Schemat i zasady układania scenariusza zajęć
I. Temat zajęć – staraj się zapisać go precyzyjnie
II. Uczestnicy – zapisz, dla jakiej grupy docelowej zajęcia są przeznaczone oraz określ liczebność grupy
III. Cele – ustal co zamierzasz osiągnąć przeprowadzając zajęcia, cykl zajęć
IV. Zadania – ustal co dokładnie zamierzasz zrobić: przekazać wiedzę, informacje, uświadomić coś uczestnikom, zachęcić do czegoś – zainicjować, zaplanować, nauczyć czegoś – itd.
V. Zadania powinny być precyzyjnie sformułowane – jest to punkt wyjścia do planowania metod i przebiegu zajęć
VI. Pomoce i materiały – w zależności od zaplanowanych ćwiczeń – zapisz jakie potrzebujesz pomoce.
OPIS PRZEBIEGU ZAJĘĆ
Część wstępna:
I. Ćwiczenia, zajęcia wprowadzające, w zależności od tego czy są to pierwsze czy kolejne zajęcia – może to być poznanie siebie, rozgrzewka, budowanie zaufania, integracja lub aktywizacja grupy.
II. Przedstawienie tematu zajęć i zapytanie o oczekiwania uczestników.
Część właściwa:
I. Zapisz w jasny i precyzyjny sposób kolejne ćwiczenia oraz sposób przeprowadzenia.
W doborze i kolejności ćwiczeń warto kierować się czterema etapami cyklu uczenia się przez doświadczanie (omawiany na wykładach):
1. Doświadczanie – praca indywidualna
2. Refleksja i dyskusja – (praca w małych grupach, parach)
3. Pogłębianie, porządkowanie lub korekta wiedzy – mini wykład
4. Własne eksperymentowanie – zaplanowanie działań przez uczestników.
Proszę pamiętać, że trzymanie się ww. zasad nie jest obligatoryjne, jeśli ktoś ma inny innowacyjny pomysł na przeprowadzenie zajęć.:)
II. Określ orientacyjnie czas na przeprowadzenie ćwiczeń
Część końcowa – czyli podsumowanie i ewaluacja.
I. Zapisz jak sprawdzisz czy osiągnięto oczekiwane efekty
II. Dokonaj oceny przebiegu zajęć – poprzez np. informacje zwrotne
Proszę zwrócić uwagę na spójność celów, ćwiczeń, zamierzonych efektów
monai13