcje (np. ładować baterie aparatu).

 


Czytnik

Każdy, kto chciałby zająć się fotografią cyfrową powinien zastanowić się nad zakupem specjalnego czytnika kart pamięci. Pozwala on na odczyt danych bezpośrednio z kart pamięci, znacznie szybszy niż w przypadku połączenia kablowego. Czytniki takie produkowane są w wersjach przeznaczonych do zamontowania wewnątrz komputera lub zewnętrznych. Wiele z nich może odczytywać kilka różnych typów kart pamięci. Biorąc pod uwagę wygodę ich użytkowania, ceny takich urządzeń nie są zbyt wygórowane i zaczynają się od ok. 50 Euro.

 


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin