sciaga finabse.doc popra 7(2).doc

(173 KB) Pobierz
1

1. Pojęcie rynku finansowego.

Rynek finansowy umożliwia posiadaczowi kapitału jego zainwestowanie, a podmiotom zgłaszającym zapotrzebowanie na kapitał – zaspokojenie potrzeb. Funkcjonowanie rynku finansowego pozwala inwestorom na zróżnicowanie portfela posiadanych aktywów oraz umożliwia ograniczenie ryzyka związanego z inwestycjami.

    Rynek finansowy składa się z dwóch rodzajów podmiotów:

1. mające nadwyżkę podmiotów finansowych

2. podmioty, które środki potrzebują na aktywa realne. Dzielą się na aktywa materialne (maszyny, zapasy, wyposażenie) i niematerialne (patenty, licencje)

 

2. Podział rynku finansowego.

Rynek finansowy możemy podzielić na:

a. rynek pieniężny

b. rynek kapitałowy

c. rynek walutowy

d. rynek instrumentów pochodnych

3. Funkcje rynku finansowego.

Funkcje rynku finansowego:

a. alokacja, rozmieszczenie zasobów

b. koncentracja i transformacja w czasie

c. elastyczne kształtowanie czasowej struktury konsumpcji i inwestycji

d. minimalizacja ryzyka

4. System finansowy (definicja).

System finansowy jest to zbiór norm prawnych ustalających przede wszystkim społeczne organy (instytucje) których zadaniem jest wykonywanie czynności związanych z gromadzeniem oraz podziałem zasobów pieniężnych.

 

System to uporządkowany układ elementów wraz z ich powiązaniami; elementem zasadniczym, organizującym każdy system jest cel (system to układ służący do realizacji określonego celu).

System finansowy w gospodarce rynkowej to mechanizm funkcjonujący pomiędzy podmiotami gospodarczymi składający się z: instrumentów, rynków instytucji finansowych, zasad na jakich one działają. System ten służy do przenoszenia siły nabywczej pieniądza od podmiotów dysponujących nadwyżkami finansowymi do podmiotów deficytowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Giełda (pojęcie, funkcje, zadania).

Giełda jest instytucją na której odbywa się publiczny obrót kapitałowymi papierami wartościowymi stanowiącą zespół osób, urządzeń i środków technicznych zorganizowanych w celu kojarzenia ofert sprzedaży i nabycia papierów wartościowych. Giełda działa przy założeniu jednakowego dostępu do informacji rynkowej w tym samym czasie i przy jednakowych warunkach zbywania i nabywania papierów wartościowych dla wszystkich uczestników rynku tych papierów.

 

Giełda Papierów Wartościowych. Działająca obecnie w Warszawie spółka akcyjna została utworzona na nowy ustawy, funkcjonuje ona w oparciu o statut oraz regulamin, który zatwierdza komisja papierów wartościowych i giełd. Rozpoczęła swoją działalność 16.IV.1991 roku.

 

Zadania giełdy papierów wartościowych: działa w oparciu o statut i regulamin.

Regulamin określa w szczególności:

·          warunki i tryb dopuszczenia papierów wartościowych do obrotu giełdowego

·          wprowadzenie papierów wartościowych do obrotu giełdowego

·          zasady obrotu na rynku instrumentów pochodnych

·          zadania członków giełdy

·          sposób składania zleceń maklerskich

·          sposób przeprowadzania sesji giełdowych i transakcji pozasesyjnych

·          systemy notowań

·          zasady nabycia znacznych pakietów akcji

·          zasady ewidencji transakcji giełdowych

·          systemy informatyczne giełdy

·          sposoby upowszechniania informacji giełdowych

·          opłaty giełdowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Uczestnicy giełdy.

 

Uczestnikami giełdy są:

·          pośrednicy – giełdowi maklerzy papierów wartościowych, kompetentni przedstawiciele firm maklerskich i banków, upoważnieni przez pracodawców do zawierania transakcji w ich imieniu działający na zlecenie i rachunek klientów, a także instytucje organizujące rynek i obrót papierów wartościowych

·          samodzielni uczestnicy giełdy – osoby dopuszczone do handlu giełdowego z prawem zawierania transakcji we własnym imieniu i na własny rachunek np. zarządzający firmami

·          urzędnicy – osoby czasowo dopuszczone do handlu giełdowego zawierające transakcje z upoważnienia w imieniu i na rachunek przedsiębiorstw w których pracują

·          goście – inne osoby przebywające na giełdzie bez prawa uczestnictwa w transakcjach czyli obsługa, reporterzy.

 

7. Rola rynku finansowego.

 

Rynki Finansowe-umożliwiają przepływ oszczędności gospodarstw domowych do przedsiębiorstw. Przewaga rynków finansowych nad bankami leży w tym że inwestorzy na r. f. chętniej niż banki podejmują  ryzyko związane z inwestowaniem kapitałów w nowe dziedziny wytwórczości w przypadku których oczekiwana stopa zwrotu jest wysoka ale nie pewna (różnica między bankami a r. f. jest taka że na r. f. więcej możemy zrobić).

- Rola rynków finansowych w przepływ kapitału polega na tym że inwestorzy instytucjonalni (towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne) wykorzystują w nich ulokowane oszczędności gosp. domowych w postaci składek, udziałów kapitałowych jako źródło finansowania zakupu akcji i obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rynki Finansowe są także bardziej niż banki „z oriętowane” na cenę.

Banki interesuje w większym stopniu bieżąca sytuacja firm i ich zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów inwestorów na rynku kapitałowym interesują bardziej

perspektywy rozwoju spółek; spółka giełdowa nie musi od razu przynosić zysku wystarczy że będzie je przynosiła w przyszłości by mogła sprzedać akcje po dobrej cenie i pozyskać kapitał na rozwój.

 

8. Pojęcie rynku kapitałowego (podział, funkcje).

 

Rynek kapitałowy

Gospodarka która ma na celu rozwój współczesnego systemu finansowego. Ma na celu rozwój i wzrost gospodarki i inwestowania.

R. K- jest rynkiem specyficznym papierów wartościowych których okres wykupu jest dłuższy niż 1 rok przeznaczonych głównie na finansowanie inwestycji czyli powyżej roku to co inwestujemy.

Możemy go najogólniej zdefiniować jako rynek kapitałów średnio i długo terminowych na którym kapitał jest pozyskiwany przez emisję instrumentów finansowych w tym szczególnie papierów wartościowych.

Umożliwia:

- emitowanie papierów wartościowych na inwestycje

- działalność gospodarczą

- daje możliwość uzyskania zysków

- szybkie przenoszenie

Dostarcza kapitału dla operacji długoterminowych, umożliwia emitentowi uzyskanie środków na planowana działalność gospodarczą. Nabywcy stworzą możliwość zyskownej lokaty po siadanych środków finansowych lub zabezpieczenia posiadanego kapitału umożliwia łatwe i szybkie przenoszenie śr. finansowych jak jak różnymi częściami gospodarki. Na tym rynku dokonywana jest bieżąca ocena działalności jednostek gospodarczych dzięki której śr. finansowe kieruje się do tych najbardziej efektywnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Rynek pieniężny (podział rynku, funkcje, zadania).

 

Rynek pieniężny- obejmuje transakcje, handel wszystkimi krótkoterminowymi instrumentami finansowymi w którym uczestniczą koło banków i innych uczestników finansowych także podmioty nie bankowe.

Rynek pieniężny- w wyższym znaczeniu jest to obrót pieniądzem banku centralnego oraz papierami rynku pieniężnego, za te ostatnie uważa się papiery wartościowe które można praktycznie w każdym momencie wymienić na pieniądz banku centralnego. Transakcje zawierane są tutaj między bankami i innymi dużymi instytucjami finansowymi przy czym jest to rynek przede wszystkim transakcji między bankowych  które banki wykorzystują do zarządzania płynnością i refinansowania swoich operacji, rynek międzynarodowy charakteryzuje się wysokim stopniem zorganizowania i ściśle przestrzeganymi zasobami.

Cechy rynku pieniężnego:

- ma charakter poza personalny, transakcje zawierane poprzez komunikację lub system informatyczny instytucji finansowych zgodnie z zasadami rachunku ekonomicznego.

- przedmiotem obrotu są wy standaryzowane jednolite instrumenty finansowe w przypadku zbywalnych papierów wartościowych (bonów skarbowych, certyfikatów depozytowych bądź komercyjnych, standaryzacja obejmuje  nominały czyli okres zachowalności i sposób rozliczenia natomiast w grupie instrumentów nie zbywalnych na rynku depozytów między bankowych standaryzacja dotyczy terminów realizacji transakcji.

- ma charakter zdecentralizowany nie jest zorganizowany na giełdzie ma charakter rynku funkcjonalnego poza giełdą.

- działa w sposób elastyczny ze względu na brak szczegółowych regulacji prawnych określających sposób jego funkcjonowania. Transakcje są zawierane na bazie wzajemnego zaufania a nawet formy pisemne, szczególną formą jest to że zasady rynku pieniężnego wynikają przede wszystkim z faktu że jest to rynek krótkoterminowy na którym decydujące znaczenie ma czas i szybkość działania.

Rynek pieniężny dzielony jest na:

- tradycyjny rynek dyskontowy

- równoległe rynki pieniężne

Klasyczny podział:

- rynek pierwotny- na tym rynku jedną ze stron transakcji jest emitent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin