Konspekt_pracy_na_lekcji_plastyki.doc

(39 KB) Pobierz
Konspekt pracy na lekcji plastyki

 

 

 

Konspekt pracy na lekcji plastyki

w klasie VI

 

Temat: Światłocień w rysunku

 

 

 

 

Opracowały:

Judyta Bosak i Katarzyna Brud

 

Pedagogika gr. C1

4

 


TEMAT: Światłocień w rysunku

KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

CZAS TRWANIA - 45 min.

CELE DYDAKTYCZNE: 
- poznanie pojęć: rysunek linearny, rysunek światłocieniowy, cień rzucony, cień 
własny, światłocień. 
- Umiejętne zastosowanie światłocienia w rysunku.
- Kształcenie umiejętności posługiwania się techniką rysunkową.

CEL WYCHOWAWCZY: 
- kształcenie postaw estetycznych przez uwrażliwienie na wartości formy artystycznej dzieł sztuki, oraz na piękno otaczających ucznia przedmiotów.

METODY PRACY - pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne. 

FORMA PRACY - zespołowa i indywidualna praca uczniów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - przykładowe prace innych uczniów zawierające światłocień np: martwa natura w rysunku, książki: "SZTUKA I TY", "Szymon Kobyliński uczy rysować", fotografie,

TECHNIKA - rysunek ołówkiem, węglem, sepią - z zastosowaniem kreski

TOK LEKCJI: 
 

1. WPROWADZENIE DO LEKCJI - czynności organizacyjne, podanie głównego celu lekcji - co to jest światłocień i jak go umiejętnie stosować w rysunku?

Np.: należy najpierw zaznaczyć w rysunku linearnym najciemniejsze miejsca by móc zaplanować rozłożenie i intensywność cieni jaśniejszych, Nie należy cieniować pracy rozcierając węgiel czy też ołówek, lecz stosując poznany już wcześniej środek plastyczny, jakim jest kreska
 

2. POKAZ MATERIAŁU POGLĄDOWEGO: 
- demonstracja plansz dotyczących światłocienia;
- obserwacja różnych przedmiotów poprzez kierowanie sztucznego źródła światła z różnych stron;
 

 

 

 

 

3. PYTANIA, DYSKUSJA: 
- uczniowie wymieniają rodzaje oświetlenia i źródła światła, dochodzą do wniosku, że głębię - trzeci wymiar mogą uzyskać w rysunku poprzez zastosowanie światłocienia, a światłocień przedstawią za pomocą poznanych już kresek;
- na powieszonym arkuszu papieru chętni uczniowie rysują węglem kreski, pozostali podpowiadają im rodzaje kresek włączając się do zabawy.
 

4. PRACA UCZNIÓW: 
- przed przystąpieniem do ćwiczenia, nauczyciel rysuje rysunek linearny i rysunek światłocieniowy;
- uczniowie wskazują odpowiednie rysunki, a także cień własny i cień rzucony przedmiotu narysowanego przez nauczyciela;
- uczniowie mają za zadanie zastosować światłocień na dwóch przedmiotach (dzbanek, kostka do gry), narysowanych przez nauczyciela i powielonych przez nich (zdolni uczniowie mogą samodzielnie rysować przedmioty ustawione w klasie).

Nauczyciel podczas ćwiczenia przypomina o kierunku stosowania kresek, zgodnych z kształtem przedmiotów (kanciastych, zaokrąglonych) przy pierwszym ćwiczeniu, kiedy to uczniowie odwzorowują sposób cieniowania. Przy następnych ćwiczeniach rysunkowych, każdy uczeń samodzielnie rysuje proporcje, kształty przedmiotów doskonaląc umiejętność obserwacji.
 

WYSTAWA PRAC I OMÓWIENIE: 
Na tablicy demonstrowane są prace o różnym poziomie wykonania, uczniowie z nauczycielem wspólnie oceniają efekty pracy, autorzy prac mają prawo do obrony, ewentualnych poprawek.
 

ZAKOŃCZENIE: 
- praca domowa - uczniowie mają wykonać dowolne rysunki ze 
światłocieniem wybierając przedmioty ze swojego otoczenia i układając z nich prostą kompozycję ( do trzech przedmiotów ),

- czynności porządkowe.
 

Wymagania na ocenę:

- Niedostateczną

§        Uczeń nie opanował minimum wiadomości i zagadnień omawianych na lekcji, nie potrafi wskazać różnicy między cieniem własnym a rzuconym, nie potrafi określić, czym jest światłocień, nie rozpoznaje go w przykładach,

§        Uczeń nie przejawia chęci do podjęcia tematu pracy plastycznej i w ogóle nie realizuje zadania plastycznego przedstawionego przez nauczyciela.

§        Uczeń nie jest przygotowany do lekcji i nie włącza się do niej aktywnie.

 

- Dopuszczającą

§        Uczeń podjął realizację tematu pracy plastycznej, ale problem plastyczny realizuje w minimalnym stopniu, pracuje niesamodzielnie, brak pomysłu i własnych rozwiązań, pracuje niedbale
 

- Dostateczną

§        Uczeń nie posiada własnej inwencji twórczej, nie rozwiązuje w pełni problemu plastycznego, pracuje niedbale

 

- Dobrą

§        Uczeń pracuje samodzielnie, jednak praca nie wyróżnia się oryginalnością,

§        Uczeń wykazuje zrozumienie zagadnienia plastycznego, jakim jest światłocień i danej techniki plastycznej, czyli rysunku,

§        Uczeń poprawnie wykonuje zadane ćwiczenie,

§        Uczeń poprawnie stosuje poznane wiadomości, rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne ( potrafi bez problemu wskazać i rozróżnić w podanych przykładach zagadnienia omówione na początku zajęć), wykazuje się aktywnością i zrozumieniem tematu lekcji

 

- Bardzo dobrą

§        Uczeń spełnia warunki na ocenę dobrą,

§        Uczeń sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, kreską, światłocieniem, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne, pracuje samodzielnie i z zaangażowaniem, a prace plastyczne wyróżnia pewna oryginalność i dbałość wykonania, umiejętnie stosuje w rysunku kreskę,

§        Uczeń wykazuje pełne zrozumienie problemu plastycznego

§        Uczeń zna i wykorzystuje w pracy inne dodatkowe umiejętności i zagadnienia jak np: perspektywa, rozgospodarowanie przestrzeni kartki, potrafi ująć w pracy proporcje modelu

 

- Celującą

§        Uczeń spełnia warunki na ocenę bardzo dobrą,

§        Uczeń wykazuje się szczególnymi zdolnościami plastycznymi,

§        Uczeń stosuje do rozwiązania problemu plastycznego wiedzę nadprogramową,

§        Uczeń zyskuje najlepsze oceny kolegów z klasy w czasie przeglądu prac kończących zajęcia.


 

 

 

 

Zagadnienia przedstawione na lekcji:

 

- rysunek światłocieniowy to rysunek, w którym rozłożenie światła i cienia odzwierciedla przestrzenność, kształt i fakturę form.

 

- rysunek linearny jest to rysunek liniowy, bez uwzględnienia w nim brył, cieni i przestrzeni obrazu

 

- cień rzucony jest to cień, jaki przedmiot rzuca na otoczenie

 

- cień własny są to cienie i załamania światła widoczne na danym przedmiocie, dzięki którym bryła przedstawia nam się jako przestrzenna, posiadająca własny kształt i fakturę

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin