ADAPTACJA - scenariusz.doc

(29 KB) Pobierz
Zajęcia adaptacyjne dla dzieci 3-letnich

Zajęcia adaptacyjne dla dzieci 3-letnich

9 czerwca 2008

 

Temat:   Poznajcie nasze przedszkole – opowieści misia.

 

Cele:

·        Zapoznanie dzieci z pomieszczeniami znajdującymi się w przedszkolu – oswojenie z nimi i ich rozkładem;

·        Zmniejszenie bariery dziecko – przedszkole;

·        Nawiązanie kontaktu z nauczycielkami i innymi dziećmi w atmosferze zabawy i bezpieczeństwa.

Pomoce:

miś-pacynka, koszyk, woreczki, przyrządy do robienia baniek mydlanych, skakanka, krótka książeczka, sylwety misiów dla każdego dziecka po jednej, miś bez ucha (ucho doklejane), kredki, pisaki, długie patyczki, kolorowe kartki i pinezki (na wiatraczki).

 

Przebieg zajęć:

1.      Schodzenie się dzieci i rodziców:

- zabawy dowolne.

2.      Powitanie:

- zebranie się w kole, nauka piosenki „Wszyscy są”.

3.      Przedstawienie misia-pacynki:

- wyjęcie z kosza misia;

- miś recytuje wiersz „Mam 3 latka”.

 

 

4.      Oprowadzenie po przedszkolu:

- „Wszystko, o czym mówiłem w wierszu, robię tu – w przedszkolu. A gdzie dokładnie? Zaraz zobaczycie.”.

- szatnia: znaczki pokazują, do kogo należy szafka i pilnują waszych ubrań; ćwiczenia ortofoniczne – odgłosy wybranych zwierząt i pojazdów znajdujących się na znaczkach;

- kuchnia: opowiedzenie o przeznaczeniu pomieszczenia; „Co lubicie jeść?”; piosenka „Lody” – dzieci i rodzice klaszczą;

- łazienka: robienie baniek mydlanych;

- sale innych grup;

- sala gimnastyczna: zabawy z woreczkami – noszenie na Glowie, przerzucenie przez skakankę (dorzucenie do rodzica).

5.      Powrót do sali:

- zabawa w „Starego niedźwiedzia”.

6.      Relaks:

- odpoczynek w ramionach rodziców podczas czytanej przez nauczycielkę bajki/książeczki.

7.      Wykonanie misiów:

- zapoznanie z wierszem „Naprawimy misia” (pokazanie misia bez ucha i doklejenie ucha na zakończenie wiersza);

- dziecko wspólnie z rodzicami wykonuje misia z szablonu (koloruje, dorysowuje elementy) i przyczepia we wskazanym miejscu na tablicy.

8.      Wykonanie wiatraczków:

- „Chcielibyśmy, by każde z Was dostało od nas prezent do domu, byście o nas pamiętali. Ale by prezent wam się podobał, musicie zrobić go z pomocą rodziców” – wykonanie wiatraczków;

- ćwiczenia oddechowe: „Czyj wiatraczek ładnie się kręci?”.

9.      Pożegnanie z misiem i przedszkolem:

- przekazywanie misia z rak do rąk i żegnanie się z nim;

- pożegnanie dzieci i rodziców i zaproszenie na kolejne zajęcia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin