Edukacja przyrodnicza w przedszkolu - Propozycje scenariuszy zajeć.pdf

(396 KB) Pobierz
Microsoft Word - Edukacja przyrodnicza w przedszkolu - Propozycji scenariuszy zajec.doc
Bogumiła Kluczyk
Nauczyciel
Przedszkola Miejskiego nr 11 w Lesznie
WYCIECZKA DO LASU
CELE:
odkrywanie środowiska zmysłami ;
przystosowywanie się środowiska do panujących warunków atmosferycznych;
badanie wzajemnego oddziaływania istot żyjących;
wpływ człowieka na stan środowiska przyrodniczego;
rozwijanie umiejętności komunikowania się z innymi;
wykorzystywanie i poszerzanie własnej wiedzy;
LAS - od wyobrażenia do rzeczywistości;
porównywanie środowiska miejskiego i leśnego na podstawie własnych doświadczeń
(spacery z rodzicami, opiekunką, z grupą w ubiegłym roku lub w oparciu o wiedzę
wyniesioną w trakcie analizy literatury czy filmu);
1. Rozpoznawanie drzew po liściach i owocach;
2. Rozpoznawanie drzew po korze (wzrokiem i dotykiem);
3. Rozpoznawanie drzew po ich ogólnym wyglądzie;
4. Rola korzeni(objaśnić przy drzewie którego korzenie wystają);
5. Rola światła dla drzew;
6. Obecność zwierząt (nagryziona szyszka-wiewiórka, rozgrzebana ziemia pod dębem
- dziki, bobki- zając, itp.);
7. Kolory leśne – kolorowe liście, mech, źdźbła trawy, leśne owoce- zbieranie ich
do worków-bogacenie kącika przyrody;
8. Od świata natury do świata wyobraźni: „Miotła czarownicy”.
Miotła czarownicy to upstrzona igłami gałąź sosny.
Stary pniak wypełniony wodą ,zabarwiony naturalnymi odpadami zbutwiałych liści,
spróchniałymi gałęziami;
Można wprowadzić dzieci w świat fantazji podpowiadając aby wypowiedziały nad
pniakiem różne zaklęcia i przywołały pod sosnę czarownicę lub opowiedzieć
niezwykłą historię;
9. Ochrona przyrody: można wspólnie z dziećmi ułożyć „Kodeks miłośników
przyrody”;
KODEKS MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY
¾ Będę unikał deptania poszycia leśnego, bo mogę zniszczyć młode pędy.
¾ Nie będę łamał gałęzi.
¾ Nie będę wyrzucał papierów i innych odpadków.
¾ Nie będę zrywał pączków liści.
¾ Nie będę zrywał zbyt dużo leśnych kwiatów, gdyż może to doprowadzić do
niszczenia gatunku.
¾ Nie będę przeszkadzał zwierzętom.
¾ Nie będę niczego wyciągał ze stawów i grobli.
Jeśli będę chciał obserwować małe zwierzęta, to złowię je, obejrzę i wypuszczę z
powrotem w to samo miejsce.
¾ Nie będę palił ognia.
¾ Nie będę kaleczył kory drzew i nie będę próbował wyrywać ich młodych pędów.
Nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 11 w Lesznie
mgr Bogumiła Kluczyk
mgr Katarzyna Dyba
NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE
Przyroda fascynuje i zachęca do obserwacji, eksperymentowania i odkrywania
jej w ciągu całego roku. Zorganizowałyśmy wiele ciekawych wycieczek, spacerów, zabaw
w plenerze i spotkań mając świadomość, że to od nas nauczycieli zależy, w jakim stopniu
rozbudzimy zainteresowania światem przyrody. Dostarczyłyśmy w ten sposób dzieciom
wiele możliwości przeżywania nowych doznań, wpłynęłyśmy na rozwój osobowości,
kształtując takie cechy charakteru jak wytrwałość i opiekuńczość.
W okresie 3 lat pobytu w przedszkolu dzieci zdobyły bogatą wiedzę z zakresu świata roślin
i zwierząt. Zaobserwowałyśmy jednak, iż dzieci mają trudności z określeniem nazw ptaków
i ich zwyczajami związanymi z poszczególnymi porami roku. Obecnie jako nauczycielki
grupy 6-latków, postanowiłyśmy ułatwić dzieciom uzupełnienie swych wiadomości poprzez
wizytę w Galerii Ptaków w Górsku i nawiązanie ścisłej współpracy z pracownikami
Nadleśnictwa Karczma Borowa w Lesznie. Chętnie gościliśmy ich na spotkaniach i
zajęciach dydaktycznych wzbogacając nasz kącik przyrody o ciekawe foldery, zdjęcia,
atlasy. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było zorganizowane zajęcie „otwarte” dla
rodziców w trakcie, którego dzieci zdobywały „odznakę młodego ornitologa”.
Oto scenariusz tego zajęcia:
125487731.001.png
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
TEMAT: Zdobywamy odznakę młodego ornitologa-
utrwalenie wiadomości o
zwyczajach skrzydlatych przyjaciół.
CELE:
Dziecko zna nazwy ptaków odlatujących i pozostających w kraju;
Zna przyczyny odlotu ptaków;
Potrafi wypowiedzieć się na temat odżywiania ptaków;
Potrafi zgodnie współpracować w zespole i uczy się zdrowej rywalizacji;
Potrafi samodzielnie rozwiązywać zadania i doprowadzić do ich zakończenia;
Jest zaktywizowany do działania;
Osiąga sukces i ma poczucie samorealizacji;
POMOCE: nagrania odgłosów ptaków, piosenka pt. „Zbieramy grzyby”-sł. Agnieszka
Galica, muz. Tadeusz Pabisiak, piosenka pt. „Ptaki jesienią”- sł. Stanisław Kraszewski,
muz. Tomasz Strąk, sceneria lasu, koperty z zadaniami dla każdego dziecka, oferty
dostosowane do poziomu możliwości i umiejętności, odznaki młodego ornitologa, piórka,
dyplomy, podręcznik -„Wesoła szkoła sześciolatka” - cz.1, tabliczki z odpowiedziami TAK,
NIE, sztalugi i materiał plastyczny.
125487731.002.png
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu ( sceneria lasu).
Nauczycielka prosi dzieci o zamknięcie oczu i przy odgłosach śpiewających ptaków i
głosach zwierząt leśnych przenosi je do lasu.
Dzieci rozpoznają głosy ptaków i zwierząt i zgłaszają nauczycielce.
Następnie pojawia się postać leśniczego, który oznajmia dzieciom, że przynosi
ważne wiadomości od leśnych zwierząt.
2. Odczytanie pierwszej wiadomości przez leśniczego:
Kochane Przedszkolaki!
Prosimy Was gorąco o przypomnienie sobie zasad poprawnego
zachowania się w lesie. W tym celu mamy do Was pierwsze zadanie!
ZADANIE DO WYKONANIA
(Zabawa dydaktyczna- „Jak powinno być?”)
Nauczycielka dzieli dzieci na 4 zespoły według oznaczeń przypiętych
na bluzeczkach i przedstawia zadanie. Do wyciętego fragmentu ilustracji dzieci
dorysowują dalszą część scenki, np.:
chłopiec obserwuje korę drzewa przez lupę;
dziecko nagrywa na magnetofon odgłosy ptaków;
dziecko trzyma łopatkę i sadzonkę drzewa;
mrowisko, a przed nią stojące dziecko;
Po wykonaniu zadania leśniczy ocenia jego poprawność i zgodność z
regulaminem zachowania się w lesie.
3. Zabawa ruchowa- „Ptaszki do gniazd”. Nauczycielka wzbogaca zabawę grą na
pianinie. Na przerwy w muzyce ptaszki odszukują swoje gniazda.
4. Odczytanie drugiej wiadomości przez leśniczego.
125487731.003.png
Kochane Przedszkolaki!
Pragniemy sprawdzić Waszą wiedzę o życiu mieszkańców lasu.
W tym celu przygotowaliśmy dla Was zadania, które leżą na stolikach.
Odszukajcie swoje miejsca i spróbujcie rozwiązać zadanie.
Życzymy Wam powodzenia!
ZADANIE DO WYKONANIA
Dzieci rozwiązują oferty indywidualne:
posegreguj „dary jesieni” do odpowiednich koszyczków
rysuj po śladach, pokoloruj rysunki;
kto zbierze więcej grzybków?, narysuj tyle grzybków w kratkach, ile zebrało
każde dziecko
policz na obrazku „dary jesieni” i zaznacz ich liczbę kropkami
co tu jest ukryte?
połącz po śladzie lewą część rysunku i ułóż podpis SOWA
5. Ćwiczenie oddechowe: „Dmuchane piórka”. Dzieci starają się jak
najdłużej utrzymać piórko w powietrzu.
6. Odczytanie trzeciej wiadomości przez leśniczego.
Kochane Przedszkolaki!
Wywiązaliście się ze swych zadań i pięknie pracowaliście przy stolikach.
Pragniemy docenić waszą pracę i na zakończenie zaprosić Was do udziału w
bardzo lubianych przez Was quizach. Odpowiedzi na pytania pana leśniczego
dokonujemy przez podniesienie tabliczek TAK lub NIE po naradzeniu się w
zespołach. Nagrodą będzie odznaka„młodego ornitologa” i dyplom.
Życzymy powodzenia!
ZADANIE DO WYKONANIA
Każdy zespół wybiera kapitana drużyny, który po naradzeniu się z grupą odpowiada
na pytania leśniczego dotyczące życia i zwyczajów ptaków.
7. Leśniczy podsumowuje wiedzę dzieci i zaprasza do złożenia przyrzeczenia:
MY DZIECI PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11
PRZYRZEKAMY TROSZCZYĆ SIĘ O NASZYCH
SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ I MIESZKAŃCÓW LASU
O KAŻDEJ PORZE ROKU!!!
8. Wręczenie odznak i dyplomów. Wspólna zabawa przy piosence
„Zbieramy grzyby”.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin