Różnice indywidualne opierają się na temperamencie i inteligencji a przecież
temperament + inteligencja = osobowość!
Osobowość uchwyca ciągłość istnienia (życia) człowieka – daje poczucie, że jest się tym co było.
Nurty współczesne
Swoimi korzeniami sięgają do klasyki. Są oparte na trzech tradycjach badawczych.
Tradycje badawcze:
1. kliniczna – daje szansę myślenia w kategorii idiograficznego podejścia (indywidualności). Prekursorami byli lekarze Charcot (w jego klinice terminował Freud) i Janet. Zajmowali się różnymi patologiami. Nie tworzyli żadnych teorii a jedynie interpretowali wyniki. Przedstawicielem tej tradycji był też Morton Prince (od niego wywodzi się Henry Murray). istota klinicznej tradycji polega na tym, że teorie wynikają z klinicznego portretu człowieka, stara się traktować człowieka jako indywidualność i porównuje go z innymi ludźmi. Jest to tradycja jakościowa. Narzędziami są wywiad, obserwacja etc. Do tej tradycji sięgają Rogers i Kelly.
2. korelacyjna – prowadzą do próby bardzo precyzyjnego uchwycenia (rozpracowania) osobowości. Z tej tradycji wywodzą się min. teorie cech, teorie czynnikowe (Eysenck, Cattel, Gillford). Wszyscy ludzie posiadają te same cechy ale w różnym natężeniu – można je poznać poprzez porównania jednego człowieka z innymi. Tradycja ta lokuje się w nurcie nomotetycznym (zajmującym się abstrakcjami, kwestiami uniwersalnymi lub ogólnymi). Trzy prawa tradycji korelacyjnej:
3. eksperymentalna – sięga behawioryzmu i badań nad temperamentem prowadzonymi przez Pawłowa. Jest tradycją naukową ale sztuczną, gdyż sztuczny jest eksperyment. Z niej wywodzi się nowy styl myślenia o osobowości – sytuacjonizm (ni ma osobowości, są tylko sytuacje), np. W. Mischel
Każdy z nas tworzy własne, ukryte teorie osobowości aby lepiej zrozumieć otaczający nas świat i przystosować się do układów społecznych.
[tabela pt. Porównanie perspektyw interpretacji, Fumhan, 1988, str. 48]
We współczesnej psychologii osobowości występują dwa nurty:
1. podejście przyrodnicze – istotne jest rozpoznanie ogólnych praw. neguje to co jest jakościowe. Posiada silne zaplecze, min. wywodzą się z niego teorie czynnikowe. Dba o metodologiczną poprawność. Reaktywność – człowiek jest przedmiotem, który trzeba badać. redukuje człowieka do obiektu. Wyznaje zasadę, że gdy się czegoś nie da zbadać to taka rzecz nie istnieje.
2. podejście humanistyczne – ważne jest zrozumienie kondycji człowieka. Ma charakter konstruktywizmu. Stara się zrozumieć człowieka w jego niepowtarzalności. Do tego nurtu zalicza się min. teorie egzystencjonalne i organistyczne.
Aby być uznaną za naukową, każda teoria osobowości musi spełniać następujące kryteria:
1. zakres stosowalności (wszechstronności) – powinna wyjaśniać jak najszerszy zakres możliwie wszystkich zjawisk
2. wartość heurystyczna – teoria musi pozwalać odkrywać nowe zjawiska, stawać się źródłem nowych prawd i interpretacji
3. testowalność – powinna umożliwiać empiryczną weryfikację przewidywań praw i zasad, które odkrywa (brak spełnienia tego kryterium można zarzucić teorii Freuda)
4. oszczędność = prostota – przy pomocy niewielu twierdzeń (przesłanek) teoria powinna wyjaśniać dane zjawiska
5. kompatybilność i zdolność integracji poziomów i podejść interpretacyjnych – teoria musi liczyć się z osiągnięciami innych nauk, np. biologii czy genetyki
6. użyteczność teorii – powinna rozwiązywać istotne, ludzkie problemy oraz odpowiadać na pytania o ważne problemy ludzi a nie tylko „dążyć za modą” w psychologii
Czym jest więc psychologia osobowości?
Definicja 1: Psychologia i teoria osobowości musi być ogólną teorią zachowania się człowieka oraz spełniać w/w kryteria.
Definicja 2: Psychologia osobowości jest to naukowe studium całej osoby a jej ostatecznym celem staje się konstruowanie ludzkiej indywidualności
Musi chwytać człowieka w pełni (wielowymiarowość). Musi zawsze dbać o perspektywę ontologiczną. Należy zrozumieć naturę osoby – najlepiej poprzez nawiązywanie do i wykorzystywanie filozofii.
Relacje między osobowością a zachowaniem.
osobazmienne podmiotowe
+
sytuacjapsychologiczne znaczenie sytuacji dla podmiotu
=
Zachowanie
Osobowość a zachowanie (wg H. Gasiula)
Zachowanie w danej sytuacji jest funkcją. X = f(Dyspozycji, Rodzaju wzbudzonych procesów psychicznych, Rodzaju interakcji).
Stan - aktualne zachowanie danej osoby posiadającej dane właściwości w danej interakcji. dana forma interakcji uaktywniająca dane motywy i emocje, dane procesy wartościowania, ujawnia specyfikę danej osobowości
Dyspozycje - są to aktualne właściwości osobowości (niepowtarzalne, jednostkowe właściwości)
Predyspozycje - zmienne warunki i właściwości psychofizyczne mające znaczenie dla rozwoju osobowości
Psychologia zajmuje się zachowaniem a psychologia osobowości osobą. bada to, co tkwi w indywidualności. Jest wiedzą ogólną, pomimo dość wąskiego pola zainteresowania.
Osobowość to konfiguracja (właściwości) ujawniające się w ciągu calego życia – jest płynna, zmienia się.
Badanie osobowości opiera się na metodzie LOTS.
Z testów (T) wyróżnia się trzy strategie:
1. racjonalną
2. empiryczną (silną)
3. czynnikową (silna)
3
[1] paradygmat – w filozoficznej teorii poznania i metodologii ogólnie uznane osiągnięcie naukowe, które dostarcza modelowych rozwiązań w danej dziedzinie nauki, może też pociągać za sobą modelowe rozwiązania w dziedzinach pokrewnych i stawać się istotnym składnikiem poglądu na świat. Przykładami paradygmatów są np.: system Kopernikański (heliocentryczna teoria), mechanika I. Newtona, teoria względności A. Einsteina.
Paradygmat to zespół bardziej lub mniej ogólnych założeń nie podlegających negacji.
[2] konstrukcjonizm ≠ konstruktywizm !!!
ela8204