zauropody.doc

(24 KB) Pobierz

   1. Nazwa

     Największe zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi to grupa wymarłych dinozaurów zwanych Sauropoda (dos. Gadziostope/Jaszczurostope). Podobnie jak większość nazw taksonomicznych ta również nie jest poprawna. Stopy zauropodów przypominają raczej stopy nosorożców i słoni. Gdyby zmiana nazw byłaby możliwa zauropody powiinny nosić nazwę Theropoda (Ssakostope/Bestiostope), teropody nazwę Ornitopoda, zaś ornitopody Sauropoda.

 

     2. Największe

     Zauropody pojawiły się one ok. 165 mln lat temu w Jurze. Ich największym przedstawicielem był do tąd Argentinosaurus, lecz kręg (odkryty, a potem zgubiony przez Cope'a) o wymiarach 2,6 m należał do jeszcze większego Amphicoelias, który osiągał (jak się szacuje) do 62 metrów długości i 150 t wagi. Zauropod ten należał jednak nie do Titanosauridae lecz do Diplodocidae. Na drugim miejscu wśród olbrzymów (również poznany na podstawie kręgu mierzącego 1,68 m długości) jest Puertasaurus reuili, który osiągał prawdopodobnie do 40 m długości oraz 100 t wagi. Zauropod ten zamieszkiwał tereny Patagoni i był krewniakiem argentynozaura. Pokażne rozmiary reprezentował także Seismosaurus.

 

     3. Budowa

     Dinozaury te miały małe łby i niezwykle wydłużone szyje oraz ogony. Wyjątkiem są diplodoki z podrodziny Dicreosaurinae, takie jak Brachytrachelopan meisai. Zauropody miały rzadko ułożone , podobne do kołków zęby tylko w przedniej stronie pyska. Takie zęby były porzydatne do obrywania liści z drzew . Lecz nie nadawały się do przeżuwania, toteż zauropody musiały przełykać swój pokarm w całość. Rośliny i ich liście są twarde i ciężkostrawne. by móc lepiej trawić pokarm zauropody połykały spore kamienie zw. gastrolitami. Kamienie takie przemieszczały się w ich żołądkach, rozdrabniając rośliny na wodnistą miazgę. Podobnie czynią dzisiejsze krokodyle oraz roślinożerne ptaki. zauropody musiały mieć masywne kości nóg, by utrzymać ciężar swego ciała. Także ich kręgosłupy były bardzo mocne, chociaż czasem zredukowane bocznie. Zmniejszało to masę zwierzęcia, które miało mniej do dźwigania. U niektótych Sauropoda wykształciły się specjalne pancerze i buławy, które skutecznie broniły zwierzęta przed atakami większych teropodów. Przykładem są m. in. Titanosaurus, Shunosaurus i Saltasaurus. U innych (takich jak Amargosaurus) widniały ozdoby w postaci żagli, które być może przyciągały partnerów.

 

     4. Społeczność

     Zauropody żyły w dużych grupach, czyli stadach. Kiedy stado było w ruchu, starsze osobniki szły z brzegów, a w środku młode. Utrudniało to drapieżnikom atakowanie potomstwa.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin