Pole elektryczne.doc

(45 KB) Pobierz
Pole elektryczne – p

Pole elektryczne – p. Coulomba, natężenie, potencjał

 

1. Dwie niewielkie, przewodzące kulki o masach równych odpowiednio m1 i m2 naładowane ładunkami q1 i q2 zawieszone są na równych niciach o długości l (jak na rysunku).

(a) Jakie warunki muszą spełniać masy m1 i m2 oraz ładunki aby kąty odchylenia nici od pionu spełniały warunek: α1 = α2 = α? (b) Oblicz sumaryczny ładunek obu kulek, jeżeli po naładowaniu kąt między nićmi wynosi 90o przy założeniu, że rozmiary i masy obu kulek są równe: m1=m2=m=0,1 g długości nici: l=10 cm, a kulki przed naładowaniem stykały się ze sobą.

 

 

2. Dwie niewielkie, przewodzące kulki o jednakowych rozmiarach i ciężarach: G = 0,05 N zawieszono na równych niciach o długościach: l = 10 cm tak, że powierzchnie stykały się. Jakim ładunkiem qc należy naładować kulki, aby naprężenie nici N wynosiło 0,1 N?

 

3. Oblicz siłę działającą na punktowy ładunek q = 5·10-9 C, znajdujący się w środku równomiernie naładowanego ładunkiem Q = 3·10-7 C półokręgu o promieniu R = 5 cm.

 

4. Cztery jednakowe ładunki Q umieszczono w wierzchołkach kwadratu. Gdzie i jaki ładunek q należy umieścić, aby układ znalazł się w równowadze? W jakiej równowadze znajdują się ładunki?

 

5. Pole elektryczne jest wytwarzane przez trzy ładunki Q, 2Q i –3Q, umieszczone w wierzchołkach trójkąta równobocznego o boku a. Oblicz potencjał w środku odcinka łączącego ładunki Q i 2Q.

 

6. Na końcach odcinka o długości d znajdują się ładunki Q > 0 i -4Q.

W jakich punktach prostej przechodzącej przez ładunki: (a) natężenie pola równa się zeru, (b) potencjał pola równa się zeru, (c) występuje minimum (lokalne) potencjału?

 

 

 

7. Potencjał w pewnym punkcie pola pochodzącego od ładunku punktowego wynosi V = 600 V, a natężenie pola wynosi E = 200 N/C. Oblicz wielkość ładunku i odległość tego punktu od ładunku. Przyjmij εr = 1.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin