Czym jest refleksologia(1).doc

(32 KB) Pobierz
Czym jest refleksologia

Czym jest refleksologia

Refleksologia to skuteczna i bezpieczna metoda terapii. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach, zwanych refleksami. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Refleksologia jako nauka zajmuje się zasadami pracy tych refleksów i oferuje wiedzę niezbędną do rozpoznania przyczyn ich nadwrażliwości. Stopa jest tutaj odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu (i przebiegu ew. zmian chorobowych). Poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców docieramy do źródeł choroby, poprawiamy krążenie i stymulujemy układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Wspomagamy w ten sposób proces samoleczenia.

Początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.

Dzisiejszą refleksologię znamy dzięki Eunice Ingham, która w latach 30. XX wieku rozpowszechniła tę metodę. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by następnie otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów. Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia. Zmarła w 1974.

Refleksologia może być stosowana w każdym wieku. Wiele korzyści przynosi ludziom starszym, zwłaszcza cierpiącym na artretyzm lub bóle reumatyczne. Jest rewelacyjną metodą terapii dla ludzi młodych, którzy próbując sprostać wyzwaniom współczesnej cywilizacji cierpią stres i depresje. Refleksologia działa też świetnie w nagłych przypadkach (sic!) takich jak zawał, udar. W połączeniu z pierwszą pomocą można ją zastosować wobec pacjenta, który oczekuje przyjazdu lekarza bądź karetki.

Jak działa?

Według medycyny naturalnej życiowa energia w naszym ciele płynie dziesięcioma szlakami energetycznymi (po 5 w każdej połowie ciała). Szlaki te zwane zonami biegną od czubka głowy do stóp dzieląc ciało na strefy. Według refleksologii zaburzenie przepływu energii w każdej z tych stref powoduje powstanie stanu chorobowego w części ciała położonej na danym szlaku.

Każda część stopy lub dłoni zawiera obszary z refleksami, które korespondują z częściami ciała. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która działa uzdrawiająca na znajdujące się w zonie narządy.

Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp powodujemy usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzamy organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.

Nie ma dokładnej naukowej wiedzy na temat tego, jak uciskanie stóp może wpływać na inne organy wewnątrz poszczególnych stref. Został jednak powszechnie zaakceptowany fakt, iż zabiegi refleksologii mają dobroczynny skutek na poprawę krążenia i system nerwowy organizmu.

Na co pomaga?

Pomaga w problemach:

·         układu kostnego: artretyzm, zesztywnienie stawów, zapalenie kaletki stawu dużego palca stopy, złamania, skrzywienia kręgosłupa, bóle kręgosłupa, rwa kulszowa

·         układu nerwowego: zapalenie mózgu, epilepsja, bóle głowy, bezsenność, zapalenie opon mózgowych, choroba Parkinsona, tik twarzowy, zawroty głowy, kurcze w stopach, nogach, skurcze mięśni

·         układu sercowo-naczyniowego: stwardnienie tętnicze, choroba wieńcowa, podwyższony stan cholesterolu, nadciśnienie, niedociśnienie, zapalenie żył, udar mózgowy, żylaki

·         układu limfatycznego: guzy piersiowe, obrzęk w kostkach, zatrzymanie płynów, zakażenia, białaczka, ból gardła, migdałki

·         układu oddechowego: astma, zapalenie krtani, rozedma płuc, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, migdałków, itp.

·         układu trawiennego: biegunka, cukrzyca, cholesterol, czkawka, hemoroidy, hipoglikemia, marskość wątroby, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, żółtaczka

·         układu moczowego: bezmocz, zapalenie pęcherza, bolesne oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, kamienie nerkowe, zapalenie nerek, uremia

·         dermatologiczne: trądzik, egzema, łuszczyca

·         oczu: zaćma, jaskra, gradówka, jęczmień

·         uszu: głuchota, zachwianie równowagi, ból ucha, szum w uszach, zawroty głowy

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin