Scenariusz zajęć - KWIATY W WAZONIE przeliczanie, dodawanie i odejmowanie w zakresie 4.doc

(44 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

z zakresu edukacji matematycznej

 

 

Data:

Grupa wiekowa: 3-6 latki

Treści programowe:

3-4 latki:

- liczenie do czterech z wymienianiem kolejnych liczebników głównych; zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika,

- liczenie przedmiotów w zakresie czterech,

- dodawanie i odejmowanie w zakresie czterech,

5-6 latki:

- liczenie do czterech z wymienianiem kolejnych liczebników głównych; zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika,

- liczenie przedmiotów w zakresie czterech,

- dodawanie i odejmowanie w zakresie czterech,

- rozróżnianie błędnego liczenia od poprawnego,

- liczenie na wspak,

- rozpoznawanie cyfr w zakresie czterech,

Temat zajęć: „Kwiaty w wazonie” – przeliczanie, dodawanie i odejmowanie w zakresie czterech podczas zabawy z kwiatami.

Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:

3-4 latki:

- potrafi liczyć do czterech (na przedmiotach, na palcach, głośno, cicho),

- potrafi dodawać i odejmować w zakresie czterech na przedmiotach,

- potrafi powiedzieć co się zmieniło w liczebności danego zbioru (dodano, odjęto),

5-6 latki:

- potrafi liczyć do czterech (na przedmiotach, na palcach, głośno, cicho)

- potrafi dodawać i odejmować w zakresie czterech

- potrafi liczyć od tyłu (na wspak),

- kojarzy cyfrę z jej znakiem graficznym w zakresie czerech,

- potrafi powiedzieć co się zmieniło w liczebności danego zbioru (dodano, odjęto),

- zauważa błędy w niepoprawnym liczeniu,

Metody nauczania:

- czynne

- słowne

- oglądowe

Formy organizacyjne:

- zbiorowe

- indywidualne

Środki dydaktyczne:

wazon, cztery kwiatki, sylwety kwiatów (4 dla każdego dziecka), pudełko z otworem na rękę (maszyna matematyczna) i 4 główki sztucznych kwiatów, kwiaty w czterech kolorach dla każdego, kolorowanki, 4 sylwety wazonów, cyfry 1-  4, sylwety kwiatów do wazonów,

Szczegółowy przebieg zajęć:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Wstęp

 

 

 

 

Rozwinięcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie

 

Zaproszenie dzieci na dywan, powitanie

 

Zabawa przy piosence „Magiczna liczba 4”,

 

„Ile kwiatków jest w wazonie” -

- S-tka pokazuje dzieciom wazon z kwiatkami, prosi, by po kolei policzyły je po cichu i wynik powiedziały jej „na ucho”,

- następnie dzieci podają wynik „na głos”,

 

Rozdanie dzieciom po 1,2 lub 3 kwiatki, prośba o ich przeliczenie,

Dodanie 1, 2 lub 3 kwiatków każdemu dziecku,

Odjęcie kilku kwiatków, prośba o przeliczenie,

 

Zabawa „Maszyna matematyczna” –

- studentka pokazuje dzieciom 2 kwiatki, wkłada je do maszyny (pudełko z otworem na rękę) i wyjmuje 3. Pyta dzieci co się zmieniło – zabawę powtarzamy kilkakrotnie,

 

Rozdanie kolorowych kwiatków dzieciom,

 

Zabawa ruchowa „Taniec kolorowych kwiatków” – s-tka mówi kolory kwiatków które mogą zacząć tańczyć, wirować,

 

Rozdanie 3-4latkom kolorowanek, podziękowanie za wspólna zabawę.

 

Odsłonięcie tablicy z czterema sylwetami wazonów (zadania dla 5-6latków):

- s-tka przelicza błędnie wazony,

 

 

- przeliczanie wazonów wspak

 

- pokazanie cyfr 1-4, nazwanie ich

 

Polecenia dla dzieci 5-6letnich:

- przygotowałam cyfry 1- 4 przyczepcie je do odpowiednich wazonów,

- do pierwszego wazonu włóżcie 3 kwiatki, do drugiego 1, … ,

- ile jest kwiatków w wazonach? przyczepcie odpowiednią cyfrę,

- dodajcie do pierwszego wazonu 1 kwiatek, do drugiego 2 kwiatki, … ,

- ile jest teraz kwiatków w każdym wazonie? Przyczepcie odpowiednią cyfrę,

- odejmijcie od pierwszego wazonu 3 kwiatki, od drugiego … ,

- ile jest teraz kwiatków w każdym wazonie? Przyczepcie odpowiednią cyfrę,

 

Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, podsumowanie zajęć.

 

 

dzieci śpiewają ze s-tką, liczą na palcach,

 

dzieci przeliczają kwiatki po cichu, podają wynik,

 

 

 

dzieci przeliczają kwiatki „na głos”,

 

dzieci przeliczają kwiatki,

 

dzieci dodają, przeliczają,

 

dzieci odejmują, przeliczają

 

 

dzieci ustalają zmiany jakie zachodzą w maszynie (maszyna dodała, odjęła kwiatki),

 

 

 

dzieci przyklejają kwiatki do bluzeczek, nazywają kolory,

 

dzieci słuchają poleceń s-tki, tańczą kiedy usłyszą kolor swojego kwiatka,

 

 

3-4latki kolorują obrazek,

 

 

 

 

 

dzieci poprawiają s-tkę liczą prawidłowo,

 

dzieci liczą wspak,

 

 

 

 

wykonują polecenia, przeliczają, dodają, odejmują, rozpoznają cyfry w zakresie 1-4,

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin