Kotleciki ryżowe
Składniki :
· 1 woreczek ryżu
· 1 szklanka płatków owsianych
· 1 mała cebula
· garść pestek dyni
· sól, pieprz
· bułka tarta
WykonaniePłatki owsiane wsypujemy do miski i zalewamy gorąca wodą do poziomu płatek. Ryż gotujemy, potem odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Wystudzone płatki i ryż mieszamy cebulą i pestkami dyni tak, aby powstała jedna masa. Przyprawiamy do smaku. Z masy formujemy w dłoniach małe kulki i lekko je przygniatamy. Obtaczamy w bułce tartej i smażymy z obu stron na rozgrzanym oleju.
Przepis na kotleciki (wyszło około 8 sztuk):
· 1 duży brokuł, podzielony na rożyczki
· 1 cebulka, drobno pokrojona
· 1 szkl. kasz jaglanej, przepłukanej
· 3 łyżki mąki kukurydzianej
· 3 łyżki bułki tartej + do obtoczenia
· przyprawy : świeży koperek, suszone pomidory w płatkach, pieprz, sól
Brokuła gotujemy na parze przez kilka minut, aż zmięknie. Kaszę jaglaną gotujemy na wolnym ogniu do miękkości (20 minut) . Cebulkę podsmażamy na odrobinie oleju, do zrumienienia. Odlewamy wodę z kaszy, jeśli jakaś zostanie i wszystko wrzucamy do jednej miski, dodajemy mąkę kukurydzianą, bułkę tartą i przyprawy. Jeśli masa nie za dobrze się klei, to dodajemy trochę bułki tartej.Formujemy podłużne kotlety i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy z obu stron do zarumienienia.
Składniki:
1 awokado
2 pomidory
ząbek czosnku
(opcjonalna łodyżka selera)
pieprz cayene, sól do smaku
pół szklanki wody
Zostawić pół awokado i pół pomidora, a resztę składników zmiksować w blenderze. Na koniec przyozdobić zupę odłożonymi pokrojonymi kawałkami pomidora i awokado.
Składniki
100/150 g suchych sojowych paseczków lub kotlecików
1 cebula
oliwa
3 łyżki pasty pomidorowej
2 łyżki musztardy najlepiej dijon
sól, pieprz
natka pietruszki drobno pokrojona
200-250 ml mleka
2 wegańskie kostki bulionowe warzywne lub mieszane z grzybową kostką
Sposób przygotowania
Cebulę obrać i drobno pokroić. Suche sojowe paseczki lub stek wrzucić do gotującej się wody z dodatkiem kostki bulionowej warzywnej i ew. grzybowej oraz soli. Gotować ca 10 minut, następnie odcedzić, ostudzić i odcisnąć nadmiar wody. Jeśli są to kotleciki, należy je pokroić na 4 (lub więcej) podłużne paski.
Cebulę podsmażyć na oliwie, wrzucić paski sojowe i parę minut podsmażać razem, ciągle mieszając. Dodać pastę pomidorową oraz musztardę i zalać śmietaną. Doprowadzić do zagotowania, doprawić solą, pieprzem i ewentualnie sosem sojowym lub maggi. Zdjąć z palnika i wrzucić zieleninę.
Podawać z ryżem, chętnie pełnoziarnistym i surówką.
Kotety z pora
kładniki:
por mąka z ciecierzycy bułka tarta kumin mielony kolendra mielona kurkuma dla pięknego żółtego koloru sól pieprz olej do smażenia
Przygotowanie:
Pora siekamy w krążki i obgotowujemy. Kiedy wystygnie, dodajemy mąkę z ciecierzycy, bułkę tartą i przyprawy. Masa powinna być zwarta i elastyczna, tak jak na kotlety.
Wegańskie placuszki z jabłkami
2-3 jabłka zetrzeć na tarce z dużymi oczkami.
Dodać ok. 1/2 szklanki wody lub mleka sojowego, ok.1 szklanki mąki i odrobinę świeżych wymieszanych z ciepłą wodą drożdży oraz łyżkę cukru (lub więcej).
Wszystko wymieszać, by powstało dość gęste, ale lejące się ciasto. Placki wykładać łyżką na patelnię z rozgrzanym olejem i smażyć z obu stron na złotobrązowy kolor. Można podawać z syropem daktylowym lub z dżemem.
1 szkl. wody lub mleka roślinnego1 łyżka oleju2 łyżki cukruszczypta proszku do pieczenia2 dojrzałe banany, zmiksowane na gładką masęrozdrobnione migdały lub płatki migdałowekonfitura, cukier puder, melasa, syrop klonowy, świeże owoce - dowolnie dekorujcie :)Zmiksować / dokładnie wymieszać wszystkie składniki . Odstawić na parę minut, aby proszek zaczął działać. Następnie wylewać na patelnię z odrobiną oleju, formując nieduże acz grube naleśniki (średnica tak na oko 15 cm). Smażyć z obu stron aż się zarumienią. Udekorować czym dusza zapragnie i gotowe!
Wegański omlet chłopski
SKŁADNIKI
300 ml mleka sojowego
70 g mąki sojowej
70 g mąki pszennej
3 łyżki świeżej bazylii
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka soli
pieprz
por (ca 15 cm)
4 ziemniaki gotowane, ostudzone ( nie przegotowane)
2 papryki, czerwona i zielona lub wg uznania
kilka sztuk łodyg selera
natka pietruszki
sambal oelek lub tabasco
krztynka zmielonego kminku
SPOSÓB WYKONANIA
Wymieszać mleko sojowe z obydwoma rodzajami mąki. Dodać sól, kminek i ewentualnie zioła, których smak chcielibyśmy poczuć w cieście. Odstawić na 20 do 30 minut.
W międzyczasie pokroić warzywa w paski czy kostkę. Cebulę, porę i czosnek podsmażyć osobno, przełożyć na talerz. I kolejno podsmażyć pozostałe warzywa tj. papryka i selerowe łodygi. Połączyć warzywa, doprawić zaproponowanymi przyprawami lub wg własnego uznania.
Podzielić wszystkie przygotowane składniki na połowę /ponieważ mają starczyć na 2 porcje/
Na niedużej patelni rozgrzać oliwę i wyłożyć dno patelni pokrojonymi w plastry ziemniakami, posolić oraz posypać pieprzem. Następnie pokryć ziemniaki warzywami, posypać natką pietruszki oraz zalać ciastem i smażyć na średnim ogniu. W czasie smażenia podważać ciasto kuchenną szpatułą, by sprawdzić czy sie nie przypala. Gdy ciasto jest dobrze przyrumienione, za pomocą płaskiej pokrywki przełożyć omlet na druga stronę i smażyć dalej aż druga strona omletu będzie gotowa. Ja z powodu braku odpowiedniej pokrywki złożyłam omlet na pół i smażyłam dalej na małym ogniu, tak by warzywne nadzienie było bardzo gorące, a ciasto ścięte.
ZlotaLwica-666