Czytanie ze zrozumieniem- informacje.docx

(15 KB) Pobierz

Czytanie ze zrozumieniem 
Egzamin maturalny. Struktura i procedury 

Pisemna część egzaminu polega na pracy z tekstem nieliterackim i mierzy umiejętność rozumienia czytanego tekstu oraz bada kompetencje zdającego w zakresie pisania tekstu własnego. 
Zdający składa egzamin na dwóch poziomach. Na każdym z etapów otrzymuje jeden arkusz egzaminacyjny. Na rozwiązanie Arkusza I (poziom podstawowy) ma 170 minut, na zmagania z zadaniami Arkusza II (poziom rozszerzony) - 130 minut. 

Arkusz I składa się z dwóch części: 
sprawdzającej rozumienie czytanego tekstu, 
sprawdzającej umiejętność pisania własnego tekstu. 
Tekst służący sprawdzaniu umiejętności czytania może mieć charakter publicystyczny lub popularnonaukowy i zamykać się w około 1200 znakach. Test towarzyszący tekstowi zawiera od 12 do 16 zadań otwartych i/lub zamkniętych. 

Tekst służący do sprawdzania umiejętności czytania będzie: 
a) publicystyczny lub popularnonaukowy, 
b) przejrzyście skonstruowany, 
c) napisany staranną polszczyzną, 
d) nie obrażający uczuć i światopoglądu zdającego, 
e) współczesny. 

Pytania testu sprawdzającego rozumienie czytanego testu mogą dotyczyć: 

na poziomie znaczeń rozumienia słów, związków frazeologicznych, odczytywania znaczeń dosłownych i metaforycznych, znaczeń słów z kontekstu, odróżniania informacji od opinii, znajdowania słów-kluczy; rozumienia myśli zawartej w akapicie lub części tekstu, wyszukiwania informacji, selekcjonowania informacji, selekcjonowania informacji, hierarchizowania, porównywania, 
dostrzegania analogii i przeciwieństw;rozumienia głównej myśli tekstu (rozumienia tekstu jako całości) oraz umiejętności wnioskowania. 

Na poziomie struktury zaś: 
kompozycji tekstu, tj. odróżniania wstępu,rozwinięcia,zakończenia, wskazywania zasady kompozycyjnej;odkrywania związków logicznych, czyli rozumienia toku przyczynowo-skutkowego, wskazywania np.: tezy, hipotezy, argumentów, kontrargumentów, przykładów, wniosków,zależności między zdaniami, akapitami i częściami tekstu; 
rozumienia znaczenia występujących w tekście wyrazów, wskazujących na tok myślenia autora (sygnalizujących wnioskowanie, podtrzymywanie myśli, zwrot myśli, dygresję,powtórzenie myśli, nawiązanie do myśli zawartej w poprzednim akapicie). 

Na poziomie komunikacji: 
genezy tekstu, 
rozpoznawania nadawcy, 
dostrzegania celu tekstu (intencji nadawcy), 
adresata i sposobu oddziaływania na niego, 
dostrzegania cech stylistycznych tekstu i rozumienia funkcjonalności środków językowych. 

Z powyższych wskazówek wyłania się garść istotnych przesłanek towarzyszących ci w przygotowaniach nie tylko do matury, ale także w późniejszych działaniach edukacyjnych i zawodowych. Po pierwsze, musisz pracować świadomie i systematycznie, zakładając, że zależy ci na zwiększeniu potencjału intelektualnego i pakietu umiejętności. Po drugie, nieodzownym jest, byś podjął się różnorodnych działań, które wpłyną na rozwój na tyle wszechstronny, by zapewnił sukces. Po trzecie, cenne jest pracowanie z tekstem żywym, a nie jego opracowaniem, np. w postaci bryków różnej maści. Tekst należy czytać, zważając na wszystko, co go wypełnia. Wszak nie jest zawieszony w próżni, ale osadzony w kontekście historycznym, w tradycji literackiej, konwencji współczesnej czy w końcu - rejestruje słynne "tu i teraz". 

[http://www.oke.waw.pl/new/download/files/File/matura/2008/biuletyny/12_11_2007/czytanie.pdf]. tutaj dalsza czesc 

niestety najlepsza rada jest taka zeby duzo cwiczyc...rozwiazuj jak najwiecej testow na czytanie ze zrozumieniem, znajdziesz je na stronach cke - matury z poprzednich lat, beda tez w kazdej ksiegarni, byc moze w bibliotece...trzeba po prostu poswiecic na to sporo czasu...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin